Dopłaty do ogrzewania muszą dotyczyć wszystkich mieszkańców – apelują śląscy samorządowcy

Samorządy wystosowały apel do parlamentarzystów w sprawie dopłat do wszystkich źródeł ogrzewania. Według obecnie procedowanych przepisów, mają objąć one jedynie osoby, które ogrzewają swoje lokale węglem.

 
W czwartek na terenie PEC Gliwice odbył się briefing prasowy, podczas którego przedstawiono stanowisko samorządów województwa śląskiego w sprawie projektowanego dodatku węglowego oraz sytuacji lokalnych przedsiębiorstw energetyki cieplnej.

Przedsiębiorstwa energetyczne postawione zostały pod ścianą i to co się w tej chwili dzieje jest efektem polityki globalnej

– mówił podczas spotkania z mediami Grzegorz Zawierucha, zastępca dyrektora ds. technicznych w PEC Gliwice. Ciepłownia w ostatnim czasie dwukrotnie podnosiła ceny ogrzewania. W uzasadnieniu wskazywano na wzrost kosztów zakupu paliwa węglowego rzędu 125% oraz zmianę cen zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Z kolei prezydent Gliwic przedstawił sytuację w zakresie ustawy procedowanej w parlamencie, mówiącej o dodatkach węglowych.

– Dopłaty, czy wręcz gotówka, 3 tys. złotych mają dostać wszyscy, którzy w sposób indywidualny ogrzewają swoje mieszkania paliwem węglowym. Natomiast zupełnie zapomniano o mieszkańcach miast, gdzie funkcjonują miejskie systemy ciepłownicze – mówił podczas spotkania z mediami prezydent Gliwic Adam Neumann.

– Przecież ci odbiorcy to również mieszkańcy naszych miast, to przecież również ich mieszkania są ogrzewane paliwem węglowym, bo paliwo węglowe wciąż jest podstawowym paliwem w miejskich ciepłowniach. To paliwo drastycznie podrożało w ostatnich miesiącach. To są podwyżki grubo ponad 100 % za tonę paliwa węglowego i do tego dochodzi jeszcze lawinowy wzrost, który ma miejsce jeśli chodzi o uprawnienia z tytułu emisji dwutlenku węgla – podkreślał prezydent Gliwic.

Zapomniano o tych tysiącach odbiorców – tutaj nie widzimy żadnych rekompensat, żadnej pomocy, a jednak elementarna sprawiedliwość mówiłaby o tym, że trzeba również o tym pomyśleć

– dodał Neumann.

Prezydent zaznaczał, że śląskie samorządy od wielu lat zachęcały (a nawet przymuszały) właścicieli nieruchomości do wymiany systemów grzewczych na nowoczesne i ekologiczne. Aktualnie więc sytuacja jest taka, że właściciele tzw. kopciuchów mają dostać 3 tys. zł dofinansowania, zaś mieszkańcy, którzy wymienili piece są niejako karani brakiem jakichkolwiek rekompensat, choć paliwa jakimi ogrzewają swoje lokale, jak gaz czy pelet, również drastycznie drożeją. – Jest to głęboko niesprawiedliwe i protestujemy przeciwko temu – zaznaczał prezydent Gliwic.

Samorządy zrzeszone w ruchu „Tak dla Polski. Śląskie” przygotowały stanowisko w tej sprawie. Podczas briefingu przedstawił je prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Apelujemy do Senatu, a potem i do parlamentu o zmianę systemu dopłat węglowych. Proponujemy wprowadzenie systemowych rozwiązań dotyczących wszystkich mieszkańców naszego kraju, którzy korzystają z jakichkolwiek form ogrzewania

– mówił Chęciński.

– Ciepło nie pochodzi z kaloryfera, pochodzi również z innych źródeł, bo do tego kaloryfera ciepła woda musi skądś dopłynąć i być ogrzana – czy to gazem, węglem, czy w jakikolwiek inny sposób, dlatego nie może być dopłata tylko do jednego źródła i tylko do jednej grupy. Bo mieszkańcy, taj jak Gliwic czy Cieszyna, będą płacić zdecydowanie dużo większe rachunki za ogrzewanie, mimo że w ten sam sposób to ciepło jest u nich doprowadzane poprzez system, ale ogrzewane poprzez węgiel – kontynuował Chęciński.

– Dlatego, czy to poprzez zawieszenie opłat handlu emisjami (bo tu też jest ogromne wsparcie dla zakładów cieplnych działających na terenie naszego kraju) czy system zwrotu tych środków, żeby można było inwestować, apelujemy do rządu o te zmiany, apelujemy również o to, żeby ci, którzy dokonywali zmian źródeł zasilania na te ekologiczne, również mogli korzystać z pewnego rodzaju wsparcia – podkreślał prezydent Sosnowca. – Rozwiązania muszą być systemowe.

Samorządowcy zaznaczali, że dopłaty do źródeł ogrzewania, muszą dotyczyć wszystkich mieszkańców.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG

34 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
black_horse
04/08/2022 20:09

Panie Nojman i spółka: zamiast wielkich chybionych inwestycji typu hala na glinianych nogach która jest tylko tłem dla hal położonych w atrakcyjniejszych miejscach, oraz np centrum przesiadkowego w centrum miasta, trzeba było zainwestować w alternatywne, ekologiczne źródła ciepła miejskiego. Jakaś geotermia, spalarnia śmieci, biogazownia i inne. Mamy XXI wiek a Wy ciągle płaczecie o ten węgiel. Cobyście zrobili, gdyby wam tą KWK Sośnicę zamknęli. Dramat.

prawda
04/08/2022 22:04
W odpowiedzi na  black_horse

Co Pan mowi.Nasz kraj powinien byc oparty obecnie na weglu tylko po wprowadzeniu nowych technologii .Oczywiscie najpierw powinno zmienic sie forme wlasnosci kopaln.Powinny zniknac jakies bzdurne doplaty do emisji co2,ktore powoduja,ze cwaniacy z Brukseli za wyemitowany papier zarabiaja mld euro.To co sie obecnie dzsieje to dno.

Ja
05/08/2022 08:13
W odpowiedzi na  prawda

Poczytaj sobie jak działa system emisji co2. Raczej to są cwaniacy z Polski ;)

Perez
05/08/2022 09:27
W odpowiedzi na  prawda

ZA DUZO TVP!!!

Aha
05/08/2022 09:52
W odpowiedzi na  prawda

Sorry, ale co ma do tego Bruksela? … Bo te środki to nie do Brukseli… warto się dokształcić zanim zacznie się powtarzać jakąś narrację zasłyszaną w tv.

Urko
05/08/2022 09:55
W odpowiedzi na  black_horse

SzanPan. zapomniał dodać , że wbrew SzanPana sugestiom, UM w Gliwicach nie finansował także szkoleń z umiejętności spalania „wungla od góry”, które to spalanie, jak wiadomo. jest ekonomiczne, antysmogowe, ekologiczne i daje produkt uboczny w postaci czystego tlenu o zapachu sasanki, bzu i paproci. Jakby SzanPan nie chciał pamiętać, to służę postami SzanPana, na ten temat, które zarchiwizowałem w celach edukacyjno – rozrywkowych
W tych okolicznościach należy domniemać , iż „..ekologiczne źródła ciepła miejskiego…” jakim bez wątpienia jest „spalarnia śmieci” wydali z siebie produkt uboczny w postaci kolejnej porcji czystego tlenu . Tym razem o zapachu konwalii i wanilii.

Obserwując
05/08/2022 12:35
W odpowiedzi na  black_horse

Co się dziwisz,przecież oni mentalnościowo tkwią w latach 60-tych.
Widac po „stylu” „zarządzania” tą wioseczką czyli beton,benzyna,smog i smród.
Oni wszyscy są do wywalenia z nojmanem na czele.

black_horse
05/08/2022 20:30
W odpowiedzi na  Obserwując

Zapomniałeś o prawie „autostradzie” w centrum.

Wrzodzisław
09/08/2022 06:47
W odpowiedzi na  black_horse

Geotermia w Gliwicach?
Spalarnia śmieci jako źródło ciepła dla msc?? Będziesz te śmieci zwoził z całego województwa?
Biogazownia ??? Szambiarki ze stu powiatów mają dowozić „surowiec”?
Czy ty w ogóle wiesz, o czym ty mówisz? Bo mam wrażenie, że zupełnie ani trochę.
No, ale to przecież takie polskie: „nie mam pojęcia, ale się wypowiem”

Lukasz
05/08/2022 00:20

Ja tych podwyżek nie rozumie skąd ta cena prawie 8 złoty za metr ogrzewania w sosnicy jak elektrociepłownia węgiel kupuje z kopalni za 200 zł za tonę. Z tego co wiem kontrakt na wegiel jest na chyba około 5 lat i nie można go zmienić . Może ktoś w końcu to wytłumaczy nam. Chciałem nadmienić jeszcze ze płacimy cały rok za ogrzewanie na wet teraz jak jest ciepłownia nic nie ogrzewa. To skąd taka cena . Ludzie może czas wyjść w końcu na ulice i pogonić to towarzystwo .

The Tiger@
05/08/2022 08:42
W odpowiedzi na  Lukasz

Oczywiście, że taki kontrakt można zmienić. A nawet z punktu widzenia interesu przedsiębiorstwa sprzedającego powinno się zmienić. Sposoby by to zrobić są różne, ale najprostsze to porozumienie stron… na podstawie „szantażu”, że jeśli się nie dogadamy to zrywamy kontrakt i na wolnym rynku zdobędziemy środki na karę umowną w mig przy obecnych cenach.

Gliwiczanin
07/08/2022 19:38
W odpowiedzi na  Lukasz

Prawda jest taka że PEC nigdy nie sprzeda energii poniżej ceny produkcji i nawet bez marży. Jak kupią węgiel drożej to podniosą ceny i tyle a z swoich zysków też nie zrezygnują . Mieszkam blisko Pecu i chciałem się podłączyć do nitki ciepłowniczej około 5 metrów od mojego pieca jest przyłącze i krzyknęli cenę powyżej 30000 PLN bez podgrzewania ciepłej wody. Tyle w temacie niestety.

Wrzodzisław
09/08/2022 06:55
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

A ty sprzedajesz swoje usługi/towary, które produkujesz, poniżej ceny produkcji? Nie? Dlaczego? Dlaczego, jak kupisz materiały/urządzenia/sprzęt do swojego stanowiska pracy drożej niż zwykle, to podnosisz ceny swoich usług/wyrobów i nie rezygnujesz ze swoich zysków? Dlaczego postępujesz tak haniebnie??

Wrzodzisław
09/08/2022 06:51
W odpowiedzi na  Lukasz

Nie, nie, ciepłownia teraz „nic nie ogrzewa”. Ciepła woda z kurka leci dzięki odmawianiu gorących modlitw.
A na ogrzewanie w ciągu roku płacisz ZALICZKĘ. Bo by cię nie było stać, gdyby ci wystawili rachunek w lutym za ogrzewanie w styczniu.

Perez
05/08/2022 09:26

Doplat do ogrzewania nie powinien dostac NIKT!!!!!!!!!!!!!
Co to za pomysl walki z inflacja poprzez dodruk pieniadza na kolejny wymyslony cel??????????

Lukasz
05/08/2022 16:03
W odpowiedzi na  Perez

Perez nikt nie chce walczyć z inflacja. Napewno chodzi o coś innego nie poto banki tak ochoczo dawały ludziom kredyty na domy ,mieszkania. Już raz wymiana waluty była teraz może znowu byc.

Wrzodzisław
09/08/2022 06:56
W odpowiedzi na  Lukasz

A te banki to gwałtem dawały te kredyty? Pistolet do skroni? Wyrokiem sądowym? Czy może dawały te kredyty po to, żeby teraz PEC mógł zbijać fortunę na ogrzewaniu tych domów?

Onen
05/08/2022 12:33

przecież jesteście gospodarzami i właścicielami np. PEC’u i możecie decydować ile mieszkańcy płacą, a dla was zysy jest najważniejszy.

Wrzodzisław
09/08/2022 06:58
W odpowiedzi na  Onen

Tak, tak – najlepiej oczywiście, żeby ogrzewanie było za darmo, prawda? A kasa np na zakup paliwa to spadnie z nieba.

...
05/08/2022 16:27

Dlaczego przez ponad 30 lat od momentu transformacji ustrojowej żaden dotychczasowy polski nieRząd nie wybudował (jak teraz widać bardzo potrzebnej) elektrowni atomowej??!

Wrzodzisław
09/08/2022 06:59
W odpowiedzi na  ...

Bo sÓweren się boi.
Wszystkiego.
Nawet kas samoobsługowych w Lidlu.

Gustel
04/08/2022 22:30

Ta władza w polsce sie dowie jak ludzie nie beda mieli czym palic to ich wywiozą na taczkach

Obserwując
05/08/2022 12:33

Więc właśnie,skoro pisiory dopłacają do węgla swojemu elektoratowi, to niech dosypią każdemu.Drobiazg,że znowu inflacja wzrośnie….Mateuszek kłamczuszek olał sprawę zaopatrzenia polski w węgiel.

CUBA
05/08/2022 21:32

Włodarze Gliwic chcą zarobić na aktualnej sytuacji i zrobić z mieszkańców płatników swojej nieudolności. Dlaczego PEC nie poinformował w jakiej cenie kupuje węgiel z KWK Sosnica i jakie są inne koszty z jego transportem. Najlepiej nabijać ludzi nieświadomych w butelkę, oni są w tym najlepsi. Pamiętajcie że wybory się zbliżają, a Gliwiczanie są pamiętliwi.

Wrzodzisław
09/08/2022 07:00
W odpowiedzi na  CUBA

Racja. Powszechnie wiadomo, że ciepłownie są maszynką do robienia pieniędzy. Na niczym się tak doskonale nie zarabia, jak na sprzedaży ciepła. Taka Warszawa na przykład – trzy elektrociepłownie i proszę jaka bogata!

Karl
09/08/2022 10:11

wizjonerzy -prezydenci, widzieli nieruchomości za wszelką cenę, drogi wszędzie i szerokie za wszelką cenę, wizje nie spełniły się to nie ma to towarzystwo co szukać w mieście

Obserwując
09/08/2022 12:10

PEC powinien zmienić te swoje ałteczka na elektryczne.Mniejsze pojazdy,lekkie,elektryczne a nie wielkie,paliwożerne,przewożące jednego pracownika.
Ale co tam,mieszkańcy zapłacą.

Lukasz
05/08/2022 00:31

Co do kopalń ten nieudolny rząd wygonił wszystkich prywatnych przedsiębiorców z każdej inwestycji. Niech powie jak zamknął kopalnie krupinski jena z najmłodszych kopalń i najbardziej nowoczesna,. Zamiast odsprzedać prywatnemu inwestorowi który zapewniał prace dla około 5 tys ludzi i wydobycie węgla a 20 lat to woleli zamknąć i zaorać kopalnie. Koszt zasypania coś około 600 tys, sprzedaż za 2 miliony i to się nie opłaciło jeszcze trzeba będzie tym firma wypłacić odszkodowania za poczyniona inwestycje z kttorej rząd się wycofał . Zapłacimy my wszyscy za to a minister poda się do dymisji bez żadnych konsekwencji.

Wrzodzisław
09/08/2022 07:01
W odpowiedzi na  Lukasz

Chętnie bym zobaczył tych, którzy tak gorliwie minusują tego typu posty.

Urko
04/08/2022 20:01

Trzeba będzie się rozgrzewać w mieszkaniach w sposób „ruchowy „. Cztery warstwy odzieży, czapka rękawiczki . Na początek robimy tzw, „pajacyki” . Aby zachować rytm ćwiczeń, wszyscy skandujemy do taktu „JA-RO-SŁAW POL-SKĘ ZBAW” . Zdrowo i ekonomicznie.

Wrzodzisław
09/08/2022 07:01
W odpowiedzi na  Urko

A w ramach refrenu, żeby się nie znudziło – „Barka”

Klara
04/08/2022 22:52

Co za bajki jakie 125%jak sklep pgg sprzedaje ekogroszek po 900 zł wiem bo kupiłem także ktis sobie kieszenie nabija na tej wojnie

Zatroskany Gliwiczanin
05/08/2022 11:04
W odpowiedzi na  Klara

Widzę że nie obserwujesz cen dla energetyki zawodowej, jakby południowa polska kupowała w tej cenie co ekogroszek to ceny za energie elektryczną i ciepło były by jeszcze wyższe.

Wrzodzisław
09/08/2022 07:03
W odpowiedzi na  Zatroskany Gliwiczanin

Energetyka zawodowa w tej chwili jest zmuszona kupować paliwo za średnio 1490 zł za tonę.
Netto.
Dokładnie tyle.
A przedtem kupowała za około 310 zł/t netto.