Co Gliwice mają wspólnego z tym satelitą? Całkiem sporo. Za 3 lata zostanie wystrzelony na orbitę

W 2020 roku ma się znaleźć na orbicie. Jego zadaniem będzie monitorowanie ruchu statków na Bałtyku i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu morskiego.

W pracach przy budowie pierwszego polskiego satelity przemysłowego uczestniczy spółka z Gliwic.

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego (ŚCNTPL), należące w 90% do gliwickiej Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju (głównym udziałowcem GAPR jest Miasto Gliwice), będzie współtworzyć satelitę wraz z takimi podmiotami, jak Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Łączności PIB, Akademia Morska w Gdyni, ATOS Polska, Hertz Systems oraz lider konsorcjum – firma CREOTECH Instruments.

Zadaniem pracowników z gliwickiego ŚCNTPL, jest zaprojektowanie struktury nośnej satelity. Aktualnie w przygotowaniu jest model prezentujący wstępne rozwiązania konstrukcyjne urządzenia. W kwietniu tego roku zostanie on zaprezentowany przedstawicielom Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz członkom polskiego rządu.

SAT-AIS-PL, bo taka jest robocza nazwa polskiego satelity, nie będzie duży. Swoim zewnętrznym kształtem zbliży się do sześcianu o wymiarach 0,5 x 0,5 x 0,5 m, a jego masa nie powinna przekroczyć 50 kg. Urządzenie należy do kategorii Mikrosatelitów – zapowiada Artur Łach, konstruktor mechanik z ŚCNTPL.

Urządzenie ma pozostawać w stałym kontakcie z infrastrukturą naziemną. Wszystkie elementy systemu będą zlokalizowane w Polsce. Według planu satelita zostanie wystrzelony na orbitę w 2020 roku z Gujany Francuskiej. Tam znajduje się kosmodrom należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, na zlecenie której powstaje projekt.

Polscy konstruktorzy liczą, że misja pierwszego polskiego satelity okaże się sukcesem i umożliwi realizacje kolejnych projektów kosmicznych.

Szanse na rozwój tego sektora w Polsce są duże. Ministerstwo Rozwoju finalizuje obecnie prace nad narodową strategią kosmiczną, która ma się przyczynić do znaczącego wzrostu potencjału polskich przedsiębiorstw w tym obszarze. ŚCNTPL jest na dobrej drodze do tego, aby odgrywać znaczącą rolę w realizacji tej strategii

– przekonuje Bartłomiej Płonka, prezes zarządu Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o.

Fot.: Pracownik ŚCNTPL przy pracy
Wizualizacje: www.media.snl.no, www.ffi.no

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
rrolch
rrolch

Gdzieś wyczytałem, że nad naszymi głowami krąży około 7000 sztucznych satelitów, z czego mniej niż 2000 działa – to tak w ramach ciekawostki

beton
beton

Już od dawna mówi się, że kosmos to jeden wielki śmietnik i złomowisko. Wypowiedź rrolcha to potwierdza.

Pan Bóg
Pan Bóg

Wielkim śmietnikiem są Gliwice.Cóż to jest 7000 satelitów w nieograniczonej przestrzeni okołoziemskiej.Ano nic.Nawet nie maleńki pyłek.

Ampuła
Ampuła

Za trzy lata? Za trzy lata to nawet nie będzie sensu głowy zadzierać w poszukiwaniu tego satelity nad sobą.
Całe niebo ciasno zasnują wytwory licznych PiSowskich programów innowacyjnych gospodarki stoczniowo-wunglowej i doktryny militarno-międzymórznej. Helikoptery w 17 gatunkach, drony na pedały i miał, rakiety samonośne i samobijcze, śmigłowce wsparcia natarcia i odparcia przeciwnatarcia, pociski kierowane ręcznie z MON i manewrujące losowo, myśliwskie eskadry w drodze na złomowiska, flotylle rządowych Boeingów, orbitalne bombowce strategiczne z Misiewicz One na czele i pomniejsza drobnica spadochroniarzy Wypchniętych, paralotni parapatrolujących, rekonstruktorów Kawalerii Powietrznej w strojach z epoki dwupłatowców.
PigS in SPACE.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Muszą go wystrzelić przed wyborami samorządowymi w 2018 by zasilić konto sukcesów Frankiewicza! Tyle sukcesów i zawsze przed wyborami!

black_horse
black_horse

A termin oddania hali przyciągają do granic możliwości. A nuż się uda.

ja234
ja234

Tylko że Frankiewicz nie będzie startował w wyborach samorządowych.

Niech tak czynią.Nic to Frankiewiczowi nie da.PiS wystrzeli go w kosmos.Z lądowniem w Czechowicach

Oj, oj, oj !!! Czemu dopiero w 2020 roku ?! Zgodenie z zarzadzeniem mezczyzni w Polsce moga tylko brac polowke wiagry ! Bo wszystko co dluzej niz pol godziny stoi to zapier …….. . Zaby tylko tej rakiety nie zapieprzyli !!!

ja234
ja234

Ano, glajwice nic nie mają z tym wspólnego, jest tylko rusztowaniem. Całe uznanie zgarnie CREOTECH Instruments z warszafki.

Olgierd Gerszyński
Olgierd Gerszyński

Po co wydawać miejskie pieniądze na jakieś satelity, czy inne głupoty? Nikt z tego nie skorzysta. Lepiej dać je na szpitale i przedszkola!

Olgierd Gerszyński
Olgierd Gerszyński

Miasto zadłużone po uszy, bezrobocie szaleje, dzieci chodzą niedożywione a im się kosmosu zachciało!