Duże zmiany przy alei Przyjaźni. Trwają prace rozbiórkowe, zamiast hurtowni i PUB-u będzie mieszkaniówka (zdjęcia)

Zabudowania po hurtowni produktów spożywczych, gdzie mieścił się także pub Mleczarnia, są w trakcie wyburzania. Na działkach między ulicą Moniuszki a aleją Przyjaźni w przyszłości planowana jest nowa inwestycja mieszkaniowa.

 

Ostatnie chwile tego zespołu budynków uwieczniliśmy w połowie wakacji. Już wtedy jego los był przesądzony.

PUB studencki Mleczarnia, z grafikami na ścianach, niskim stropem w części lokalu i drewnianymi ławami, miał dosyć niepowtarzalny klimat. Odbywały się tam koncerty i lało tanie piwo, można było zagrać m.in. w lotki i piłkarzyki.

Miejsce to niestety kilka lat temu odeszło do historii (przez pewien czas działał tam jeszcze Concept Pub), dzieląc los innych kultowych lokali, jak choćby nieodżałowane przez wielu Bravo, Krypta (później ZOOM – teraz istnieją w tym miejscu mikroapartamentowce) czy chociażby Gwarek.

Rozbiórka, którą od pewnego czasu możemy oglądać przechodząc aleją Przyjaźni, prowadzona jest na zlecenie lokalnego inwestora. Spółka Marel uzyskała zgodę na wyburzenia jeszcze w lutym ub. roku. W wyszukiwarce pozwoleń na budowę widnieje też drugi wniosek dotyczący tego terenu, który jeszcze nie został rozpatrzony. Nazwa zamierzenia to budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego.

Niezależnie od tego, w ostatni piątek, 30 grudnia, w BIP na stronie miasta pojawiło się zarządzenie wiceprezydent Aleksandry Wysockiej, na mocy którego w trybie bezprzetargowym przekazuje się część alei Przyjaźni w użyczenie. Stroną umowy jest właśnie właściciel działek 1166 i 1167 (między ul. Moniuszki a al. Przyjaźni, gdzie prowadzona jest rozbiórka).

Będzie to czasowe użyczenie (na 3 lata), z przeznaczeniem terenu na urządzenie dojścia pieszego oraz zagospodarowanie drobną zielenią. Miejmy nadzieję, że duże drzewa rosnące obecnie tuż obok inwestycji, w skutek jej realizacji nie pójdą pod przysłowiową piłę.

(żms)
fot. 24GLIWICE.PL/ŻMS