Deweloperka na polach Wójtowej Wsi jednak powstanie. Tylko, że… na sąsiednich działkach

Na polach w pobliżu ul. Głowackiego wkrótce powstaną cztery trzypiętrowe budynki na 93 mieszkania. To zwrot w sprawie, która od ponad trzech lat spotyka się z protestami mieszkańców.

 
Na początku października miasto informowało o zamianie działek z deweloperem. Spółka Nexx Developer w zamian za działki na polach Wójtowej Wsi, otrzymała ekwiwalentne działki na Trynku, w sąsiedztwie jednej ze swoich inwestycji (osiedle Nove Villove). Dzięki temu, sporny teren trafił w ręce miasta, a urzędnicy mieli dostosować się do oczekiwań mieszkańców i poczekać z inwestycjami do czasu uchwalenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (przeczytaj –> Blokowisko na polach Wójtowej Wsi nie powstanie. Miasto zaoferowało deweloperowi zamianę działek).

Nie minął miesiąc od tamtych wydarzeń, a na polach ten sam deweloper postawił tablice informujące o… rozpoczęciu budowy nowych bloków. Nie na spornych działkach, ale na terenach bezpośrednio z nimi sąsiadującymi. W ramach inwestycji powstać mają budynki trzypiętrowe o wysokości 12,62 m liczące łącznie 93 lokale mieszkalne. Przewidziano też 46 miejsc parkingowych na gruncie oraz 91 w parkingu podziemnym.

Inwestor posiada uprawnienia do rozpoczęcia budowy choć sprawa ma jeszcze swój bieg na drodze sądowej. Od pozwolenia na budowę (wydanego w lutym 2022 roku) mieszkańcy wnieśli odwołanie do wojewody. Ten podtrzymał pozwolenie w mocy, ale jego postanowienie zostało zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Cała sprawa rzuca jednak zupełnie nowe światło na informacje sprzed miesiąca, a w działaniach miasta trudno doszukać się konsekwencji.

– Miasto podzieliło wątpliwości mieszkańców dotyczące intensywności zabudowy w tym rejonie Gliwic – informowali urzędnicy w październiku.

Jeżeli władze miasta uznają, że wysoka zabudowa w dzielnicy domków jednorodzinnych nie jest właściwa, to dlaczego równolegle pozwalają na realizację zbliżonej inwestycji kilkadziesiąt metrów dalej?

– Działki na których realizowana jest inwestycja nie były przedmiotem zamiany, którą uchwalono na ostatniej sesji, ponieważ w trakcie prowadzenia rozmów zaawansowany był już proces inwestycyjny

– tłumaczy dziś Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Pozwolenie dotyczy stosunkowo niewielkich budynków, które nie odbiegają znacząco od sąsiedniej zabudowy – podsumowuje.

Dla zwiększenia planistycznego chaosu warto dodać, że obecnie trwają prace nad przygotowaniem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla pól Wójtowej Wsi. We wstępnej ankiecie, mieszkańcy wyrazili jasne oczekiwanie zachowania niskiej zabudowy dla tej części dzielnicy. Jeżeli urbaniści wezmą pod uwagę ich zdanie, powstające osiedle może stać się deweloperską enklawą wśród zabudowy jednorodzinnej.

Nowe osiedle powstanie na fragmentach działek nr 439/22, 440/24, 441/14, 443/28. To część pól w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy zachodniej.

Michał Szewczyk