Dlaczego w weekendy pieni się woda w Kłodnicy? WIOŚ apeluje o szybkie zgłaszanie tego rodzaju zjawisk

Kilka dni temu media społecznościowe obiegły zdjęcia spienionej wody płynącej korytem Kłodnicy. Do wieczora zjawisko to ustało. WIOŚ przybył ostatecznie na miejsce, ale po ustaleniach własnych.

 
Inspektorat apeluje, by zawiadamiać go bezzwłocznie. W niedzielę, 15 stycznia, nie wpłynęło bowiem żadne zgłoszenie.

Oględziny terenu przeprowadzone we wskazanych miejscach, nie potwierdziły obecności piany na powierzchni wody. W tej sytuacji inspektorzy pobrali do badań próbki wody, które zostały przekazane do Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ – przekazuje Inspektorat. Częściowe wyniki badań miały być znane najszybciej w piątek (20 stycznia). Na razie nie podano ich do publicznej wiadomości.

Internauci komentują – zwykle woda pieni się w niedzielę

Nie była to pierwsza tego rodzaju sytuacja. 14 listopada (poniedziałek, rano) na powierzchni Kłodnicy przy Urzędzie Miejskim zauważyliśmy pozostałości różowej piany. Okazało się, że sprawą zajęła się PSP, a WIOŚ pobrał próby. Już tydzień później pojawiły informacje na temat piany, tym razem w Kanale Gliwickim.

Wyniki badań prób pobranych 21 listopada w okolicy Śluzy Łabędy, wykazały przekroczenia w zakresie stężenia chlorków oraz siarczanów, charakterystyczne dla tego miejsca, natomiast pozostałe parametry badań były w normie – przekazała w grudniu Małgorzata Zielonka, Naczelnik Wydziału Administracyjno-Organizacyjnego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

WIOŚ – liczy się czas

Inspektorat apeluje, by w sytuacjach zaobserwowania niepokojących zjawisk, zawiadamiać go od razu (niejako odpowiada też na zarzuty części internautów, jakoby w weekend nie pracowały „służby”).

W przypadku wód płynących niezmiernie ważna jest szyba reakcja i możliwość pobrania próbek w momencie, kiedy zanieczyszczenie jest obecne w wodzie. WIOŚ w Katowicach pracuje 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę i wszystkie tego typu sytuacje należy bezzwłocznie przekazywać na adres e-mail: dyzur@katowice.wios.gov.pl lub telefonicznie na numer alarmowy WIOŚ w Katowicach – 539 344 130 bez względu na porę – czytamy w najnowszym komunikacie WIOŚ.

Można też zawiadamiać WODY POLSKIE

Od 1 stycznia br. w PGW Wody Polskie w Warszawie uruchomiony został całodobowy telefoniczny numer dyżurny 22 470 10 01 mający na celu zapewnienie monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w obszarze właściwości Wód Polskich.

– Na potrzeby raportowania, wymiany informacji oraz zgłaszania incydentów, zdarzeń oraz sytuacji kryzysowych w PGW Wody Polskie KZGW aktualny pozostaje adres e-mail: zk.sd@wody.gov.pl – czytamy na stronie CRG Gliwice.

(żms)
fot. Piotr Machnowski

31 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze