Co warto wiedzieć o wakacjach
od ZUS-u?

Przedsiębiorcy cały czas borykają się z różnymi problemami. Płaca minimalna rośnie, a wraz z nią składki na ubezpieczenie. Właśnie dlatego pojawił się projekt wakacji od ZUS-u. Kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia? Jakich obowiązków musi dopełnić przedsiębiorca? Przeczytaj.

 

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wakacjach od ZUS-u

1 października 2024 r. w życie wejdą tzw. wakacje od ZUS-u. Ze zwolnienia będą mogły skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, odprowadzające składki za nie więcej niż 9 pracowników i uzyskujące rocznie maksymalnie 2 mln euro dochodu. Co roku w jednym dowolnym miesiącu przedsiębiorca nie będzie musiał płacić składek na ubezpieczenia społeczne, czyli rentowe, chorobowe, emerytalne i wypadkowe.

Warto podkreślić, że takie zwolnienie nie ma wpływu na przychód a dochód. Nie ma też wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego lub zmniejszenie stażu pracy. Niestety, wakacje od ZUS-u nie dotyczą składki zdrowotnej, którą nadal trzeba będzie opłacać. W czasie korzystania ze zwolnienia przedsiębiorcy nie muszą jednak zawieszać działalności – wciąż będą mogli uzyskiwać przychody. Projekt ma za zadanie częściowo odciążyć przedsiębiorców względem obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Część składek w wybranym miesiącu podlegać będzie bowiem refundacji z budżetu państwa.

Ze zwolnienia nie będą mogły skorzystać osoby, które wykonują działalność na rzecz poprzedniego pracodawcy. W ten sposób rząd chce zapobiec wypychaniu pracowników na samozatrudnienie.

Jak zrobić sobie przerwę od ZUS-u?

Aby skorzystać z wakacji od ZUS-u, nie wystarczy dowiedzieć się, czym są wakacje od ZUS. Trzeba też złożyć stosowny wniosek. Należy przedłożyć go w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc, kiedy to przedsiębiorca będzie chciał wykorzystać ulgę. Jedynym sposobem na złożenie odpowiednich dokumentów będzie droga elektroniczna – profil informacyjny w systemie teleinformacyjnym ZUS. Jeśli beneficjentowi nie uda się złożyć dokumentów w wyznaczonym terminie, wniosek zostanie bez rozpoznania. Jeśli wysłany zostanie inną drogą lub będzie zawierać braki formalne, trzeba będzie usunąć dokumenty do 7 dni od dnia otrzymania pisma z ZUS-u. Z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mieć 40 dni na rozpatrzenie kompletnego wniosku.

O czym jeszcze pamiętać?

Przedsiębiorca idący na wakacje od ZUS-u ma obowiązek przedłożyć deklarację rozliczeniową. Na tym jednak nie koniec. W jego obowiązku będzie przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych imiennych raportów miesięcznych z informacją o należnej składce ubezpieczenia zdrowotnego zarówno za siebie, jak i pozostałe objęte nim osoby. Dokumenty muszą zostać przygotowane ze szczególną starannością, inaczej ZUS będzie mógł sporządzić je sam albo skorygować dane.

To, ile zaoszczędzi przedsiębiorca, zależy od sposobu, w jaki rozlicza się z podatku dochodowego. Dużym plusem wakacji od ZUS-u jest pewna oszczędność, ale też możliwość generowania przychodu w trakcie zwolnienia. Niestety, chęć skorzystania z wakacji od ZUS-u wiąże się z koniecznością wypełniania wielu dokumentów. Poza tym dalej trzeba będzie opłacać składkę zdrowotną. Jeśli potrzebujesz konsultacji księgowej w związku ze złożeniem odpowiedniego wniosku, zajrzyj tutaj: https://aleo.com/pl/firmy.

artykuł sponsorowany