Część górników KWK Sośnica bez informacji o wyniku wymazu. WZZ pisze m.in. do J. Kaczyńskiego

Sytuacja górników zatrudnionych w KWK Sośnica i ich rodzin nie wygląda komfortowo. Pojawiają się kolejne głosy mówiące o braku dostępu do wyników pobranych wymazów, co powoduje, że nie mogą powrócić do pracy.

U pracowników kopalni może to nastąpić pod warunkiem, że dwa wymazy pobrane w kilkudniowych odstępach czasu dadzą ujemny wynik.

Jestem żoną górnika, który pracuje w KWK Sośnica. Powiem szczerze, że to co się dzieje to jedna wielka kpina. Za pierwszym razem wszystko było sprawnie, wymaz i za dwa dni wynik. Zarząd stwierdził że muszą być 2 negatywne wyniki, żeby ludzi przywrócić do pracy. Mój mąż miał pierwszy wynik negatywny. Tydzień temu tj. 15.05 miał pobrany kolejny wymaz, do chwili obecnej nie dostał wyniku jak większość ludzi z kopalni KWK Sośnica, podobno wpłynęło tylko kilkanaście wyników – napisała Czytelniczka w wiadomości do redakcji.


Kopalnia stoi, nic nie wiedzą, ludzie muszą brać urlopy i odrabiać dni w soboty… Może testy zaginęły? A może to jest robione specjalnie, żeby zamknąć tą kopalnie? Ile można czekać na wynik?

– pyta Czytelniczka.

WZZ Sierpień 80 KWK Sośnica zwrócił się w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego, wojewody Jarosława Wieczorka, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego a nawet… do posła Jarosława Kaczyńskiego. W wiadomości przedstawia podobne, co nasza Czytelniczka, obawy.

– Komisja Oddziałowa (…) zwraca się z prośbą o natychmiastową interwencję w sprawie wyników pracowników naszej kopalni na COVID19 (SARS-COV-2, red.). Wymazy, które były pobierane w dniach 15-17.05.2020 pojechały do laboratorium w Bydgoszczy. Do dzisiejszego dnia wpłynęło tylko około 300 wyników, a Kopalnia Sośnica liczy sobie 2040 osób – napisał Zdzisław Bredlak, przewodniczący WZZ Sierpień 80 KWK Sośnica w mailu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Bardzo nurtuje nas to, że jest taki długi czas oczekiwania na wyniki w laboratorium w Bydgoszczy. Być może to jest zrobione specjalnie, aby Kopalnia nie mogła wznowić wydobycia

– kontynuuje Bredlak.

Podobna sytuacja jest z wymazobusami dla górników, którzy są na kwarantannie. Czas oczekiwania na wymazobus trwa nawet do 10 dni, a ustawa o kwarantannie mówi o 14 dniach kwarantanny. Pracownicy naszej Kopalni są bardzo zbulwersowani, że muszą długo czekać na wyniki oraz przyjazd wymazobusu. Przy okazji trzeba zaznaczyć, że rodziny naszych pracowników też są uwięzione w domach i pozbawione pracy oraz dochodów finansowych, co przekłada się na ich życie rodzinne i pogorszenie sytuacji finansowej – kończy przewodniczący Związków Zawodowych w KWK Sośnica.

Powagi tej sytuacji dodaje fakt, że w KWK Sośnica wykryto do czwartku, 21 maja, 412 przypadków zakażenia. To co 5-ty zatrudniony.

Próbowaliśmy dowiedzieć się od rzecznika Polskiej Grupy Górniczej, jaka jest sytuacja w kopalni, jednak nie udało się do niego dodzwonić. Informacji udzieliła nam rzeczniczka wojewody Jarosława Wieczorka, Alina Kucharzewska.

Jak przekazuje, łącznie od górników z kopalń, w których są wykonywane testy, pobrano 30 tys. próbek, a takiej ilości nie da się przetestować w 1 dzień. Wyniki górnicy powinni otrzymać w najbliższym czasie. Uspokaja też, że trzy kopalnie wznowiły działanie, a pracownicy, którzy mają ujemne wyniki badań już wrócili do pracy.

(red.)
fot. wojewoda Jarosław Wieczorek(fb)/WZZ Sierpień 80 KWK Sośnica

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Sid

do ludzi dociera, że to wszystko jedna wielka fikcja, nikt nie jest przygotowany, nie ma procedur, nikt nie ma odpowiednich kompetencji do podejmowania decyzji i wszyscy udają, że coś robią… a tak na prawdę jest jeden wielki chaos i udawanie. Całe szczęście, że ten covid-19 nie jest taki groźny w większości przypadków, bo mielibyśmy kataklizm.

Jan

Pierwsze zdanie to jest opis polskiego górnictwa?

AndrzejD

“… A może to jest robione specjalnie, żeby zamknąć tą kopalnie? Ile można czekać na wynik? – pyta Czytelniczka. ” …dobrze kombinujesz szanowana czytelniczko – dokładnie po to jest to robione.
Oczywiście, ten fakt, zupełnie wam nie przeszkodzi żeby całymi górniczymi rodzinami zagłosować w najbliższych wyborach prezydenckich na obecnie urzędującego Budynia

Perez

troche pozno to wszystko dociera. Zielona wyspa hahaahahh. Moze w koncu ludzie przejrza na oczy, ze to wszystko jest jedna wielka sciema, zwyklym mydleniem oczu. Jeden maly wirus i Polska jako kraj jest na kolanach

parKing

A na kukłę Dudę i tak pójdzie co najmniej 40%

Tymon

Drodzy Górnicy i ich rodziny, w końcu macie szansę poczuć sie jak zwykli obywatele… czyli przekonać się jak inni są traktowani. Wy przynajmniej mieliście pobrane próbki, więc proszę nie ujadać i ładnie podziękować za dostąpienie łaski.
Brak procedu, brak ludzi, brak pomysłu na zarządzanie sytuacją kryzysową.
Sanepid dobity nowymi obowiązkami, bez zapewnienia im na to dodatkowych zasobów. Służba zdrowia, wsparta prywatnymi inicjatywami i naszym polskim pospolitym ruszeniem…. trzeba szerzej spoglądać na sprawę, a nie tylko na koniec własnego nosa…

Perez

mi sie najbardzie podobal Pan prezydent jako raper.
Ludzie ktorzy nie maja wplywu na otaczajaca nas sytuacje, wymyslaja sposob jak pomoc Polskiej sluzbie zdrowia,rapujac i zbierajac kase. Prezydent, ktory ma w reku wszystkie narzedzia zeby wesprzec sluzbe zdrowia….robi sobie jaja plujac slowa do mikrofonu, ktorych sam nawet nie rozumie. To jest paranoja :)
Ale w sumie…co on moze, przeciez i tak rzadzi maly, zaklamany staruch, ktory jest juz totalnie oderwany od rzeczywistosci w swojej starczej furii.

Laszlo_egesz

Niepracujące żony górników mają realne powody do niepokoju. Na szczęście Jarosław Kaczyński, jako naczelnik państwa jest niewątpliwie najwłaściwszym adresatem tego typu pretensji, pozostali to tylko marionetki.

Urko

1. “Sytuacja górników zatrudnionych w KWK Sośnica i ich rodzin nie wygląda komfortowo” W porównaniu do innych grup zawodowych i ich rodzin ? 2. ” Jestem żoną górnika, który pracuje w KWK Sośnica. Powiem szczerze, że to co się dzieje to jedna wielka kpina.” Szanowna Pani. W ujęciu ekonomicznym “praca” Pani męża to jest jedna wielka kpina . PS. Duda . Andrzej Duda . To nazwisko kandydata Pani i Pani męża w nadchodzących wyborach. Proszę się skoncentrować i zapamiętać . 3.” Przy okazji trzeba zaznaczyć, że rodziny naszych pracowników też są uwięzione w domach i pozbawione pracy oraz dochodów finansowych,… Czytaj więcej »

MariaMaria

Inny którego wybierzecie żuci Wam na pewno mannę z nieba i odczaruje rzeczywistość ?????

Urko

Oczywiście, że “żuci” . I mannę “żuci” . I gumę do “żuci” też “żuci”

manna

A rzucił tym, którym obiecywał ?

Ampuła

Skoro człowiek, mieniący się “rozumnym” i wspomagany kalkulatorem, nie potrafi pojąć, że w Polsce wydłubywanie wungla z najgłębszych czeluści przy najniższej wydajności jest gospodarczym absurdem, to Natura musi zadziałać sama. Już jeden pełny rok kalendarzowy, który wszyscy pochorowani Umorusani Specjalnej Troski spędzili by w całkowitej izolacji od kopalnianych skansenów folklorystycznych, przyniósłby budżetowi państwa spektakularne oszczędności. 50 milionów ton różnych, precyzyjnie potrzebnych sortymentów wungli, kupiono by tanio na rynkach światowych. A tanie kupowanie budzi zachwyt piewców PiSocjalizmu – w Kurwizji codziennie zachwalają taniuśki gaz z USA. Norwegii i Kataru. Czyli z rynków światowych… Elektrownie produkowałyby tani prąd ze spalania tego taniego… Czytaj więcej »

Jarod

Z Katowic do Bydgoszczy próbki pojechały buahahah daleko to i zgubić się mogły albo rozszczelnić “przypadkiem”.

covidowa panika

Może były wiezione zabytkowym Mercedesem pana ministra i nawalił po drodze.

Perez

Ico z tego????
Dostaniecie 500zl ze swojego woreczka i dalej bedziecie na PIS glosowac. 40 srebrnikow co miesiac i jakos jestescie zadowoleni. Ciemny polski narod.

Ad

Plemniki niech jeszcze zaczną badać a okaże się, że prawie każdy facet jest nosicielem…

Kolo

Dzień dobry dzwonię z sanepidu jutro przyjedzie wymazobus do Pana i tak czekam już 5 dzien

Obserwujący

No cóż…górnicy na własnej skórze doświadczają jak “wspaniale” i dobrze zorganizowana jest dojna zmiana.Jedna wielka prowizorka, chaos. Podziękujcie górnicy waszemu liderowi, dudzie,za współpracę z pisiorami i “specjalne porozumienie” z dudą prezydentem. Kopalnie powinny zostać zamknięte na stałe i być może pisiory w swoim sprycie, to właśnie zamierzają. Praca górników jest…zbędna i szkodliwa, dla nich,dla środowiska.Na hałdach leży 7 mln ton węgla, wystarczy go na pól roku.Dodatkowo sprowadzane jest węgiel z zza granicy.?Czysty bezsens, kosztowny dla podatników. Górnicy zacznijcie szukać kursów zawodowych, macie teraz dużo czasu, a po kwarantannie przekwalifikujcie się.Nie nadymajcie się swoim uporem.Nie,nie jesteście wyjątkowi jak wam wmawiają pisiory.Czas… Czytaj więcej »

mieszczuch

Ja można się przebranżowić ale………..nie będzie przywileju emerytalnego po 25 latach.

Kasia

100% prawdy, wszystko leży i kwiczy, nie ogarniają nic, nie ma komu pobierać wymazów i nie ma komu testować, przepływ informacji na poziomie zerowym, zamknęli nas w domu na kwarantannie mija 13 dzień i nikt nam nie pobrał wymazu, koronawirus bezobjawowy?! to jakieś kpiny!

Urko

Powinni wam jeszcze internet odciąć . Moglibyście wtedy przypomnieć sobie, jak w rodzinnym chórze się skanduje : An-żej Du-da !!An-żej Du-da !!

Obserwujący

No a czego się spodziewałaś po pisiorach?.Że niby zastosują specjalną taryfę wobec was,górników? Z jakiej racji.Nie jesteście wyjątkowi ani jacyś szczególni.Ich gadanie to tylko propaganda i manipulacja, którą łykacie jak pelikany.
Gratulacje,dalej się oszukujcie.

skarbek

Węgiel importowany z Rosji powinien być zwożony na dół na najniższy poziom aby Sośnica mogła fedrować do końca świata i jeden dzień dłużej. Skoro Białoruś może sprzedawać embargowane polskie jabłka Rosji jako swoje, to i w odwrotną stronę znajdzie się jakiś racjonalny mechanizm.