Czym się kierować wybierając bank, w którym chcemy wziąć kredyt?

Niezależnie od tego, czy chcemy skorzystać z niewielkiego kredytu na drobne wydatki, czy dużego kredytu na wiele lat, warto dokładnie sprawdzić bank, z którym chcemy podpisać umowę. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Oferty większości banków wyglądają dobrze, gdy oferty szukamy przez Internet. Dopiero później okazuje się, że musimy zapłacić za coś, co nie było wyłuszczone na wstępnym etapie poszukiwań. Czy warto korzystać z rankingów i porównywarek?

Czym kierować się wybierając bank?

Tak jak wspomnieliśmy, większość ofert przedstawionych przez banki wygląda zachęcająco. Każdy bank podkreśla również inny walor swojej oferty. Przeglądając strony internetowe lub ulotki różnych banków jesteśmy przekonywani, że właśnie ten bank i ta oferta jest dla nas najkorzystniejsza. Czy tak jest w rzeczywistości? Najczęściej okazuje się, dopiero przy podpisaniu umowy – jeśli ją przeczytamy, lub w trakcie spłaty zobowiązania. Naturalnie, jeśli szukamy kredytu najważniejszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę, jest cena, którą będziemy musieli ponieść za możliwość skorzystania ze środków banku. O kosztach kredytu, na które należy zwrócić uwagę, napiszemy w dalszej części artykułu. Co warto rozważyć w przypadku banku?

Lokalizacja

Choć coraz częściej kredyt zaciągamy online, więcej informacji o kredycie przez Internet znajdziemy pod tym linkiem https://everlike.pl/kredyt-przez-internet/, to warto, aby bank posiadał swój oddział w niedalekiej lokalizacji od miejsca naszego zamieszkania. Dlaczego jest to istotne? Niekiedy sytuacja wymaga od nas bezpośredniego kontaktu z pracownikiem, wiele spraw łatwiej i szybciej załatwimy, gdy stawimy się w placówce banku z dowodem osobistym. Czasami potrzebujemy przeliczyć wysokość rat, dostarczyć ważne pismo lub złożyć podpis. Oczywiście na ogół możemy zrobić to przez Internet, lecz niektóre sytuacje wymagają od nas niemal natychmiastowej reakcji.

Przestrzeganie Dobrych Praktyk Bankowych

Dobre Praktyki Bankowe to niejako kodeks postępowania banków względem konsumentów, swoich pracowników i wszystkich innych osób zaangażowanych w czynności bankowe. Zasady te są ustalone przez Komisję Etyki Bankowej, która działa przy Związku Banków Polskich. Jedna z zasad traktuje o tym, aby bank zawsze doradzał swoim klientom wybór najlepszej oferty. Bank powinien również dokładnie poinformować klienta o różnicach pomiędzy różnymi ofertami, a także korzyściach i ryzykach z nim związanymi.

Dostęp do bankowości elektronicznej

Jeśli korzystamy z kredytu w innym banku, niż ten, w którym prowadzimy swój główny rachunek, warto mieć dostęp do bankowości elektronicznej. Nie wszystkie banki dają klientom taką możliwość. Jest to z pewnością bardzo przydatna funkcja. Jeśli mamy aplikację banku w telefonie w szybki i łatwy sposób, możemy kontrolować postęp spłat, sprawdzić kolejny termin spłaty i wysokość raty. Dzięki bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej w szybki sposób możemy także skontaktować się pracownikiem banku, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Opinia o banku

W myśl zasady ile osób tyle opinii możemy mieć wątpliwości co do powoływania się na opinię innych klientów banków, szczególnie w Internecie. Niemniej jednak warto sprawdzić, na co narzekają lub co chwalą inne osoby, które zaciągnęły kredyt w rozważanym przez nas banku. Być może dzięki temu zwrócimy uwagę na szczegół, którego nie braliśmy pod uwagę, a który może mieć dla nas znaczenie przy spłacie zobowiązania. Oprócz opinii internautów możemy również sprawdzić rankingi i porównywarki kredytów. Dzięki zestawieniu kilku ofert jednocześnie będziemy mogli szybko porównać wybrane przez nas parametry. Wiarygodny ranking kredytów znajdziemy na stronie internetowej everlike.pl.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy kredyt przez Internet?

Kredyt możemy zaciągnąć niemal na każdy cel. Rodzajów kredytów jest tak wiele, że możemy go dopasować zarówno do swojej potrzeby, jak i swoich możliwości finansowych. Banki przygotowały ofertę dla klientów indywidualnych, jak i podmiotów gospodarczych. Otrzymane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel, o którym nie musimy informować banku. Są również kredyty, z których środki możemy wydać jedynie na cel z góry określony, czyli dokładnie opisany i udokumentowany w podpisywanej umowie. Na ogół takie kredyty opiewają na wyższe sumy i niekiedy na dłuższy okres. Są to przeważnie kredyty inwestycyjne, mieszkaniowe lub samochodowe. Niezależnie od tego, o jaki kredyt się staramy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Wysokość oprocentowania nominalnego

Oprocentowanie nominalne jest wartością procentową podawaną w skali roku. Wartość ta pokazuje nam stopę oprocentowania, która posłuży do obliczania odsetek od udostępnionego nam kapitału. Wysokość oprocentowania może być dowolnie naliczana, lecz jedynie do pewnego stopnia. Ustawa określa bowiem maksymalną wartość oprocentowania, które może nałożyć bank lub pozabankowa firma pożyczkowa.

Opłaty pozaodsetkowe

Oprocentowanie i odsetki nie są jedynymi kosztami, jakie ponosi konsument za otrzymanie dodatkowej gotówki. Istnieją również inne opłaty, które mogą istotnie wpłynąć na wysokość zobowiązania. Do opłat pozaodsetkowych zalicza się prowizję za udzielenie kredytu, opłaty administracyjne lub inaczej mówiąc opłaty za rozpatrzenie wniosku, a także koszty związane z ubezpieczeniem kredytu. Ponadto możliwe, że bank naliczy dodatkowe opłaty w przypadku, gdy kredyt wymaga ustanowienia zabezpieczeń jego spłaty. Choć często opłaty pozaodsetkowe są ignorowane przez konsumentów, niekiedy mogą stanowić o atrakcyjności oferty.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest istotnym wskaźnikiem, który z pewnością ułatwi nam porównanie ze sobą kilku ofert kredytowych. Wskaźnik ten pokazuje nam w ujęciu rocznym wszystkie koszty związane z kredytem. Zanim jednak porównamy ze sobą oferty kilku kredytów, zawracając uwagę na RRSO, musimy wybrać tę samą kwotę kredytu i ten sam okres kredytowania. W przeciwnym razie otrzymane porównanie nie będzie miarodajne i może się okazać nieskuteczne.

Warunki umowy

Jeśli stoimy przed wyborem najdogodniejszego i najtańszego kredytu, sprawdźmy również warunki umowy. Co dokładnie sprawdzić? Choć biorąc kredyt, nie zakładamy, że spłata sprawi nam trudności, to musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Dlatego sprawdźmy, jakie kroki podejmie bank i w jakim czasie, jeśli spóźnimy się ze spłatą raty. Czy bank umożliwi nam skorzystanie z wakacji kredytowych i na jakich zasadach? Jak przedstawiają się warunki wcześniejszej spłaty zobowiązania, czy bank pobierze prowizję za wcześniejszą spłatę i jakiej wysokości?

Czym się kierować wybierając bank, w którym chcemy wziąć kredyt? Podsumowanie

Rozważając skorzystanie z kredytu, zawsze starajmy się wybierać takie zobowiązanie, które jak najbardziej pasuje do naszej sytuacji finansowej. Nawet jeśli kredyt jest na niewielką kwotę, to jego nieterminowa spłata może negatywnie wpłynąć na naszą historię kredytową, co w przyszłości utrudni nam zaciągnięcie kolejnych zobowiązań. Starajmy się również wybierać oferty promocyjne, np. z niższym oprocentowaniem lub brakiem prowizji. Bank, w którym zaciągamy zobowiązanie, również ma znaczenie.