Co to jest przesyłka pobraniowa? Wszystko, co warto o niej wiedzieć

Przesyłka pobraniowa umożliwia odbiorcy zapłacenie za towar w momencie odbioru. Opcję tę wybierają klienci, którzy chcą mieć pewność, że otrzymają zamówiony produkt przed dokonaniem płatności. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega przesyłka pobraniowa oraz na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

 

Paczki za pobraniem nie są ulubionym rozwiązaniem sprzedawców. Jednak wielu klientów nie zrobi zakupów bez możliwości odroczenia zapłaty do momentu otrzymania przesyłki. Opcję warto udostępnić zwłaszcza w małych sklepach internetowych, które nie mają jeszcze wyrobionej renomy. W sieci pojawia się coraz więcej oszustów, więc nic dziwnego, że klienci wolą być ostrożni. 

Na czym polega wysyłka za pobraniem?

Wysyłka za pobraniem to usługa kurierska umożliwiająca odbiorcy dokonanie płatności za zamówienie w momencie, kiedy paczka trafia w jego ręce. Klient nie musi dokonywać płatności z góry, a przekazuje pieniądze kurierowi w momencie odbioru paczki. Pobranie stanowi wygodną i zaufaną opcję dla osób, które preferują płacenie gotówką lub chcą mieć pewność, że otrzymają zamówiony towar przed dokonaniem zapłaty.

Niektóre firmy kurierskie dają możliwość otworzenia przesyłki przy kurierze i sprawdzenia zawartości. Usługa jest dodatkowo płatna, ale daje 100% pewności, że płacimy za towar, jaki faktycznie zamawialiśmy. 

Warto poprosić o nią przy zakupach od osób prywatnych dokonywanych przez portale aukcyjne. Obecnie strony z ogłoszeniami posiadają dogodne dla kupujących procedury w przypadku niezgodności towaru z opisem – to fakt. Z drugiej jednak strony, nieprzyjęcie paczki zaoszczędzi kłopotów i nerwów.

Który kurier za pobraniem jest najlepszy?

Kupując w sklepie internetowym zazwyczaj masz ograniczony wybór w kwestii kurierów obsługujących paczki pobraniowe. Musisz mieć świadomość, że wysyłka tego typu jest o kilka złotych droższa. Możliwość szybkiego porównania kosztów przesyłki pobraniowej u poszczególnych firm kurierskich daje portal Shipcenter.pl.

Jakość usługi musisz sprawdzić samodzielnie lub poszukać informacji w opiniach poprzednich klientów. Warto pamiętać, że recenzje zazwyczaj piszą osoby zdenerwowane konkretną sytuacją. Rzadko kiedy zajmujemy sobie głowę napisaniem pozytywnej opinii. Jakość usług kurierskich może różnić się w zależności od miasta czy dzielnicy nawet w ramach tej samej firmy. Przed wybraniem przewoźnika porównaj cenę i deklarowany czas dostawy, a po otrzymaniu paczki samodzielnie wyrób sobie opinię.

Co robi kurier z przesyłkami pobraniowymi, które nie zostały odebrane?

Nieprzyjęcie przesyłki pobraniowej przez adresata wiąże się z dodatkowymi kosztami dla nadawcy. Jeśli kurier nie zastanie odbiorcy w domu, podejmuje kolejną próbę dostawy. Większość firm po dwóch nieudanych podjazdach zwraca paczkę do nadawcy, który musi opłacić koszty zwrotu. 

Jako adresat możesz spodziewać się kontaktu ze strony sprzedawcy z żądaniem wyjaśnienia sytuacji i zwrócenia kosztów nieudanej dostawy. Niektóre tego typu sprawy kończą się w sądzie.

Warto znać swoje prawa. Nigdy nie przyjmuj paczki pobraniowej, jeśli nie została zamówiona przez ciebie. Masz uwagi co do zawartości przesyłki lub widzisz na niej uszkodzenia? Kurier jest zobowiązany do zaznaczenia tego w protokole. Sprawa zostanie rozwiązana pomiędzy firmą kurierską a sprzedawcą, a tobie powinna zostać wysłana następna paczka.

W przypadku odstąpienia od umowy sprzedaży przed otrzymaniem przesyłki również nie musisz jej przyjmować. Jeśli została już nadana, po twojej stronie pozostaje pokrycie kosztów wysyłki i zwrotu. Nie warto kłócić się w tej kwestii ze sprzedającym – tego typu sytuacje są regulowane prawnie. 

materiał partnera