„Chodnik i ulica znajdują się w bardzo złym stanie”. Mieszkańcy złożyli petycję do prezydenta Gliwic

Mieszkańcy Zatorza chcieliby remontu nawierzchni chodnika i ulicy Horsta Bienka. Do prezydenta Gliwic w II połowie kwietnia złożyli petycję w tej sprawie. Dokument poparło prawie 220 osób.

 
Nie jest to szczególnie ważna komunikacyjnie droga w mieście, zaznaczyć należy jednak jej położenie w sąsiedztwie szkół, czy parku komunalnego przy ulicy Chorzowskiej. Na te argumenty powołują się zresztą autorzy petycji.

Ulica Horsta Bienka wraz z chodnikiem są ważnym ciągiem komunikacyjnym łączącym dzielnicę z parkiem „Żorek”, jego atrakcjami oraz cmentarzem. Korzystają z niej licznie zarówno mieszkańcy dzielnicy, jak i osoby przyjezdne, w tym dzieci i młodzież uczęszczające do znajdujących się w bliskiej odległości placówek oświatowych – wskazują autorzy petycji.

Faktycznie w tym rejonie znajdują się: Gliwickie Centrum Edukacyjne, a także Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 (nieco dalej zaś II LO, a także ZSTI). Niedawno, jak można przypuszczać, właśnie ze względu na bliskość szkół, kościoła i parku, postanowiono o budowie trzech wyniesionych przejść dla pieszych przez ulicę Okrzei. Warto wspomnień, że ta ostatnia właśnie krzyżuje się z ul. Horsta Bienka w dwóch miejscach.

– Chodnik oraz ulica aktualnie znajdują się w bardzo złym stanie. Nierówności oraz uskoki stanowią realne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Zwracamy również uwagę, że zabudowania przy ulicy Horsta Bienka stanowią cenny przykład zespołu zabudowy mieszkaniowej z początku XX wieku i należy zadbać o estetykę i funkcjonalność ulicy i chodnika także ze względu na wartość historyczną i architektoniczną kompleksu. W obecnym stanie traci dużo na estetyce i sprawia wrażenie zaniedbania – kończą autorzy petycji.

Miasto ma 3 miesiące na odniesienie się do prośby mieszkańców Zatorza.

(żms)
fot. 24gliwice/ŁG