Co Gliwice mają wspólnego z tym satelitą? Całkiem sporo. Za 3 lata zostanie wystrzelony na orbitę

W 2020 roku ma się znaleźć na orbicie. Jego zadaniem będzie monitorowanie ruchu statków na Bałtyku i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu morskiego.

W pracach przy budowie pierwszego polskiego satelity przemysłowego uczestniczy spółka z Gliwic.

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego (ŚCNTPL), należące w 90% do gliwickiej Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju (głównym udziałowcem GAPR jest Miasto Gliwice), będzie współtworzyć satelitę wraz z takimi podmiotami, jak Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Łączności PIB, Akademia Morska w Gdyni, ATOS Polska, Hertz Systems oraz lider konsorcjum – firma CREOTECH Instruments.

Zadaniem pracowników z gliwickiego ŚCNTPL, jest zaprojektowanie struktury nośnej satelity. Aktualnie w przygotowaniu jest model prezentujący wstępne rozwiązania konstrukcyjne urządzenia. W kwietniu tego roku zostanie on zaprezentowany przedstawicielom Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz członkom polskiego rządu.

SAT-AIS-PL, bo taka jest robocza nazwa polskiego satelity, nie będzie duży. Swoim zewnętrznym kształtem zbliży się do sześcianu o wymiarach 0,5 x 0,5 x 0,5 m, a jego masa nie powinna przekroczyć 50 kg. Urządzenie należy do kategorii Mikrosatelitów – zapowiada Artur Łach, konstruktor mechanik z ŚCNTPL.

Urządzenie ma pozostawać w stałym kontakcie z infrastrukturą naziemną. Wszystkie elementy systemu będą zlokalizowane w Polsce. Według planu satelita zostanie wystrzelony na orbitę w 2020 roku z Gujany Francuskiej. Tam znajduje się kosmodrom należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, na zlecenie której powstaje projekt.

Polscy konstruktorzy liczą, że misja pierwszego polskiego satelity okaże się sukcesem i umożliwi realizacje kolejnych projektów kosmicznych.

Szanse na rozwój tego sektora w Polsce są duże. Ministerstwo Rozwoju finalizuje obecnie prace nad narodową strategią kosmiczną, która ma się przyczynić do znaczącego wzrostu potencjału polskich przedsiębiorstw w tym obszarze. ŚCNTPL jest na dobrej drodze do tego, aby odgrywać znaczącą rolę w realizacji tej strategii

– przekonuje Bartłomiej Płonka, prezes zarządu Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o.

Fot.: Pracownik ŚCNTPL przy pracy
Wizualizacje: www.media.snl.no, www.ffi.no