Dlaczego w weekendy pieni się woda w Kłodnicy? WIOŚ apeluje o szybkie zgłaszanie tego rodzaju zjawisk

Kilka dni temu media społecznościowe obiegły zdjęcia spienionej wody płynącej korytem Kłodnicy. Do wieczora zjawisko to ustało. WIOŚ przybył ostatecznie na miejsce, ale po ustaleniach własnych.

 
Inspektorat apeluje, by zawiadamiać go bezzwłocznie. W niedzielę, 15 stycznia, nie wpłynęło bowiem żadne zgłoszenie.

Oględziny terenu przeprowadzone we wskazanych miejscach, nie potwierdziły obecności piany na powierzchni wody. W tej sytuacji inspektorzy pobrali do badań próbki wody, które zostały przekazane do Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ – przekazuje Inspektorat. Częściowe wyniki badań miały być znane najszybciej w piątek (20 stycznia). Na razie nie podano ich do publicznej wiadomości.

Internauci komentują – zwykle woda pieni się w niedzielę

Nie była to pierwsza tego rodzaju sytuacja. 14 listopada (poniedziałek, rano) na powierzchni Kłodnicy przy Urzędzie Miejskim zauważyliśmy pozostałości różowej piany. Okazało się, że sprawą zajęła się PSP, a WIOŚ pobrał próby. Już tydzień później pojawiły informacje na temat piany, tym razem w Kanale Gliwickim.

Wyniki badań prób pobranych 21 listopada w okolicy Śluzy Łabędy, wykazały przekroczenia w zakresie stężenia chlorków oraz siarczanów, charakterystyczne dla tego miejsca, natomiast pozostałe parametry badań były w normie – przekazała w grudniu Małgorzata Zielonka, Naczelnik Wydziału Administracyjno-Organizacyjnego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

WIOŚ – liczy się czas

Inspektorat apeluje, by w sytuacjach zaobserwowania niepokojących zjawisk, zawiadamiać go od razu (niejako odpowiada też na zarzuty części internautów, jakoby w weekend nie pracowały „służby”).

W przypadku wód płynących niezmiernie ważna jest szyba reakcja i możliwość pobrania próbek w momencie, kiedy zanieczyszczenie jest obecne w wodzie. WIOŚ w Katowicach pracuje 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę i wszystkie tego typu sytuacje należy bezzwłocznie przekazywać na adres e-mail: dyzur@katowice.wios.gov.pl lub telefonicznie na numer alarmowy WIOŚ w Katowicach – 539 344 130 bez względu na porę – czytamy w najnowszym komunikacie WIOŚ.

Można też zawiadamiać WODY POLSKIE

Od 1 stycznia br. w PGW Wody Polskie w Warszawie uruchomiony został całodobowy telefoniczny numer dyżurny 22 470 10 01 mający na celu zapewnienie monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w obszarze właściwości Wód Polskich.

– Na potrzeby raportowania, wymiany informacji oraz zgłaszania incydentów, zdarzeń oraz sytuacji kryzysowych w PGW Wody Polskie KZGW aktualny pozostaje adres e-mail: zk.sd@wody.gov.pl – czytamy na stronie CRG Gliwice.

(żms)
fot. Piotr Machnowski

31 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Nie było zgłoszenia k.m.
21/01/2023 18:39

„Inspektorat apeluje, by zawiadamiać go bezzwłocznie.”
A może inspektorat, tak sam od siebie by kontrolował stan wody? Wszak od tego jest.

oczywiasta oczywistość
21/01/2023 22:55

Racja, najlepiej niech zacznie kontrolę stanu wody od Zabrza, Rudy Śląskiej, Katowic i Bytomia.

Lolek
22/01/2023 11:32

Znaczy się co? Co każde 10 kilometrów rzezczki, cieku wodnego ustawić jednego kontrolera i niech chodzi w te i zazad pobierjąc próbki? Jak coś widzisz to reaguj. Jak się gdzieś plai, to się dzwoni na straż pożarna. Nikt nie wymaga od straży, żeby stali na każdym rogu i pilnowali czy gdzieś nie ma zarzewia ognia.

Gang PiSena
22/01/2023 16:05
W odpowiedzi na  Lolek

A harcerze nie mogą tego robić ? Istnieje jeszcze coś takiego jak harcerstwo ? Przecież Antoni Macierewicz stwierdził, że z pośród harcerzy będzie werbował kandydatów do służb specjalnych, to chyba na kontrolerów wody też się nadają ? A może harcerze nadają się tylko do pakowania zakupów przy kasie w hipermarketach bo ostatnio tylko w takich akcjach ich zauważyłem ?

Czuwaj !
22/01/2023 17:02
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Harcerze nie mogą bo się przeziębią na dworze a nie daj Boże, któryś się pośliźnie wpadnie do wody, dostanie grypy i mama będzie musiała brać opiekę i wycierać nosek, podawać łyżeczką syropek i gorącą herbatkę i biszkopty.

fanatyk napoi alkoholowych
22/01/2023 17:35
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Harcerze nie mogą bo nie mają na to czasu, muszą zakuwać nową, przeładowaną podstawę programową ministra Czarnka, gorzej będzie kiedy wyłamią się z systemu i zaczną stosować zasadę 4Z czyli zakuć, zdać, zapić i zapomnieć, wtedy na pewno nie wyjdą na ludzi.

Ostatnio edytowany 17 dni temu przez fanatyk napoi alkoholowych
gmG
23/01/2023 09:35

Idź się napić

fanatyk napoi alkoholowych
24/01/2023 16:28
W odpowiedzi na  gmG

Napiję się bo mi wolno.

Realista
22/01/2023 20:04
W odpowiedzi na  Lolek

„Jak coś widzisz to reaguj …” Oczywiście. I jak za coś bierzesz pieniądze to się wywiązuj z powierzonych zadań. Chcesz coś powiedzieć o „błyskawicznej, zdecydowanej i profesjonalnej” reakcji inspektoratu i wód polskich na sygnały mieszkańców o pierwszych śniętych rybach w Kanale Gliwickim? Ile rzek jest w Gliwicach? Biorą pieniądze za pracę, nie za chodzenie do pracy. Propozycja N° 1 Niech sobie wyznaczą dyżury i w ramach tychże 2 a nawet 4 razy na dobę pobierają próbki w 3-ch punktach miasta. Niewykonalne, bo trzeba pójść w teren? Niech skorzystają z wolontariatu, praktyk zawodowych, albo prac społecznych, które muszą odpracować karani sądownie.… Czytaj więcej »

Burżuj
22/01/2023 21:57
W odpowiedzi na  Realista

Nr. 1 Bardo dobry pomysł, tylko Kłodnica nie płynie przez same Gliwice, ma też kilka dopływów (Jamna, Żabnica, Czerniawka, Potok Guido, Bytomka, Ostropka i Kozłówka), żeby to sprawdzić nie starczyło by ludzi i sprzętu, a bankowo budżetu Wód Polskich. W końcu na Śląsku jest jeszcze kilka rzek. Pomysł nr. 2 to kompletnie nie trafiony. Trochę na Politechnice spędziłem czasu, mam sporo znajomych tam kończących naukę i myślę, że przerosło by ich te zadanie XD Ale nie ma się co martwić, u prywaciarzy można takie analizatory kupić, które automatycznie pobiorą, przeanalizują próbkę wody pod kontem Nog, OWO, SAC Redox, ChZT, BZT,… Czytaj więcej »

Ostatnio edytowany 16 dni temu przez Burżuj
Le Osservatore Gliwiciano
24/01/2023 10:16
W odpowiedzi na  Burżuj

Wiecie czym się różni młody niekompetentny mądrala od starego niekompetentnego mądrali?
Młody drapie się po głowie a stary gładzi po brodzie. W Gliwicach dominują zarówno jedni jak i drudzy.
Pieniądze i tak są marnotrawione na wypłaty bezużytecznych mądrali sprawiających tylko wrażenie wykonywania, jakże potrzebnej społecznie pracy i blokujących etaty być może ludziom z większymi ambicjami. Może faktycznie lepiej inwestować w sprzęt niż w ludzi.
Nie pojmuję dlaczego przepłacane z naszych podatków instytucje, są tak bardzo ułomne.

Piotr
21/01/2023 19:39

Kilometr Ostropki jest zakryty. Ktokolwiek niezwłocznie coś zauważy, będzie o kilometr za późno. Czy to mieszkańcy będą temu winni, że sprawcy są nieuchwytni? Może po prostu należy zastanowić się nad miastowymi „mądrościami” minionych epok, które polegały na zakrywaniu rzek i potoków.

przesiadkowicz
22/01/2023 17:13
W odpowiedzi na  Piotr

Proponuję odkryć z powrotem Ostropkę, znajduje się dokładnie pod ul. Dworcową zresztą jak to widać na starych niemieckich widokówkach, można by puścić po niej tramwaj wodny.

konkluzja
22/01/2023 17:17

Kłodnica pieniła się za komuny i dalej się pieni a to oznacza, że dalej mamy komunę, musi się dużo zmienić aby nic się nie zmieniło.

klio
23/01/2023 09:59

Czy redaktor pofatyguje się i dowie co było przyczyną tej piany (wyniki badań już powinny być znane)? Czy będzie to kolejny „niedokończony” artykuł, który tylko wywołuje temat i go nie kończy?

Marcus
24/01/2023 08:55
W odpowiedzi na  klio

Faktycznie temat wraca jak bumerang. Może jakieś dziennikarskie śledztwo by się przydało?
Po co rzucać temat i dalej nic….

DD
22/01/2023 18:30

Woda zatruta, powietrze, gleba to cała tablica Mendelejewa. Gratuluję całej polskiej inteligencji mieniącej się być biurową „elitą” na usługach wroga narodu polskiego. ZŁO jest z was nad wyraz dumne, z pewnością zostaniecie niebawem odpowiednio docenieni.

Cliper
22/01/2023 09:35

To zorganizowana akcja oczyszczania Kłodnicy przy użyciu specjalnej eko-bio piany,tylko patrzaj na efekty wiosną..najpóźniej jesienią

paragraf
22/01/2023 10:50
W odpowiedzi na  Cliper

Ta ekologiczna piana do żabi skrzek masowo rozmnażajacego się w wodach Kłodnicy niekumaka gliwickiego.

DD
22/01/2023 18:00
W odpowiedzi na  Cliper

Jak się pieni to dobrze, Gliwiczanka Zdrój będzie smaczniejsza.

gmG
23/01/2023 09:43

A sprawdził ktoś czym zasypują teren przy Daszyńskiego w Ostrowie nad także właśnie Ostropką? Kolejne miejsce na wodę z nagłych wezbrań zasypane za chwilę będą szukać miejsca na polder

kanalia52
22/01/2023 11:57

Bo w sobotę wszyscy się kąpią w domach.

czyścioszek
23/01/2023 08:17

Wielka tajemnica. Ludzie piorą. Kłodnica zawsze na wekendy się pieniła i roznosił się zapach środków czystości.

oczywiasta oczywistość
21/01/2023 14:23

Woda pieni się w niedzielę bo w niedzielę przypływa do Gliwic syf, który jest spuszczany do Kłodnicy w Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Katowicach czy Bytomiu.

Czyścioch
22/01/2023 11:34
W odpowiedzi na  oczywiasta oczywistość

Znaczy się. Ludzie w Zabrzu, Rudziej Śląskiej, Katowicach i Bytomiu tylko w weekendy się myją, stąd ta piana.

oczywiasta oczywistość
22/01/2023 11:44
W odpowiedzi na  Czyścioch

A skąd wiesz, że ta piana to akurat z mycia ludzi w weekendy ?

stary dziad w eterze
22/01/2023 12:11
W odpowiedzi na  oczywiasta oczywistość

Oni się myją codziennie, ale w weekend zmieniają wodę w wannie na świeżą. Stąd ta piana.

Gang PiSena
22/01/2023 15:14
W odpowiedzi na  Czyścioch

Tak kąpią się w weekendy a dokładniej to „morsują” w Kłodnicy i Bytomce bo w obliczu zapaści pisowskiej służby zdrowia to jedyny ratunek aby podreperować inflację stanu zdrowia i uchronić się przed nadmiarowymi zgonami.

Elon
22/01/2023 15:40
W odpowiedzi na  Czyścioch

Nie. W Pyskowicach myją się raz na tydzień. W innych miastach jest dużo lepiej.

Lidzia
22/01/2023 16:32
W odpowiedzi na  Elon

W Pyskowicach Drama się pieni

Cliper
22/01/2023 18:14
W odpowiedzi na  Lidzia

Nie szukaj sensacji.To sprawa gliwicka!