Co z Focus Mall? Nowy właściciel chce jak najszybciej sprzedać teren

Niewykluczone, że teren, na którym miał stanąć Focus Mall, po raz trzeci w ciągu kilku lat zmieni właściciela.

Firma Prologis, która w listopadzie ubiegłego roku przejęła działkę, zamierza bowiem sprzedać nieruchomość.

Z powodu upadłości firmy Parkridge Retail, w listopadzie 2011 roku spółka Prologis, jako wierzyciel Parkridge Holdings [brytyjskiej spółki matki firmy Parkridge Retail – przyp. red.], przejęła trzy działki budowlane w Polsce ? w Gliwicach, Jeleniej Górze i Białymstoku.


Jeśli ktokolwiek miał nadzieję, że firma Prologis przystąpi do budowy planowanej galerii handlowej w Gliwicach, to okazała się ona być płonna.

Nowy właściciel olbrzymiej działki pomiędzy ulicami Jagiellońską, Mitręgi i Piwną podkreśla, że nie zajmuje się budową galerii handlowych.

– W związku z tym, że Prologis jest dostawcą obiektów dystrybucyjnych np. dla firm logistycznych czy prowadzących handel detaliczny lub działalność dystrybucyjną na dużą skalę, nie ma w zakresie swojej działalności realizacji galerii handlowych – informuje nas Marta Tęsiorowska z firmy Prologis.

Jak dodają przedstawiciele firmy, w tej chwili prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi realizacją planowanych inwestycji.

Co miało wchodzić w skład Focus Mall?

Na działce po dawnej Hucie Gliwice, miała powstać galeria z około 200 butikami, Multikinem i przestrzenią restauracyjną oraz parking na ponad tysiąc samochodów. Początkowa faza projektu szła zgodnie z planem – wyburzono pohutnicze budynki oraz wylano beton.
.

Według wstępnych założeń, obiekt o powierzchni 140 tysięcy m kw. miał zostać otwarty w 2010 roku.

Deweloper stale przekładał ten termin tłumacząc się kryzysem finansowym. Nieoficjalnie mówiło się, że impas w inwestycji pogłębiany był przez zamieszanie i protesty związane z realizacją Drogowej Trasy Średnicowej. W listopadzie 2010 roku spółka Parkridge Retail podpisała kontrakt na wybudowanie obiektu z Mostostalem Warszawa. Nie doszło nawet do rozpoczęcia prac budowlanych, a pod koniec ubiegłego roku, firma Parkridge Retail ogłosiła upadłość. Oprócz Gliwic, do kosza trafiły także planowane projekty Focus Mall w Jeleniej Górze, Starogardzie Gdańskim, Pile, Ostrowie Wielkopolskim oraz Tomaszowie Mazowieckim.

(mpp)