Co dalej z pracownikami gliwickiego Opla? Związkowcy spotkali się w środę z prezesem PSA

Przedstawiciele „Solidarności” w Opel Manufacturing Poland spotkali się w środę z Carlosem Tavaresem, szefem koncernu PSA. Tematem spotkania były kwestie gwarancji zatrudnienia w budowanym zakładzie, w którym pod koniec 2021 roku ma ruszyć produkcja samochodów dostawczych.

Nowy zakład pod nazwą PSA Manufacturing Poland powstaje w sąsiedztwie „starej” fabryki OMP, która ma funkcjonować tylko do zakończenia produkcji obecnej generacji Opla Astra. Obie spółki należące do Grupy PSA mają ten sam adres i tego samego prezesa.

Do PSA Manufacturing Poland przyjęto już kilkudziesięciu dotychczasowych pracowników OMP.

Żeby otrzymać zatrudnienie, musieli oni najpierw zwolnić się ze starego zakładu, tracąc w ten sposób dotychczasowe warunki pracy i płacy oraz ciągłość zatrudnienia. Na takie działania nie godzą się związkowcy.

Pracownik nie może zwalniać się w tej firmie i „za płotem” zatrudniać się w nowej firmie, gdzie nie są określone warunki pracy i płacy, a tym pracownikom mówi się tylko, że „na podobnych warunkach”, „nie mniej korzystnych warunkach”. To są jakieś okrągłe zdania, które można interpretować w dowolny sposób. Na to zgody ze strony związków zawodowych nie ma i nie będzie – mówi Mariusz Król, przewodniczący „Solidarności” w Opel Manufacturing Poland. Oprócz niego w rozmowach z prezesem PSA uczestniczyli również przedstawiciele Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Przypomnijmy, 13 grudnia „Solidarność” z Opla zorganizowała masówki informacyjne dla pracowników. Żądania związkowców z Gliwic poparła Europejska Rada Zakładowa Opel/Vauxhall.

W przyjętej rezolucji Rada potępiła działania PSA oraz wezwała władze koncernu do podjęcia dialogu społecznego w polskim zakładzie. Od 9 grudnia w OMP trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

Gliwicka fabryka zatrudnia obecnie ponad 2 tys. pracowników. Od grudnia 2017 roku w wyniku programu dobrowolnych odejść w OMP zlikwidowanych zostało około 1000 miejsc pracy.

(żms)/Śląsko-Dąbrowska Solidarność
fot., vid. ŁG/24gliwice.pl