Co może powstać na na terenie “po Focusie”? Miasto przedstawiło projekt planu zagospodarowania

Miasto wyłożyło do wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania dla terenu po Hucie 1 Maja (CH Focus). To wytyczne, które określą na co mogą pozwolić sobie inwestorzy. Już teraz wiadomo, że jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany, to na całkiem sporo.

Na razie magistrat czeka na uwagi, które można wnosić do 7 października. Ostatecznym przyjęciem planu zajmie się Rada Miasta. Łączny obszar terenu to 13,2 ha.

Co znajduje się projekcie?

W planie została oznaczona zabudowa mieszkaniowo-usługowa o wysokiej intensywności, ale znajduje się jedynie w pobliżu ul. Jagiellońskiej i Hlubka. Przeważającą część terenu nazywanego dziś “betonową pustynią” stanowią tereny pod zabudowę usługową oraz pod obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000m2.


Wprowadzony został zakaz lokalizacji usług handlu hurtowego, usług produkcyjnych, sprzedaży sprzętu budowlanego i rodzinnego. Niemożliwe będzie także prowadzenie usług prowadzących do emisji substancji, energii i hałasu. Na terenie po Focusie nie mogą powstać też zakłady zajmujące się obsługą pojazdów samochodowych (stacje diagnostyczne, wulkanizacja, blacharstwo, stacje paliw, myjnie itp.)

Maksymalna wysokość zabudowy określona została na 45 metrów. Kolorystyka elewacji ma zostać utrzymana w barwach o niskim stopniu nasycenia. Wymagane jest zapewnienie miejsc postojowych (m.in. 1 stanowisko postojowe na 1 lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym). Dopuszczalne są zarówno dachy dwuspadowe, wielospadowe jak i płaskie.

PLAN, KTÓRY RODZIŁ SIĘ PRZEZ LATA

MPZP dla terenu między ul. Jagiellońską, Piwną, Szarą i Hlubka powstawał przez wiele lat. Urzędnicy nie ukrywali, że prace nad jego sporządzeniem zostały przerwane z powodu zainteresowania potencjalnych kontrahentów. Magistrat przekonywał jednocześnie, że trzyma rękę na pulsie i nie dopuści do chaosu urbanistycznego w tak ważnej dla centrum Gliwic lokalizacji.

Kliknij, żeby otworzyć powiększony plan jako PDF

Ostatecznie jednak “zakupy” były stosunkowo skromne. Sprzedano m.in. 1,5 hektarowy pas wzdłuż ul. Piwnej i budynek dawnej dyrekcji Huty. Być może dlatego zapisy nowego MPZP nie są rygorystyczne. Pozostawienie inwestorom dużej dowolności rodzi zastrzeżenia wśród społeczników.

– Martwi mnie brak jakichkolwiek zapisów dotyczących zieleni przydrożnej i retencji wody, bardzo duże odsunięcie nieprzekraczalnej linii zabudowy na ul. Jagiellońskiej, niemożność rozbudowy budynków przy ul. Św. Katarzyny poprzez adaptację obskurnych przypór od DTŚ czy brak minimalnej wysokości budynków – ocenia architekt Jakub Kowalski, związany z OSOM Gliwice i profilem społecznościowym Gruba Tektura.

– Zaskakuje mnie nieokreślenie obowiązującej linii zabudowy, co w praktyce może oznaczać brak pierzei przy ważnych ulicach. Jak na parę lat pracy, wygląda to bardzo skromnie i daje inwestorom bardzo duże pole wyboru (stety albo niestety) – komentuje Kowalski.

Jak informuje Magistrat, uwagi dotyczące MPZP należy składać na piśmie do Prezydenta Miasta Gliwice z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 7 października 2020 roku.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Mama

Czyli na nie zagospodarowanej betonowej pustyni powstanie zagospodarowana betonowa pustynia
Gratulacje dla magistratu za wspaniala wizje przyszlosci dla tego miejsca.
Ps. Czy nie mozna oglosic konkursu na zagospodarowanie tego terenu? Jesli magistrat nie moze zdobyc sie na przyszlosciowa wizje to moze ktos by sie znalazl kto zagospodaruje ten teren na przyjazny mieszkancom…

Perez

Przeciez juz po Budzecie Obywatelskim widac co urzednicy mysla o mieszkancach :P

AndrzejD

Ja mam pomysł – niech tam zbudują hutę ! Była huta – nie było problemu. Nie ma huty – jest problem :)
A w tej hucie mogą robić zestawy kołowe do tego miliona samochodów elektrycznych które obiecał Morawiecki. A jak biskup poświęci to wszystko się uda – mówię wam !

Tobi

Zestawy kołowe ???? w hucie????

AndrzejD

@Tobi – Tak. Zestawy kołowe w hucie. Huta 1 maja (po 1989r huta gliwice) która tam stała, produkowała zestawy kołowe do wagonów kolejowych. Oprócz pieców martenowskich była tam kuźnia gdzie były kute osie tych zestawów oraz wydział prasowni

Tobi

Ale Ty napisałeś o zestawach kołowych do miliona aut elektrycznych. Nie dorabiaj teraz historii o zestawach kolejowych. Może po męsku przyznaj, że palnąłeś.

AndrzejD

@Tobi – widzę że takie pojęcia jak: ironia, sarkazm czy absurd, są ci całkowicie obce.
Niech zgadnę – jesteś z pokolenia milienialsów.

gliwicki mgr

Ja bym tam zrobił wysypisko śmieci jak w innych śląskich miastach np. Bytom

ewa

To jest plan zagospodarowania przestrzennego a nie koncepcja zabudowy

treya50

Znowu mieszkania i miejsca parkingowe, no bez jaj !!!

Gliwiczanin

Na części tej działki można by było zrobić park ze sztucznym jeziorem.

kanalia52

I ze sztucznymi palmami.

gliwicjus

“A punktowiec postawimy tutaj. Niech sobie stoi w zieleni.”

Ad

10/10

Marta

A po co

Sceptykiem się urodzic

Teren jest tak skażony po wcześniejszej działalności że pływanie łódka po tym jeziorze były by bardzo niebezpiecznym zajęciem. Nie wiecie chyba że ten beton wylany na całym terenie to taki sarkofag jak w Czarnobylu by nie doszło do skażenia

hanek mały

Ciekawe kto ostanie obciążony podatkiem od deszczu za obszar zabetonowany ??? i czy w ogóle.

St. Gliwice

Po Focusie to zostało nam brak linii tramwajowej. A co do planu zabudowy, to ciekawe kto go opracował gdyż jak widać architekci mają poważne uwagi? W Gliwicach jest architekt miejski, ktoś go widział, ktoś coś wie?

kasztan

Chyba nie ma kogoś takiego.

hanek mały

Kiedyś był Pan Schabik, a teraz chyba Pan Nikt.

dzidek krępak

Zastąpienie betonowej dziury w tkance miejskiej zespołem mieszkaniowo-biurowym to świetny pomysł. Ale wpychanie tam obiektów handlowych o powierzchni pow. 2000 mkw to jakieś nieporozumienie. Po co jakieś kolejne blaszaki w centrum miasta?

Marcin

Bo historie z Focus Mall albo Balcerkiem 2.0 (budowanym przez firmę z Obornik) niczego nie nauczyły gliwickich decydentów.

Urko

“Wyobraźnia, kreatywność , inwencja” są pojęciami całkowicie obcymi zarówno gliwickim decydentom , jak i podległym im urzędnikom. I to tak obcymi, że nawet nie wiedzą o ich istnieniu.

A warunek w MPZP “1 miejsce postojowe na jeden lokal mieszkalny” świadczy dodatkowo o zaburzeniach w przyswajaniu otaczającej nas rzeczywistości.

Wilk

Zrobić naturalną łąkę do wyprowadzania psów, na której właściciele nie będą musieli sprzątać po swoich zwierzakach. Bo i tak tego nigdzie prawie nie robią…

Laszlo_egesz

Już wiemy, że może powstać niezwykle urokliwy plener filmowy. Teren nadaje się nie tylko do dokręcania jakichś pojedynczych scen na potrzeby gniota historycznego, ale nawet jakieś produkcje z zakresu scjence – fiction.

Sceptykiem się urodzic

Można było oddać teren kościołowi za 1 zł i by była piękna przestrzeń modlitewna. Dużo zieleni a w środku wspaniałe centrum poświęcone Matce Boskiej lub Królowi Polski Chrystusowi. Były by też wspaniałe koszary dla żołnierzy Chrystusa a i także znalazło by się miejsce na szpital leczący modlitwa osobę zranione czarna ideologia singli. Tyle wspaniałych inwestycji by nam mógł zafundować kościół by liczni jego zwolennicy i prawdziwi Polacy mogli z niego korzystać.

kanalia52

No jak nie, jak tak.

Grzegorz

A jakby tak zrobić parking i park i kawiarnie, restauracje ? Czy to przerasta naszych włodarzy i koniecznie trzeba wstawić betonowy pomnik władzy bez możliwości parkowania samochodów ???

Annnnnnnna

Takie miejsca gdzie jest kumulacja życia towarzyskiego i wieczornego to byłoby wspaniałe rozwiązanie. Główna reprezentacyjna ulica Zwycięstwa to banki i apteki. No i pare sklepow. Coś pominęłam?

Obserwujący

Dużo czasu zajęło urzędasom uchwalenie, oczywiście byle jakiego mpzp.
Coś tam,coś tam..postawią klocki mieszkalne klejone klejem…
Długo “pracowali”,otóż urzędasy NIE pracowały dostali polecenie i na szybko stworzyli gniota a radni oczywiście to klepną.

#noś maseczkę

Ad

Naciągnij sobie tą swoją maseczkę wyżej, najlepiej na oczy!

Jakub

O widze jakis foliowiec

Neptun

Wzorem W-wy zaplanować paletowy park oraz tężnię nawilżaną “Kłodniczanką”!

gliwicki mgr

Dawać tam następny nadajnik 5G niech ludziska chorują

Obserwujący

Bzdura, ludzie nie chorują od pięć gie.Chorują np. od spalin.
#noś maseczkę

Jakub

tak, a Bill Gates chipy w szczepionce nam zaserwuje i usmaży w 5G. Wszystko przez jaszczurów

Ksenomorf

Nic nie powstanie. Nie ta dzielnica i nie to otoczenie. Apartamentowiec wolne żarty uduszą się zimą od smrodu z kominów z trójkąta bermudzkiego.

Schlesier

Mieszkania socialne mieszkania!!!!!

Ampuła

“Bardzo duże pole wyboru” to coś, czego nie ścierpisz, jeżeli jesteś architektem-kadłubkiem z cienkiej tektury dyplomowej giętym, o przyziemnym polocie, z wizjami ciasnymi jak szpary w oknach plastikowych, kurczowo przymurowanym do kserówek pierwszorocznych skryptów.

onie

W roku 2020 dzieją się rzeczy niemożliwe, więc może i Ampuła opublikuje w końcu komentarz napisany przy użyciu szarych komórek, a nie czoła.

Klaudia

W wieży ciśnień restauracja a na polu betonu kompleks rekreacyjno sportowy z kręglami squoschem, salami tańca i zajeciami fitnes, bilard, tor na rolki i cała masa innych tego typu żeby móc spędzić miło i aktywnie czas.

Jest faja

Kto ci broni. Zbuduj taki. Ale nie, ty bekniesz, a ktoś inny ma na to wyłożyć pieniądze i zrobić? Nie podoba się co robią inni, zrób coś sama, zamiast płaszczyć 4 litery na stołku przed kompem i wydalać z siebie żale do całego świata.

Urko

Zapomniałaś o duuuuuużym parkingu, żeby wszyscy miło i aktywnie spędzający czas mieli jak komfortowo i punktualnie dotrzeć np. na zajęcia fitness

Gig

Jaka restauracja?Przy wieży ciśnień na Sobieskiego powstanie osiedle mieszkaniowe, a wieża pewnie zostanie częściowo rozebrana i jedynie fragment zostawią ku zadowoleniu WKZ.

Urko

@Gig, Chyba jestem zmuszony uznać cię za kogoś , kogo moje młodsze dziecko nazywa “nieogarem”.
Internautka “Klaudia” pisała o wieży ciśnień znajdującej się na terenie dawnej huty , przy torach kolejowych Rada. Pomyśl i przemyśl zanim wydalisz.

Gig

Co za różnica jak efekt będzie taki sam i teren ostatecznie wykupi jakiś deweloper pod kolejne nowoczesne osiedle.