Drogowcy wracają na woonerf na ulicy Siemińskiego. Od poniedziałku ruszają prace


Miejski podwórzec na ul. Siemińskiego zostanie odświeżony. Od dzisiaj (24 czerwca) przez około 2 tygodnie prowadzone będą tam prace konserwacyjne polegające m.in. na malowaniu elementów drewnianych i donic.

Renowacja wymaga odpowiednich warunków pogodowych. W razie niesprzyjającej aury termin zakończenia prac może ulec zmianie. Jak zapewnia wykonawca robót, nie będą one powodowały utrudnień w ruchu.

Przy okazji Zarząd Dróg Miejskich przypomina, że w obrębie miejskiego podwórca obowiązuje STREFA ZAMIESZKANIA.

W takim miejscu, pieszy nie jest zobowiązany do korzystania z chodnika lub pobocza. Ma prawo korzystać z całej szerokości jezdni i ma pierwszeństwo przed samochodami. Kierowców obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.


(żms)/ZDM Gliwice
fot. MSZ/24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
naked

ej po tytule to myslałem ze beda fontane stawiac i piaskownice dla dzieci a tu tylko minimum 2 tyg malowanie 4 donic zawiodlem sie

WD-40

A ja, że Karcher’em syf zmyją

krzysztof

poprawiajcie fuszerkę poprawiajcie. dwa tygodnie na malowanie paru skrzynek- już nawet koń się nie chce śmiać

Gliwiczanin

Ile jeszcze miasto wpakuje kasy w ten bubel?

Kolik

Oby nie tyle ile w piasto-pasożytów

''

piastożyty to worek bez dna

Gliwiczanin

Wolę żeby moje podadki szły na mistrza Polski niż na takie buble czy na ruiny kościołów

''

A w jakich to dyscyplinach Piast jest mistrzem Polski oprócz piłki kopanej dla kretynów ?

Kolik

“A w jakich to dyscyplinach Piast jest mistrzem Polski oprócz piłki kopanej dla kretynów ?”- jest mistrzem w sprawdzaniu zawodników ze Słowacji, jest mistrzem jeśli chodzi o czas odpadania z Ligii Mistrzów

''

To ilu gliwiczan gra w Pieście za kasę gliwickiego podatnika ?

Gliwiczanin

Mało wam jedna dyscyplina sportu? Pokażcie swoje umiejętności a nie tylko narzekać

''

Pokaż swoje medale.

Gliwiczanin

Ale ja nie neguję czyjiś osiągnięć tylko wy

''

To niech sobie osiągnięcia robią wyłącznie na twój koszt a nie nasz.

hanek mały

Lepiej zabierajcie te zabawki z ulicy i przywróćcie jej poprzednią funkcję.

''

tramwajowej tramwostrady

Paweł

To ja jeszcze dodam, że “ekologicznej” tramwajowej tramwostrady

''

Napędzanej “ekologicznym” węglem niskiej jakości, importowanym z Rosji przez PiS, dający zarobić Putinowi.

black_horse

@” Za to ekologiczna ropa niskiej jakości z Rosji do napędu solarisów jest lepszym rozwiązaniem ? Napisz te swoje mądrości również pod artykułem na temat samochodów elektrycznych.

''

Dlaczego udajesz, że ci się zapomniało o tym, że ropa naftowa każdej nie tylko niskiej jakości, jest destylowana i oczyszczana w rafinerii i wydzielany jest z niej w kolumnie rektyfikacyjnej olej napędowy jakby nie było wysokiej jakości, gdyż takiego wymagają nowoczesne wysokociśnieniowe układy zasilania silników diesla oraz filtry DPF, a węgiel niskiej jakości z kolejowej wywrotnicy wędruje prosto do pieca elektrowni. Napisz te swoje mądrości, kiedy będziesz szuflował czarne złoto w drzwiczki wytwornicy czadu.

''

Napisz te swoje mądrości pod artykułem na temat produkcji i utylizacji ogniw elektrycznych.

black_horse

@” Nie będę się z tobą licytował na zużyte oleje, zużyte filtry, na ropę na której Putin nie zarabia, na procesach jak to napisałeś “oczyszczania”, oczywiście przeźroczystych ekologicznie. Nie będę się też licytował o postępie w procesach przemysłowego spalania węgla, o surowych normach które muszą spełniać filtry stosowane na kominach. I najważniejsze – o wciąż zmieniającej się proporcji pomiędzy procentowym udziałem energii z paliw kopalnych i źródeł odnawialnych – fotowoltaiki, siłowni wiatrowych, wodnych i innych. I wytłumacz mi – dlaczego ostatnimi czasy zostały wstrzymane dostawy zanieczyszczonej ropy z Rosji ? Przecież jak to napisałeś ropa jest oczyszczana, Trzeba było zbić… Czytaj więcej »

''

Dlaczego udajesz, że nie wiesz, że po prostu ruscy nie odfiltrowali ropy z chlorków organicznych służących do czyszczenia szybów naftowych. Wytłumacz mi kiedy zaczną filtrować węgiel ?

''

Wytłumacz mi dlaczego tramwaj na plecach nie ma jeszcze fotowoltaniki i żagla ?

Kominiorz

Z powodu wagi takich paneli fotowoltaicznych i puki co, dość małej sprawności do 20%, ale to się powoli zmienia. Waga jednego, standardowego panelu fotowoltaicznego to jakieś 19 kg, bez stelaża i osprzętu. Na instalacja o mocy 5 kW trzeba takich paneli 18 sztuk, daje to powierzchnię 30 m2. W teorii na dachu by się to zmieściło, ale są tam umieszczone inne podzespoły, pantograf, falownik, skrzynia z opornikami hamowania, w nowych tramwajach klimatyzacja i jeszcze kilka innych. Do tego ruch i drgania, sprawiły by, że żywotność takich paneli była by bardzo krótka. Kolejny argument za tym, by nie montować na dachach… Czytaj więcej »

''

No popatrz, takich samych argumentów jak ty, jakieś pół roku temu użył gościu na tym forum w celu całkowitego zdyskrtytowania sensu fotowoltaniki.

Koleś

Gdzie jest napisane, że fotowoltaika nie ma sensu? Na pojazdach i owszem sensu w tym nie ma, ale na dachach jak najbardziej.

''

Dyskusja wtedy była o dachach domów.

''

Wytłumacz mi dlaczego nie jeździsz elektrycznym samochodem ?

Lolek

Może dlatego, że samochody elektryczne są dość drogie, zresztą jak każda nowoczesna technologia. Stąd wielu rodaków, woli 15 letniego strupa po Helmucie, z wyciętym filtrem DPF i przepalonym katalizatorem. Może też dla tego, że w Polsce brak jest stacji ładowania elektrycznych pojazdów. W Gliwicach z tego co się orientuję są 3 takie stajcie.

''

Czyli niejaki Black Horse woli jednak 15 letniego trupa po Helmucie z wyciętym DPF i przepalonym katalizatorem a ty jesteś jego adwokatem ?

Koleś

Raczej człowiek Ci odpowiada na głupie pytanie, które ty swoim małym rozumkiem nie ogarniasz. Ja tam wolałbym jeździć Teslą X, niestety, póki co, nie stać mnie. No, i miałbym gdzie podładować baterii, bo mamy takich “inteligentnych” włodarzy i rząd jak Ty. Więc raczej jesteśmy zmuszani do jeżdżenia samochodami spalinowymi.

''

Czyli POPiS wybuduje stacje ładowania na każdej ulicy i podniesie ci pensje aby cię było stać bo sam nie potrafisz i potrzebujesz socjalnej opieki ?

Koleś

Dlaczego miała by jakaś partia coś budować? Należy wprowadzić takie rozwiązania prawne, żeby się opłacało stawiać takie stajcie prywatnym przedsiębiorstwom. Wjedź na ten zgniły zachód, gdzie samochody spalinowe zaczynają być nie fajne, szczególnie diesle. Tam stacji ładowania jest bez liku, samochodów elektrycznych mnóstwo. Obecnie najtańszym samochodzikiem, bo samochodem to ciężko nazwać, są Smarty. Cena oscyluje w granicach 100 000 zł. Najtańsza Tesla X to wydatek nieco ponad 350 000 zł, a może i kosztować nawet 600 000 zł. To jakby Ci dali nawet 5000+, to i tak będziesz jeździć starym strupem po Helmucie, pewnie najchętniej TDI. Bo wiadomo gaz to… Czytaj więcej »

''

A kto niby te rozwiązania prawne będzie wprowadzał POPIS ?

Koleś

A kto niby ma te przepisy wprowadzić? Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej? Kto jest akurat przy korycie, niech uchwala przepisy i prawo tak, żeby nam wszystkim lepiej się żyło. Gdzie indziej można, a w Polsce już nie?

''

No jak na razie to nawet ustawy o IPNie nie potrafili napisać, aż im agenci Mosadu musieli ją podyktować.

Koleś

Widzę, że jesteś jakiś maniak polityczny. Możesz być przeciw PO/PiS czy innemu tałatajstwu. Nie-zmienia to faktu, że energia elektryczna jeszcze długo będzie produkowana z węgla. W ciemnogrodzie nie ma szans na budowę elektrowni atomowych. Energia ze źródeł odnawialnych nie jest stała. Elektrownie węglowe czy gazowe, muszą być, choćby jako gwarant nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej.

Dajcie żyć

Nie karm trola!
Widzisz, że pan sekunda (cal) spadł na to forum jak ch** na Mariolkę, wpadł jak sebiks na imprezę i robi trzodę a wy się dajecie podpuszczać i wdajecie z nim w idiotyczną polemikę. Sprowadza was do swojego poziomu i pokonuje doświadczeniem a wy brniecie w ten bełkot.

''

Gratuluję nareszcie odważyłeś się napisać swój pierwszy komentarz.

''

A nie przyszło ci do głowy , że wielu ludzi zamiast 1 nowego samochodu woli kupić kilka używanych ?

Koleś

No fakt, bo pojedziesz 3 albo 4 autami na raz. No i fajnie mieć taki park maszyn przed domem, somsiadów zazdrość będzie zżerać.

''

Ale codziennie może jechać innym, nieprawdaż ? A co ma do rzeczy sąsiad, który ma więcej samochodów ? Obódź się, nie każdy mieszka w slumsach jak ty.

Koleś

No widzisz, to Ty chcesz mieć 10 samochodów pod domem, nie ważne wiąże się to z kosztami, ubezpieczenie, przegląd, naprawy itp. Może dla Ciebie to jakaś nobilitacja, dla mnie jest to głupie i bez sensu. No chyba, że to byłyby samochody zabytkowe, na których można zarobić. U mnie w rodzinie jest więcej kierowców niż samochodów, i nie ma problemu żeby każdy mógł z samochodu skorzystać, jeśli ma taka potrzebę. Wszytko do umówienia. Samochód jeśli nie jest wykorzystany w pracy, to stoi 98% czasu nie używany.

''

Wytłumacz mi dlaczego nie wspomniałeś o oleju do chłodzenia transformatorów w stacjach zasilania wszelakich elektryków ?

Daj spokój

@black_horse
Nie karm trola. On nie widzi różnicy między kontrolowanym spalaniem węgla na odludziu a niekontrolowanym spalaniem ropy pod własnym oknem

''

Masz całkowitą rację, elektrownie w Zabrzu, Bytomiu i Rybniku są na całkowitym odludziu i mieszka tam tylko podsort beneficjent 500 +. Ludzie paniska mieszkają tylko w Gliwicach.

Koleś

Węgiel w elektrowniach jest spalany w wysokich temperaturach, dzięki czemu spala się większość szkodliwych syfu, który wydziela się podczas spalania. Do tego spaliny w elektrowniach przechodzą przez wszelkiej maści filtry, elektrofiltry i odpylacze. Spaliny które generują elektrownie, są wyrzucane przez 200 metrowe kominy. Co sprawia, że zanieczyszczenia rozchodzą się na bardzo dużym obszarze, i docierają do nas w bardzo niskich stężeniach. A rury wydechowe samochodów spalinowych mamy praktycznie pod nosem. Jak chcesz możesz nawet samemu sprawdzić. Wjedź tym swoim nówka pojazdem do garażu i posiedź w nim trochę, z włączonym silnikiem.

''

To niekontrolowanie to dokładnie na czym polega ?

Lolek

Raczej nie wmówisz mi, że Twój 20 letni pasacik TDI, z wyciętym katalizatorem, spełnia wszystkie normy środowiskowe.

''

Nie jeżdżę szaiswagenem, awaria dzięki technice to nie moja bajka, kupiłem nowy samochód, kiedy tobie jeszcze pielucha obniżała zawieszenie.

no ładnie

To ile on ma teraz lat?!

''

Twoja nowiutka benzyna bez GPF-a wyprzedza wszystkie elektrownie ?

''

Widzisz różnicę w produktach spalania węglowodorów i produktów spalania węgla, czy nawiałeć w podstawówce z lekcji chemii ?

Lolek

Czemu nie zwrócisz uwagi, że silniki spalinowe z wielkim sukcesem osiągają sprawność energetyczną na poziomie 40%, zaś nowoczesne elektrownie, sprawność energetyczną mają na poziomie 46%. I to bez wliczenia produkcji ciepła, które można użyć do ogrzewania domów.

''

Dlaczego udajesz, że zapomniałeś dodać, że nowoczesnych elektrowni w Polsce jest mało i nie pomnożyłeś sprawności elektrowni przez sprawność tranformatorów, linii przesyłowych i samych silników elektrycznych oraz akumulatorów ?

Koleś

Myślisz jak długo będą te przestarzałe elektrownie? Ostatnio chyba co roku oddaje się nową elektrownie, nie tylko węglową ale również na gazy, a stare zamyka. W Zabrzu masz obecnie jedną z najnowocześniejszych elektrowni w Polsce, jak nie na świecie. W której spala się nie tylko węgiel, ale paliwa typu RDF i biomasę. Twój TDI raczej z roku na rok coraz sprawniejszego silnika nie ma. Co rusz widać takich cwaniaków jak Ty, w “nowych” autach, co chyba na wunglu jadą, bo chmurę dymu wypuszczają jak parowozy. Średni wiek samochodów osobowych w Polsce to 13 lat, za Chiny nie uwierzę, że sprawność… Czytaj więcej »

''

A straty w akumulatorach ?

''

A kiedy policzysz sprawność elektrowni razy sprawność linni przesyłowych razy sprawność stacji ładowania razy sprawność akumulatorów razy sprawność falownika razy sprawność silnika elektrycznego plus sprawność elektrycznego ogrzewania elektrycznego samochodu ? Dlaczego jeszcze nie przedstawiłeś mi tych wyliczeń ? Może dlatego, że nawiałeś w podstawówce z matematyki i fizyki ?

Polecam

Tasectan

''

Używasz dużo.

Koleś

Może sam policz ile trzeba wydatkować energii na wydobycie, przetwórstwo, transport ropy. A później zadawaj pytania o straty przesyłowe i sprawność silników elektrycznych. Obecnie koszt przejazdu 100 km samochodem elektrycznym, to jakieś 8-15 zł. I jeśli przeszkadzają Ci start przesyłowe, za to jesteś wielkim fanem wdychania spalin, proponuję odłączyć się od sieci elektrycznej, a podłączyć sobie własny generator spalinowy. Zapewne będziesz mieć tańszy i bardziej ekologiczny prąd, niż ten z wungla.

''

A ile ci wyszło przy liczeniu energii przy wydobyciu, flotacji i transporcie wungla ?
Proponuję ci jechać elektrycznym samochodem 1000 km w zimie na narty, z włączonym ogrzewaniem oczywiście, nie zapomnij zabrać na pokład piecyka na wungiel.

Elektryk

Widzę, że mamy tu eksperta. Pewnie masz jakieś dane ile kosztuje wydobycie węgla, a ile ropy. Więc może się podzielisz, a nie tylko roszczeniowe “dej”, “dlaczego”, “a policzyłeś”. Chcesz przekonać do swoich racji, to podaj te dane. Z wyliczeń wychodzi, że przejazd 100 km samochodem elektrycznym, jest tańszy niż przejazd samochodem z silnikiem spalinowym. I mi to wystarczy. Nie obchodzi mnie to, że elektryk może kosztować pół miliona, bo samochody z silnikami spalinowymi kosztują podobnie. I jeśli będzie odpowiednia infrastruktura, przejazd elektrykiem w zimę 1000 km nie jest problem. Niedawno był eRajd, do przejechania było ponad 4000 km. I jakoś… Czytaj więcej »

''

W jakim konkretnie czasie te 1000 km z włączonym ogrzewaniem ? Dlaczego ile kosztuje wydobycie ropy a ile węgla nie pytasz “Kolesia” ? Też na pewno je ma.

''

Aha, liczy się tylko twoja kasa a marnowanie energii już nie.

Elektryk

Komunisto, nie zaglądaj do cudzego portfela na co, kto wydaje. Ja nie muszę się nikogo o nic pytać, ja wiem, że wydobycie ropy jest droższe niż produkcja energii elektrycznej. Chcesz udowodnić, że jest inaczej. To pokaż te wyliczenia, że to się nie opłaca, że to nie ekologiczne. No chyba, że jesteś na to za głupi. A co do czasu przejazdu, też możesz samemu poszukać, chyba że znowu to dla Ciebie za trudne. PS. Dojazd Jaguarem do Lyonu zajął 16 godziny. Mi przejazd na podobnym dynastie samochodem spalinowym, zajmuje 12-13 godzin. Osobiście wolałbym te 4 godzin dłużej jechać, ale żeby mnie… Czytaj więcej »

''

Niby dlaczego ja ci coś mam udowadniać a nie ty mi ?

''

Przecież sam się chwalisz co cię ile kosztuje i ile wydajesz z portfela.

Elektronik

Z ciebie taki elektryk jak z tw. Bolka opozycjonista, przelicz sobie wreszcie sprawność tego szmelcu.

Bogacz

“Niesprawne”, “nieekologiczne”, “nie opłaca się”, tak piszą tylko ci, którzy nie mają z tym do czynienia. Po prostu was zawiść zżera, bo was na to nie stać. Tyle wszego, co sobie w internecie pojęczycie.

''

całe szczęście

Bogacz

Jeszcze się taki cieszy, że jest zapóźniony w rozwoju i biedny. Dramat.

''

Jeszcze gorzej jeśli takiemu się zdaje że wyprzedza rozwój. Tragedia.

''

Wten koszt wliczyłeś produkcję wymianę i utylizację akumulatorów co parę lat ?

Janusz Inżynier

Dobrze prawisz. Taki pojazd spalinowy, to bardziej przyjazny dla środowiska niż kuń z rzędem. Zużyty akumulator z takiego pojazd, zostawisz pod śmietnikiem i zaraz znika. Przepracowany olej silnikowy, który w teorii trzeba wymieniać co 15-20 tys. km, też się sam utylizuje. Najczęściej w kratce ściekowej.

''

Od kiedy sprawność jest podawana w złotówkach ?

''

Ciekawe, że większość elektrycznych samochodów nie potrafi się obejść bez agregatu prądotwórczego na pokładzie.

Bulba

Taka specjalna ekspresowa linia tramwajowa – plac Mickiewicza – Jasnogórska. Z kuszetkami i wagonem restauracyjnym? Naukowcy mogą się w tej sprawie wykazać – no to start – i powodzenia…

Żoliborska Kanalia

Co by tu znowu spieprzyć panowie, co by tu znowu spieprzyć.
Ulica WIECZORKA nie ma coś szczęścia.

Defy

Wystarczy zamknąć ulicę dla ruchu samochodowego i usunąć słupki i woonerf będzie działał prawidłowo. Pomysł utworzenia takiego miejsca w mieście uważam za jak najbardziej słuszny!

Y24

Popieram.

ja234

Lepiej niech zlikwidują tego niedorzecznego wnerwa. Pomijam już fakt, że auteczkowcy pędzą na łeb na szyję, nawet jeśli ktoś chciałby iść ulicą to nie może.Ograniczeń prędkości też nie przestrzegają.
(9:22)

Ajciks

Być może kierowcy nie umieją liczyć. Pora wrócić do podstawówki inteligencjo kierująca.

Ad

Już nawet Wodecki śpiewał:

“Jak co roku w Gliwicach gdy zaczyna się hica, robią dym,
dla kierowców katusze, na wonefie Janusze wiodą prym…”

Heh

Żaden z jadących tam kierowców nawet do 40 nie zwalnia co dopiero nie przekraczać 20 powinni progi zwalniające zastosować wtedy może by pieszy miał naprawdę szanse na piszenstwo hehe

Szpagin

Ale słupków dalej nie usuną.

Patriota

Rany Julek wczoraj postanowiłem przejść się po tym ” deptaku” , ostatni raz w życiu, ledwo uszedlem z zyciem , to samo proponuje pomysłodawcy tego bubla.