Co z pytaniem o oczekiwane zarobki?

W rozmowach kwalifikacyjnych pada wiele różnych pytań. Chyba żadne nie budzi tak dużych emocji, jak to o zarobki. Zwykle nie pojawia się ono na pierwszym etapie rekrutacji – dopiero gdy pracodawca faktycznie zainteresuje się kandydatem, zaczyna się rozmowa o zarobkach.

Trzeba być przygotowanym, że i my usłyszymy kiedyś słynne: „ile chciałby Pan/chciałaby Pani zarabiać w naszej firmie?”

Czy można negocjować zarobki?

Czasami pytanie o preferowane zarobki nie jest wcale zachętą do negocjacji. Niektórzy rekrutujący w ten sposób próbują sprawdzić, czy dana osoba nie ma zbyt wygórowanych żądań i czy nie reprezentuje roszczeniowej postawy. W praktyce większość firm posiada ustalony limit płac dla pracowników na różnych stanowiskach i nie podlega on żadnym negocjacjom.

W praktyce o sumie wynagrodzenia realnie rozmawiać mogą wysoko kwalifikowani specjaliści, managerowie wyższego szczebla lub osoby mogące pochwalić się wyjątkowymi sukcesami w swojej branży. Takie osoby jednak zwykle nie muszą walczyć o pieniądze – to raczej pracodawcy oferują im wysokie stawki w nadziei, że to właśnie dla nich pracować będą najlepsi fachowcy.

Co odpowiedzieć na pytanie o zarobki?

Przed rozmową kwalifikacyjną warto sprawdzić jak wygląd średnia płaca dla osób na naszym stanowisku i z naszym doświadczeniem. To da nam wyobrażenie, jak w praktyce wygląda kwestia wynagrodzeń, o których możemy rozmawiać. Pamiętajmy też, że praca osoby na danym stanowisku może być różnie wynagradzana w zależności od regionu. Najrozsądniejsze i najbezpieczniejsze będzie podanie sumy w „widełkach”.

Co, gdy pracodawca jest faktycznie zainteresowany naszą kandydaturą, ale chce negocjować niższe wynagrodzenie od tego, które sobie wymarzyliśmy? Cóż. W takim wypadku można jeszcze spytać, czy w zamian za niższe od oczekiwanych zarobki otrzymamy dodatkowe benefity tj. ciekawe szkolenia, karta multisport lub prywatną opiekę medyczną. Możemy także zastrzec, że wymieniona suma ma dotyczyć wyłącznie okresu próbnego, a po pokazaniu naszej faktycznej wartości w praktyce, chcielibyśmy wrócić jeszcze raz do rozmowy o ostatecznym wynagrodzeniu.

(materiał partnera)