Darmowy przejazd autobusem nie dla lojalnych pasażerów. Może warto to zmienić? Komentarz

W Dzień bez Samochodu kierowca, który zdecydował się na podróż komunikacją miejską, jechał za darmo. Zamiast biletu wystarczyło mieć dowód rejestracyjny pojazdu silnikowego. Ci, którzy z aut nie korzystają i autobusem jeżdżą przez okrągły rok, musieli płacić normalnie.

 
Dlaczego nie wynagradza się także osób lojalnych, komunikacji wiernych. Taka refleksja nachodzi mnie co roku, właśnie w Dzień bez Samochodu. Rozumiem, że darmowy przejazd ma zachęcić kierowców do zrezygnowania z prywatnych pojazdów. Tylko w ten jeden dzień.

Szkoda, że przy okazji bezpłatnie podróżować nie mogą ci, którzy od lat kupują bilety.

Dzień bez Samochodu to akcja symboliczna, podczas której chcemy zachęcić osoby na co dzień korzystające z auta do wybrania bardziej ekologicznej formy transportu, czyli komunikacji zbiorowej – tłumaczy Klaudia Matuszna, rzeczniczka prasowa Zarządu Transportu Metropolitalnego. I dodaje, że w taryfie znajduje się przecież szereg ulg oraz możliwości bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej, na przykład 1 listopada (wtedy za darmo podróżować mogą wszyscy, i to ponad 1600 pojazdami na obszarze 56 gmin).

Matuszna zapewnia, że 22 września ZTM nie zapomniał także o tych pasażerach, którzy jeżdżą autobusami stale – mogli oni (dodam: kiedy już zapłacili za przejazd) spotkać hostessy rozdające słodki poczęstunek i transportowe gadżety.

Hostessy pojawiły się w autobusach wraz z kontrolerami biletów. Słodkości i gadżety były więc dla kierowców z dowodem rejestracyjnym oraz pasażerów z biletem. Dla pasażera, który (tylko w ten jeden dzień) zapomniał bilet skasować, był więc… mandat? I nie pomogło pewnie wytłumaczenie, że z „bardziej ekologicznej formy transportu” korzysta często.

Może warto pomyśleć nad rozszerzeniem promocji na wszystkich pasażerów w przyszłoroczny Dzień bez Samochodu?

(sława)

28 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
John
23/09/2022 19:55

Przecież to jest tylko akcja medialna, nic więcej. Nikomu nie zależy, a już najbardziej nie zależy ZTM, aby w ten dzień ktokolwiek jeździł za darmo.

Rafał
24/09/2022 13:23
W odpowiedzi na  John

Na początku wypowiedzi wyraźnie wybrzmiało, że to akcja symboliczna. W zasadzie nie ma więc sensu dalsze bicie piany… Może tylko do określenia symboliczna dodałbym jeszcze: nikomu niepotrzebna.

TM
23/09/2022 18:44

Chciałbym, żeby problem opisany w artykule był największym problemem trapiącym nasz region w temacie komunikacji miejskiej.
Naprawdę chciałbym.

Bęc
23/09/2022 23:17

Jeśli myślicie że ludzie przesiądą się na te wasze opóźnione autobusy to jesteście śmieszni

Jan
24/09/2022 08:25
W odpowiedzi na  Bęc

I tak i nie. Sprzedałem auto, żona ma swoje a ja jeżdżę rowerem i autobusem. Tylko że ja mam ten komfort że przystanek 300 metrów od domu, busem 18 min i pod firmą wysiadam. Brak przesiadek, korków właściwie nie ma. W każdej innym przypadku wybrałbym auto. To indywidualna kwestia. Pozdrawiam

KKK
24/09/2022 10:58
W odpowiedzi na  Bęc

Ciekawe, dlaczego są opóźnione? Nie czasem dlatego, że utykają w korkach tworzonych przez setki samochodów? Nie chcemy jeździć autobusami, bo się spóźniają, więc wsiadamy do aut i jeszcze bardziej je opóźniamy.

pasażer
23/09/2022 19:28

Od paru lat o tym piszę tu i tam. Do dziś bez reakcji a i ta wydaje się zostanie olana przez urzędy.

Ronald
23/09/2022 23:15

No brawo pani rzecznik! Daliście ciasteczko lub cukierka stałym pasażerom? Suuuuuper!

gliwicjus
24/09/2022 09:31

„Ci, którzy z aut nie korzystają i autobusem jeżdżą przez okrągły rok, musieli płacić normalnie.”

A skąd założenie, że takie osoby nie mają samochodu, z którego korzystają po pracy? A skąd założenie numer 2, że takie osoby nie mogły tego dnia wziąć ze sobą do autobusu dowodu rejestracyjnego swojego samochodu i tym samym TEŻ jechać za darmo?

I cała misterna teza Marysi poszła się paść…

oj
25/09/2022 08:40

to jak jechać za darmo mając bilet np. okresowy?

Zbigniew
24/09/2022 14:37

Zastanawiam się też dla czego nie ma przejazdów dla HDK tak jak jest to w innych miastach.

Rezygnuję z PKM Gliwice
27/09/2022 14:28

Autobusy z PKM Gliwice są do niczego. Kierowcy mają zakaz używania klimatyzacji, a skandalicznie głośne komunikaty są słyszalne w domach mimo zamkniętych okien. I tak w kółko, od niedzieli do niedzieli, bez względu na godzinę. No i niektóre autobusy (232) są obwieszone jakimiś dziwnymi flagami. Nie są to bynajmniej flagi polskie. Wobec powyższego – rezygnuję z usług !

Marian Jabłoński
23/09/2022 18:37

Na prawdę są tacy, którzy mając samochód idą na przystanek autobusowy, szukają go na ulicach, czekają albo biegną spóźnieni, kiwają się na boki, wysiadają pół kilometra od miejsca pracy … a tu 7.10

Beton
23/09/2022 20:13
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

No i mają jeszcze 50 minut, bo robotę zaczynają o 8:00. Zdążą dojść

Retro
23/09/2022 20:41
W odpowiedzi na  Beton

Szczęśliwi i bogaci gliwiczanie mieszkają po drugiej stronie ulicy swojej pracy. Ale najszęśliwsi pod tym samym adresem. Nieszczęśliwi, biedni i głupi zawsze mają za daleko i za długo, bo jeżdżą „do roboty”, czyli do katorgi.

Retro
23/09/2022 20:33
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

NAPRAWDĘ są tacy, którzy potrafią w j. polski i nawet korzystają z autobusu pomimo, że posiadają samochód. Naprawdę są też tacy, którzy mogą użyć nóg, roweru, hulajnogi, tramwaju lub metra – wystarczy otworzyć oczy.

gliwicjus
24/09/2022 09:33
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

NAPRAWDĘ piszemy RAZEM. Ja rozumiem, niedouczona smartfonowa młodzież, ale Pan?

Marian Jabłoński
24/09/2022 12:13
W odpowiedzi na  gliwicjus

Holerka. faktycznie pała z polskiego. Przepraszam, to mnie umkło.

Rezygnuję z PKM Gliwice
27/09/2022 13:40
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Cholerka przez ch.

KKK
24/09/2022 11:01
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Naprawdę, i się z tego ciesz. Bo jak za twoją antyreklamą przesiądą się do auta, to będziesz z nimi walczył o miejsca parkingowe.

przesiadkowicz
25/09/2022 20:06

To lojalny pasażer ma zakaz zabrania ze sobą dowodu rejestracyjnego ?

Radosław
24/09/2022 11:26

Mieszczę się w przedziale wiekowym 18-65 lat. Nie mam karty dużej rodziny, karty Polaka, nie jestem posłem, senatorem, dyplomatą, nie jestem pracownikiem kolei czy też komunikacji miejskiej. Nie jestem mieszkańcem Żor. Więcej jeżdżę rowerem niż samochodem. Tak, mam samochód. Ale właśnie 23. września każdego roku porzucam na jeden dzień moje wehikuły i wsiadam do autobusu. Jadę za darmo. Jak książę, jak król. Co tam, jak prezes właśnie. Wiozą mnie. To jedyny przywilej jaki mi przysługuje w życiu. Gdy kontroler sprawdza bilety i pokazuję dowód rejestracyjny, czasem widzę spojrzenia pełne litości lub pogardy. Głównie tych starszych. Niektórzy pewnie sobie myślą: „Nie… Czytaj więcej »

Informacja Turystyczna
23/09/2022 21:47

Dzień bez samochodu powinien być promowany przez odwrócenie działania sygnalizacji wzbudzanej.

Cliper
23/09/2022 19:34

Jaki jest odsetek kierowców samochód którzy akurat w tym dniu korzystają z komunikacji miejskiej?A może rząd powinien wszystkim pasażerom podarować 500zlotych tak jak innym obdarowanym?!a Pan panie Jabłoński chyba rzeczywiście jest oderwany o rzeczywistości..jeździł Pan do pracy przewozem pracowniczym?

Marian Jabłoński
23/09/2022 19:42
W odpowiedzi na  Cliper

Nie bardzo wiem o co Panu chodzi. ja piszę że nie wierzę by ktoś mający samochód przesiadał się dobrowolnie na autobus.

Cliper
24/09/2022 10:52
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Jak tak to spoko,sorki

Ampuła
24/09/2022 06:08

Hostessy, łakocie, sztaby akcji… Kontynuacja Dnia Pieszego Pasażera w obłąkańczych warunkach PiSocjalizmu katolickiego.

Precz z gorolstwem
27/09/2022 13:43
W odpowiedzi na  Ampuła

Powinieneś jednak wrócić pod Radom. Tam na egzotycznej Radomszczyźnie, między Mazowszem a Kieleckiem, jest jeszcze sporo krów do wypasania. Spróbuj.