Drogie parkowanie na “kopercie”. Kierowca spieszył się po kawę, uwagi policjantki zignorował


Czy takich kierowców można nauczyć kultury? Mimo wielu wolnych miejsc na parkingu, klient sklepu zaparkował swój samochód na kopercie dla osób niepełnosprawnych, bo znajdowało się kilka metrów bliżej wejścia. Pilnym zakupem po który się tak spieszył była… kawa.

Sytuacja miała miejsce przy ul. Rybnickiej, w czwartek.

Na terenie stacji benzynowej policjanci z gliwickiej grupy Speed skontrolowali zatrzymany samochód i szykowali się już do wyjazdu, gdy nagle przed ich nieoznakowany radiowóz wjechała skoda, po czym częściowo zaparkowała na stanowisku dla osób niepełnosprawnych. Policjantka uchyliła okno i zwróciła wysiadającemu kierowcy uwagę, że nie jest to miejsce przeznaczone dla niego. Mężczyzna, zapewne spiesząc się, nie zerknął nawet, kto go upomina. Odpowiedział: „tak, tak, zaraz odjeżdżam”, po czym, ignorując słuszną uwagę, udał się do sklepu. Warto zaznaczyć, że w tym czasie na parkingu było kilka wolnych miejsc – relacjonuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.


Po tym, jak kierowca zignorował sugestię funkcjonariuszki, w ślad za nim ruszył policjant. W sklepie zauważył, że sprawą, która nie cierpiała zwłoki, był… zakup kawy.

Mężczyzna nie potrafił ukryć zdziwienia, gdy mundurowy podszedł do niego i poinformował o niewłaściwym zachowaniu. Zobaczywszy funkcjonariusza, nie był już arogancki, lecz przestraszony. Przykre, że wcześniejsze zwykłe, obywatelskie upomnienie zostało przez niego zignorowane – kontynuuje Słomski.

Mieszkaniec powiatu gliwickiego natychmiast przestawił pojazd. Przyznał, że zachował się nagannie i powinien zareagować na zwróconą mu uwagę, niezależnie, kto był jej autorem. Jednak na skruchę było za późno.

Zatrzymanie auta na stanowisku dla niepełnosprawnych jest w obecnych przepisach surowo karanym wykroczeniem. Kierowca skody otrzymał wiec 500-złotowy mandat.

Pytanie do kierowców wygodnych, którym nie chce się przejść kilki kroków więcej, więc parkują na „niebieskich kopertach”: czy chcielibyście znaleźć się na miejscu ludzi niepełnosprawnych? – pyta retorycznie podinspektor.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
insp. Clouseau

– Pytanie do kierowców wygodnych, którym nie chce się przejść kilki kroków więcej, więc parkują na „niebieskich kopertach”: czy chcielibyście znaleźć się na miejscu ludzi niepełnosprawnych? – pyta retorycznie podinspektor.

Odwdzięczę się pytaniem do podinspektora: jak to się dzieje, że na monitorowanym terenie, na chodniku przystanku autobusowego parkuje wielki biały SUV, a policjanci w radiowozie na ten widok gwałtownie się przy nim zatrzymują… i po minucie odjeżdżają bez podjęcia interwencji? Nawet nie wysiedli z radiowozu, jakby weryfikacji właściciela dokonali on-line i uznali, że jemu wolno. Śmiało panie podinspektorze, co pan na to? Będzie wewnętrze dochodzenie? Będzie komentarz?

:)

Pytanie inspektora jest ujmujące w kontekście tego, kto jest uprzywilejowany do korzystania z miejsc z niebieską kopertą. Mój ulubiony kierowca z niepełnosprawnością: taki kierowca najpierw krąży przez parę minut polując na kopertę, znajduje i ledwo trafia w ramkę, ale po zamknięciu drzwi zapieprza do sklepu tak jakby miał uratować z płonącego sklepu ostatnią butelkę wódki. Oczywiście niefajnie jest być inwalidą, ale dlaczego uprawnienia inwalidy posiadają ludzie, których niepełnosprawność nie wiąże się z trudnością w poruszaniu, a z cwaniactwem, głupotą lub jąkaniem?

Jan

Jestem osobą niepełnosprawną a tego pana od powyższego komentarza zapraszam do oceny czy mi się należy karta parkingowa … no skoro jest takim fachowcem że na pierwszy rzut oka jest w stanie ocenić czy ktoś jest chory czy nie to chyba nie będzie miał z tym problemu :D . A tak poważnie trochę więcej pokory

Marcin

Może ty też wyrób sobie kartę parkingową jeśli uważasz że dają je zdrowym ludziom? Pomyśl zanim coś napiszesz. Ja też z pozoru jestem sprawny, oprócz tego że nie mam palców u rąk i nóg i kawałka ciała na lewym boku. Zakładam rękawice i dla takiego jak ty jestem okaz zdrowia. Chciałbyś się zamienić?

:)

Zabawne, że pod opisem oszustów z kartami parkingowymi meldują się osoby, które przysięgają, że są niepełnosprawne i karcą mnie za opis, który ich nie dotyczy… Jak mógłbym nie wierzyć? Panu Janu oprócz karty parkingowej należy się z pewnością stanowisko kierownicze w randze eksperta od niepełnosprawności. Jeżeli w UM się nie udało, to może przy wojewodzie? Panu Marcinu, który niepytany też postanowił ogłosić swoją niepełnosprawność, polecam szybki kontakt z Johnem Bashobora, duchownym z Ugandy, który wskrzesza zmarłych. Tylko, czy cudowne uzdrowienie się opłaci? Życie bez karty parkingowej może się okazać już nie tak wygodne. Ale jeżeli mimo ozdrowienia zachowacie swój przywilej,… Czytaj więcej »

Jan

Panu podpisującemu się “:)” (w sumie się nie dziwię bo jakbym wypisywał takie głupoty na forum publiczny też bym się nie podpisał) odpowiem krótko : proszę się nie wypowiadać na tematy o których pan nie ma pojęcia. A tak przy okazji to karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych nie wydaje UM ani wojewoda tylko MZON na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. A dla jakich schorzeń to już niech sobie pan poczyta w ustawie.

:)

Panu podpisującemu się ksywą “Jan” nie dziwię się już wcale. Oburzać się pod opisem oszustów i naciągaczy może wyłącznie ktoś z niepełnosprawnością umysłową lub oszust i naciągacz. Tak podpowiada elementarna logika. Pierwszy przypadek powinien z automatu eliminować możliwość uzyskania Prawa Jazdy, ale jak wiadomo w Polsce wszystko jest możliwe, więc nie dość, że takie osoby otrzymują uprawnienia do kierowania pojazdami, to jeszcze naciągają kolejne urzędy na różne ulgi. Tak przy okazji, nie twierdziłem, że ulgę parkingową wydał panu Janu UM lub wojewoda. Sugerowałem coś zupełnie innego. Ale rozumiem, że taka wrzutka zrobiła panu Janu dobrze, bo chociaż ustawa mówi o… Czytaj więcej »

Jan

Pan “:)” nadal ukrywa swoje imię (ja tak samo jak i pan Marcin nie wstydzimy się swojego imienia) i wypisuje coraz większe głupoty. Próbuje być zabawny a jest po prostu żałosny. A ja nie mam zamiaru niczego udowadniać ani z niczego się tłumaczyć czy słusznie posiadam kartę parkingową bo sądząc po poziomie jego komentarzy i tak tego nie zrozumie. Bo skoro twierdzi że czytał ustawę to nadal nic z niej nie rozumie. W ustawie jest mowa ni tylko o niepełnosprawności ruchowej.

:)

Napiszę tak: Panu Janu i Marcinu karta się po prostu należy i to bynajmniej nie z powodu trudności w poruszaniu się, co udowadnia cała z nimi rozmowa. :)

Jan

No widzę że pan “:)” jest fachowcem od spraw niepełnosprawności, ruchu drogowego, logiki itp. skoro po wymianie postów na forum dyskusyjnym jest w stanie stwierdzić czy należy mi się prawo jazdy czy nie, oraz czy i na jakiej podstawie należy mi się karta parkingowa. Normalnie szacun ;) . Szkoda tylko że pan “:)” jest na bakier z językiem polskim bo pisząc swoje wypociny robi banalne błędy składniowe i fleksyjne …. no ale nie czepiajmy się , nie można być geniuszem w każdej dziedzinie :D

Ciekawy

Każdy ocenia swoją miarą. Jak ktoś jest złodzieje i oszust, to wszędzie widzi oszustów i złodziei.

:)

To było “Z pamiętnika wiejskiego fizolofa”? Dla jasności, to nie błąd w cudzysłowie. I te debilne kwantyfikatory: “Każdy”, “wszyscy”… Niżej jeden widzi wyłącznie starych, a drugi tylko młodych parkujących na kopertach dla niepełnosprawnych. Inny “prawie tylko i wyłącznie” ciężkie bryki rzekomych bogaczy, których nie wiedzieć czemu, kojarzy jako inteligentnych, ale chamskich, co mu się bez powodu wyklucza. Czasem się zastanawiam, czy trafiłem na wyjątkowy portal dla potłuczonych dzbanów, ale rzut oka na inne uzmysławia, że to polski standard. I wtedy już wiem, dlaczego Duda i PiS ma takie wielkie poparcie wśród ankietowanych.

Ostatni Sprawiedliwy

Trafili na “lepszą kastę” z immunitetem?

Gorsza kasta

Kogo z PiS-u masz na myśli, wojewodę, marszałka, czy po prostu Kałużę?

Zenek

Mam na myśli kacyków z PO

Urko

@Ostatni Sprawiedliwy
Trafili na Polaka, zapewne katolika . Po fakcie , że nie zorientował się iż rozmawia do niego Policjantka, można domniemać, że to członek jednej z rządzących obecnie partii

Laszlo_egesz

Czasami podwożę osobę niepełnosprawną swoim autem, nie mam wówczas skrupułów przed zaparkowaniem (na chwilę) w takim miejscu. Gdybym dostał mandat w takiej sytuacji to bym nie przyjął.

Radek

Jeżeli masz kartę parkingową osoby niepełnosprawnej albo przewozisz kogoś, kto takową posiada, to możesz jeździć nawet maluchem. Jezeli nie, to twoje skrupuły albo ich brak nie będą nikogo obchodzić. Zasady są proste – autem jedzie osoba niepełnosprawna (jako kierowca albo pasażer), to należy wystawić kartę parkingową w widocznym miejscu i można parkować na niebieskich kopertach. Do oceniających pochopnie – znam osobę, która jest po operacji usunięcia nowotworu. Dostała kartę parkingową na 2 lata na czas rehabilitacji. Rozumiem, że wy byście jej odmówili, bo skoro jest w stanie wysiąść z auta i przejść np. do sklepu, to się już nie należy?… Czytaj więcej »

:)

Nie o to chodzi. Chodzi o osoby, które nie mają ograniczeń ruchowych, a dostają karty parkingowe. W przepisach jasno stoi, że to ułatwienie dla osób z ograniczoną zdolnością ruchową, a nie bólem pooperacyjnym. Rząd miał zamiar zweryfikować zasady wydawania takich kart, ale się wycofał, chociaż tajemnicą poliszynela jest, że wydaje się je bardzo hojnie i bezzasadnie. A najlepsze jest to, że takie karty łatwo podrobić o czym też powszechnie wiadomo i nikt tego procederu nie ściga.

Operator ładowarki

Patrzcie jaki ekspert. Nie dość, że potrafi ocenić przez internet, kto jest osobą niepełnosprawną, a kto nie, niczym lekarz orzecznik w ZUS. To jeszcze potrafi na odległość rozróżnić, czy karta parkingowa jest podrobiona czy nie. Borewicz przy nim to popierdółka. Tylko mnie zastanawia, po co ktoś ma podrabiać kartę, jak je bardzo hojnie i bezzasadnie rozdają?

Mms

Powinieneś się ubiegać, czytając twoje wypociny i teorie jestem przekonany że już się dla ciebie drukuje. Kiedyś było takie hasło wzięłaś miejsce weź kalectwo.

w pogoni za octem

gliwickie chamstwo należy tępić bez litości

Antyfan

każde chamstwo należy tępić bez litości, nie tylko gliwickie!

Yo

Kierowca był być może niepełnosprawny umysłowo i miejsce mu się należało.

Beton

Standard. Dzisiaj pod C.H. Arena stało kilka samochodów na miejscach przeznaczonych i oznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Tylko JEDEN z nich miał za szybą kartę uprawniającą do takiego parkowania. A dwa rzędy dalej miejsc do parkowania mnóstwo.

xcv

Pod CH Arena to norma w szczególności wśród osób starszych, które uważają, że te miejsca im się po prostu NALEŻĄ!!!

Dziadek

Jestem osobą starszą,ale z moich obserwacji wynika krańcowo inny wniosek niż Twój,najczęściej parkują na takich miejscach oprócz uprawnionych osoby w wieku od 18 do ~25 lat i to oni po zwróconej im uwadze często twierdzą,żebym się odpie….i nie wtykał nosa do nie swoich spraw .

Obserwujący

Możliwe, że zaparkowały pińćetplusy ze swoimi rozwydrzonymi bachorami.
W końcu suwerenowi się należy.

Mare2

Proszę o wyjaśnienie kto to jest suweren?

Tom1983

U nas na parkingu jak zwrócisz uwagę to oberwiesz lub na drugi dzień będziesz mieć śruby w kołach takie chamstwo

Jerry

U nas, to znaczy gdzie?

Marek

Powinien dostać mandat 250zł bo tylko połową samochodu stanął… ;)

Radek

I tak został potraktowany ulgowo, bo w takich przypadkach mandat może wynieść nawet 2000 zl.

Jura

A Ty pewnikiem optował byś za tym by i postrzelić można było, hm ?
Skąd w tym narodzie taka potrzeba karania innego?

Osa

Dostał 50% bo mandat za to wykroczenie może wynosić 1000 zł!

Obserwujący

Bardzo dobrze skoro grzeczne zwrócenie uwagi nie podziałało.
Trzeba uczyć suwerena kultury i poszanowania dla prawa.
Powinien dostać mandat w wysokości 10 tys, byłaby to najlepsza nauczka dla “śpieszącego się” suwerena.

Ad

I bardzo dobrze!

Cliper

Z moich obserwacji wynika że prawie tylko i wyłącznie nieprawidlowo stoją , ciężkie bryki’ co mogło by wskazywać że to człowiek zamożny i wydawać by się mogło że inteligentny a to raczej zwykły cham

Mariusz

Powinien dostać mandat 800 zł zgodnie z taryfikatorem ….

Michałek

Pytanie do kierowców wygodnych, którym nie chce się przejść kilki kroków więcej, więc parkują na „niebieskich kopertach”: czy chcielibyście znaleźć się na miejscu ludzi niepełnosprawnych? – pyta retorycznie podinspektor.

Przecież ten kierowca właśnie zajął miejsce przeznaczone dla niepełnosprawnego, to po co policjant jeszcze głupio pyta kolesia który zajął miejsce niepełnosprawnemu czy chciałby się znaleźć na jego miejscu skoro już na nim jest…

Dnx

Komentarz złoto

Gerard

Droga ta kawa była…

Zenek

Połamanicow ,przecież nie było to dlaczego go ukarano. Zamalować nocą te te błękitne strefy

Adi

No jasne ze nikt by nie chciał byc niepełno sprawny ale szczerze ? kto widuje co dziennie na miejscach dla niepełnosprawnych takie osoby parkujące swoje dostosowane do niepeł osprawnosci pojazdy??? No nikt bo prawie zadnego niepełnosprawnego nie stac na taki samochod a naklejke dostają nawet osoby z chorą wątrobą a nie są nie pełno sprawne tylko przewlekle chore albo opiekunowie takich osob którzy to wykorzystują ciagle i bez przerwy parkując zwyczajny samochod itd itp I piętnuje i kara sie takich jak kierowce z tego artykułu a ciekawe kto z was bezinteresownie przepusci w kolejce niepełnosprawnego no nikt bo takich tez… Czytaj więcej »

Fan

Skoro jest to miejsce wylaczane z publicznego dostepu to nad czym sie tu zastanawiac

jerzy

Ale facetowi będzie smakowała kawa – za taką cenę .

IKARUS

jezdzilem 20 lat w komunikacji miejskiej i wiem jak potrafia sie dokuczyc ci tzw.niepelnosprawni im zawsze sie cos nie podoba tak ze tylko ignorancja do pewnego momentu czegos ich uczy i pozniej jest dobrze a nawet noromalnie

Jura

Widzę że ekstremizm w narodzie ma się dobrze. :-(
Nie było to działanie ani permanentne permanentne, ani specjalnie szkodliwe.
Mnóstwo miejsca zostało dla niepełnosprawnego.
Nawet wózek by się spokojnie zmieścił.
Nota bene: Niestety większość tych co ma papiery uprawniające do zaparkowania w takim miejscu to są inwalidzi tacy jak ja czyli jedynie papierowi
Pouczenie by wystarczyło.
Ale jak w budżeciku pustki, to trza się przed komendantem wykazać.
A wasz – Szanowna publiko – pociąg do natychmiastowego i bezwzględnego karania jeszcze się przeciwko wam obróci.

Mieszkanka bez samochodu

Czepiacie się

Obserwujący

Nie,chodzi o poszanowanie przepisów i prawa.
Prawo musi być egzekwowane.
Wystarczy, że pisiory mają gdzieś prawo i praworządność.

Gliwice

@Obserwujący
A któryż to suweren szanuje przepisy i prawo?

Ostatni Sprawiedliwy

Ta “lepsza kasta”.

Laszlo_egesz

@Ostatni: Czyli członkowie odpowiedniej partii.

Zbys

Swoją drogą bardzo ładnie namalowane miejce dla niepełnosprawnych. Następne miejsce wprost na duży samochód.

Lukk

A teren stacji to droga publiczna, czy teren prywatny? Jakoś pod centrami handlowymi policjanci nie mogą już mandatów wystawiać, bo to tereny prywatne i drogi wewnętrzne. Proponuję zająć się bezpieczeństwem na drogach.

Imię

Speed zajmuje się się bezpieczeństwem wszędzie, ale jak ci się nie podoba mandat, to chyba wolisz karnego k…sa na przedniej szybie, albo poziomujący łomocik. Tani cwaniaczek zawsze spróbuje się odszczekiwać, tylko nie znajdzie argumentu, który by mu pozwolił łamać prawo nawet na terenie prywatnym. Zapomniała ciapa, że to nie jest jego prywatny teren.

Fguhg

Jak jest tabliczka strefa ruchu, to mogą mandaty dawać. Bez względu, czy to CH, czy stacja benzynowa

Jan

nie pochwalam kierowcy ale miejsce jest nieprawidłowo oznaczone wg przepisów. Nie spełnia wymiarów i norm wspomnianych w ustawie co powoduje że nie jest miejscem dla inwalidów (wózek nie jest 50cm od krawędzi dolnej i źle są białe linie)

Co nie zmienia faktu że kultury brak temu człowiekowi i zapewne nie byłby zadowolony gdyby mógł stać na legalu na takich miejscach.