Czy dojdzie do debaty prezydenckiej w Gliwicach? W piątek wysłaliśmy zaproszenia (AKTUALIZACJA)

Debaty prezydenckie organizowaliśmy podczas poprzednich wyborów w 2020 roku i wzięli w nich udział wszyscy zaproszeni kandydaci. Nasza redakcja była gospodarzem debat również w 2014 i 2010 roku. Czy uda się teraz? Mamy nadzieję, że tak.

 

W piątek redakcja 24gliwice wysłała mailowe zaproszenia do dwojga kandydatów, którzy pozostali na placu wyborczego boju. Na odpowiedzi ze sztabu Katarzyny Kuczyńskiej-Budki i Mariusza Śpiewoka czekamy do poniedziałku, godz. 12:00. Sprawdzona podczas poprzednich spotkań formuła gwarantuje, że kandydaci będą mieli równe szanse, a na treść pytań zadanych w trakcie debaty nie będą mieli wpływu ani dziennikarze, ani żadne osoby z zewnątrz.

Warto podkreślić, że w trwającej kampanii prezydenckiej nie było do też pory żadnej debaty zorganizowanej przez media. Ta może być pierwsza i niewykluczone, że jedyna. Liczymy, że kandydaci nie zawiodą nas, a przede wszystkim gliwiczan, którzy takiego spotkania oko w oko oczekują.


AKTUALIZACJA 16/04): Katarzyna Kuczyńska-Budka i Mariusz Śpiewok potwierdzili swój udział w debacie 1 na 1 w studiu 24gliwice. Premiera 18 kwietnia w czwartek, o godzinie 9:00 na portalu 24gliwice.pl, kanale YouTube 24gliwice i facebooku 24gliwice.

Poniżej zamieszczamy treść zaproszenia, które skierowaliśmy do sztabów i bezpośrednio do Katarzyny Kuczyńskiej-Budki i Mariusza Śpiewoka.

 


21 kwietnia mieszkańcy Gliwic rozstrzygną, kto obejmie urząd prezydenta na kolejnych 5 lat. To niezwykle ważna decyzja dla naszego miasta.

Nie musimy chyba nikogo przekonywać, jak ważna w procesie demokratycznych wyborów jest możliwość bezpośredniego spotkania kandydatów i „pojedynku” na argumenty.
W trwającej kampanii wciąż obserwujemy niedosyt informacji, mieszkańcy zwracają uwagę – nam jako mediom – na brak debaty wyborczej pomiędzy kandydatami starającymi się o urząd prezydenta miasta.

Podczas poprzedniej kampanii prezydenckiej, w 2020 roku, redakcja 24gliwice miała zaszczyt, jako jedyna, organizować takie debaty z udziałem kandydatów na prezydenta, Kajetana Gorniga, Janusza Moszyńskiego i Adama Neumanna.
Debaty organizowaliśmy też wcześniej, w 2014 roku, z udziałem Marka Widucha, Małgorzaty Tkacz-Janik i Dariusza Jezierskiego. Również w 2010 roku redakcja 24gliwice była gospodarzem debaty prezydenckiej z udziałem Zygmunta Frankiewicza i Zbigniewa Wygody.

Chcemy zachęcić Państwa do wzięcia udziału w debacie 2024, która pomoże mieszkańcom w świadomym, jak najlepszym dla Gliwic wyborze przy urnach 21 kwietnia. Formuła debaty gwarantuje, że kandydaci będą mieli w niej równie szanse.

Zasady debaty:

W debacie prezydenckiej w formule 1 na 1, pytań nie zadają dziennikarze ani nikt z zewnątrz. Nie pozostawiamy miejsca na podejrzenia o stronniczość przy doborze pytań. Oddajemy pole w 100% kandydatom, pilnując jedynie rygoru czasowego.

Każdy z uczestników debaty ma 30 sekund na zadnie pytania swojemu konkurentowi. Czas na odpowiedź – 90 sekund, odniesienie się do odpowiedzi – 15 sekund.
Pytania zadawanie są naprzemiennie, każdy zadaje 5 pytań.
Na koniec debaty, każdy z kandydatów ma 2 minuty na podsumowanie i przekonanie widzów do swojej wizji miasta.

Przewidywany czas nagrania: ok. 30 minut.

Kwestie techniczne:

O kolejności przy zadaniu pierwszego pytania, kolejności podsumowania oraz miejscu przy stole zdecyduje losowanie.

Debata zostanie opublikowana najpóźniej następnego dnia po rejestracji: na portalu 24gliwice.pl, kanale YouTube 24gliwice oraz w serwisie społecznościowym Facebook 24gliwice. W przypadku zainteresowania ze strony innych redakcji, będą one miały możliwość pobrania i publikacji nagrania debaty.

Debata nie będzie zawierała żadnych cięć wypowiedzi, istnieje możliwość kontrolnej rejestracji dźwięku przez każdy ze sztabów.

Miejsce debaty: studio 24gliwice, plac Piłsudskiego 3.
Proponowany termin: środa, 17 kwietnia 2024, godzina 12:00

Godzina spotkania jest naszą propozycją, w przypadku kolizji w innymi, wcześniej zaplanowanymi przez Państwa zajęciami, możemy ustalić inną porę, dogodną dla dwojga kandydatów.

Z uwagi na przygotowanie studia, prosimy o potwierdzenie udziału najpóźniej do poniedziałku, 15 kwietnia, godz. 12:00. W przypadku braku chęci udziału w debacie, również prosimy o informację w formie pisemnej, na adres: redakcja@24gliwice.pl

Jedna z debat w studiu 24gliwice w 2020 roku, z udziałem Adama Neumanna i Janusza Moszyńskiego

Jedna z debat w 2020 roku, z udziałem Kajetana Gorniga i Adama Neumanna

Jedna z debat w 2014 roku, z udziałem Małgorzaty Tkacz-Janik i Marka Widucha

2010 rok. Debata z udziałem Zygmunta Frankiewicza i Zbigniewa Wygody

98 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze