„Dzielnice Gliwic – znaki szczególne”. Nowy cykl wykładów gliwickiego Muzeum na platformie ZOOM

fot. MarthaKownac/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Rozpoczyna się cykl wykładów „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne”, który odbywał się będzie zdalnie, za pośrednictwem platformy ZOOM. W trakcie pierwszego spotkania, które zaplanowano na najbliższy piątek, uczestnicy przyjrzą się bliżej Sośnicy.

 
Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki – na miasto Gliwice składa się 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami.

I właśnie gliwickim osiedlom, czy też: dzielnicom, poświęcony będzie najnowszy cykl wykładów przygotowanych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków w Gliwicach i autorkę publikacji „Kolory miasta” wydanej w muzealnej oficynie. Podczas spotkań zatytułowanych: „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne” przybliżone zostaną interesujące szczegóły stanowiące o odrębności i różnorodności poszczególnych, gliwickich osiedli. Na nowo odkryjemy miejsca, obiekty czy detale, co pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, na którą pozwala nam zabiegana codzienność.


Piątek, 5 listopada 2021, platforma ZOOM, godz. 17.00, „Ulubiona Sośnica”

Sośnicę darzę ogromną sympatią i mam w tej dzielnicy swoje ulubione zabytki. Podziwiam obiekty przy ul. Stefana Żeromskiego, Wielickiej, ul. gen. Władysława Sikorskiego 93–95–97, zabudowania KWK Sośnica. Wart zobaczenia jest również budynek związany z dyrekcją kopalni przy wspomnianej ulicy ul. gen W. Sikorskiego 103 – wpisana do rejestru zabytków województwa. A to tylko niektóre ciekawostki dzielnicy – mówi Ewa Pokorska-Ożóg.

Wykład, ze względu na zagrożenie pandemiczne, odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM. Udział w nim jest bezpłatny, zapisy pod adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl.

(żms)/UM Gliwice
fot. fot. MarthaKownac/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)