Co się dzieje na placu przed dworcem? Powstaje nowa fontanna, kolejne nasadzenia, wiata przystankowa

Przed gliwickim dworcem, w ramach prowadzonej przebudowy powstanie fontanna. Choć – wobec zakresu prac, jaki wykonano w tym rejonie – jest to zaledwie kosmetyczny dodatek, niebawem może stać się pierwszą wizytówką miasta dla podróżnych wychodzących z dworca.

 
Zapewne będzie to lepsze powitanie, niż obskurne ściany szczytowe kamienic na zbiegu ulic Bohaterów Getta Warszawskiego i Zwycięstwa, tymczasowo zasłonięte reklamą.

Obiekt, znany dotąd tylko z wizualizacji zamieszczonych przez miasto, jest teraz w fazie realizacji. Będzie to fontanna z 20 wodotryskami, która znajdzie się mniej więcej równolegle do biurowca BIPROHUTu.

W rejonie stacji kolejowej będą też rosły drzewa, platany klonolistne, sadzone w technologii znanej mieszkańcom z nasadzeń przy Rynku.

Ci, którzy bacznie obserwują nie tylko postęp prac przy przebudowie dróg po południowej stronie dworca PKP, ale także ilość nasadzeń, która bezustannie zwiększa się w tym rejonie w miarę postępów prac budowlanych zdołali zauważyć, że następne drzewa „wyrosły” przy głównym trakcie prowadzącym do stacji kolejowej – przekazuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Dzięki zaawansowaniu prac możliwe było nasadzenie kolejnych platanów. Dwanaście drzew – czystego gatunku, w podstawowej formie – rosło będzie po obu stronach głównego traktu. Zdobić je będą nasadzone wokół byliny, krzewy oraz trawy ozdobne

– dodaje. To jeszcze nie koniec nasadzeń. W najbliższym czasie, platany (12 drzew) pojawią się jeszcze na placu przed dworcem, w pobliżu budowanej właśnie fontanny.

Tymczasem, w rejonie stacji kolejowej, widać efekty zeszłorocznych prac. Między wejściem na stację PKP a ul. Okopową zielenią się nasadzone jesienią głogi i tulipanowce. Pojawił się też… przystanek autobusowy z tablicą systemu dynamicznej informacji pasażerskiej (i tablica SDIP w miejscu, gdzie mieściło się będzie drugie stanowisko). W przyszłości na pętli utworzonej na przedłużeniu ulicy Zwycięstwa ma zatrzymywać się autobus linii A4.

Znajdą się tam także miejsca do krótkiego postoju, tzw. kiss&ride (pocałuj i jedź). Pętla połączy plac dworcowy z rozbudowaną już ul. Okopową, w którą będzie można wjeżdżać wyłącznie od strony placu Piastów.

(żms)/ZDM Gliwice