Duże zmiany w PRUIM-ie. Były kandydat na prezydenta w radzie nadzorczej, będzie nowy prezes

Waldemar Macyszyn nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Remontów Ulic i Mostów S.A. Flagowa miejska spółka ma za to nową radę nadzorczą.

 
Do zmian w strukturach firmy doszło w pierwszych dniach czerwca.

– W skład nowej rady nadzorczej weszły osoby, których kompetencje i doświadczenie są dla miasta gwarancją dbałości o stan spółki

– informuje nas magistrat.

Dotychczas za nadzór nad PRUIM-em odpowiadał trzyosobowy skład: Janina Góral, Marta Tartanus-Oryszczak oraz Tadeusz Pawliszewski. Wszyscy stracili już swoje stanowiska.

Nowa rada również będzie składała się z trzech osób. Wśród nowo powołanych zwraca uwagę przede wszystkim Stanisław Ogryzek. To rozpoznawalna w Gliwicach postać, która w 2002 roku walczyła z Zygmuntem Frankiewiczem o fotel prezydenta Gliwic (w latach 2002-2006 był też przewodniczącym Rady Miejskiej). Ogryzek Frankiewicza w wyborach wówczas nie pokonał, choć warto wspomnieć, że prezydentem miasta był, tyle że w czasach PRL – od stycznia do października 1986 roku.

Kilka tygodni temu Ogryzek został wyróżniony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej nagrodą honorową za „wieloletnią aktywną działalność gospodarczą i społeczną dla Gliwic i gliwiczan”.

Skład rady uzupełniają, adwokat z Katowic Bartłomiej Piotrowski oraz Bartłomiej Buchała, mający doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania w sektorze prywatnym. Nowy skład rady wkrótce ma powołać nowego prezesa.

PRUIM S.A. – FLAGOWA SPÓŁKA MAGISTRATU

Odchodzący ze stanowiska Waldemar Macyszyn pełnił swoją funkcję od 2014 roku (przeczytaj –> Zmiany w PRUIM-ie. Prezes Henryk Małysz zrezygnował, jest już jego następca). Spółka od lat uchodziła za oczko w głowie poprzedniej administracji miasta i wygrywała większość przetargów rozpisywanych przez drogowców.

– Przekształciliśmy wydział urzędu miasta w firmę, która świetnie sobie daje radę na rynku usług budowlanych. Do tych przetargów przystępuje więcej firm, a PRUiM jest najtańszy i dobry. Proszę zauważyć, że nie było znaczących opóźnień. Jeżeli ktoś ma podejrzenie, że coś jest nie tak, niech sformułuje te zarzuty – odpowiadał pytany o PRUIM w wywiadzie dla 24gliwice.pl, prezydent Adam Neumann.

Zarzuty, o których wspominał były prezydent Gliwic formułował przed laty znany gliwicki działacz Dariusz Jezierski. W związku ze zgłaszanymi przez niego wątpliwościami, w 2014 roku do PRUIM weszła Najwyższa Izba Kontroli. Stwierdzono wówczas szereg nieprawidłowości m.in. naruszenie tzw. ustawy kominowej i antykorupcyjnej oraz ustawy o samorządzie gminnym. W ostatnim czasie PRUIM S.A. odpowiadał za inwestycje, które wywoływały kontrowersje, jak np. budowa zbiornika na Wilczych Dołach czy modernizacja układu drogowego przed dworcem PKP. Za ostatni rok obrotowy spółka wykazała ponad 2 mln zł na plusie.

(msz)

83 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze