Trudno jest wyobrazić sobie codzienne życie bez korzystania ze smartfona, laptopa czy innego tego typu urządzenia. Mamy najlepszy w całej historii naszej cywilizacji dostęp do informacji.

Możemy pozyskać je zarówno szybko, jak i w bardzo dużej ilości. Dlatego warto wykorzystać tak niebywale możliwości do zdobywania wiedzy i coraz to nowszych umiejętności. Nie bez powodu nowe technologie coraz bardziej wypierają klasyczne źródła wiedzy ze szkół. Właśnie w taki sposób dostarcza się uczniom odpowiednich narzędzi do prawidłowego rozwoju oraz do bezproblemowej adaptacji do nieustannie zmieniającego świata.

Interaktywne tablice

Jeszcze kilkanaście lat temu zaskoczeniem były komputery w szkole. Dzisiaj jest to już powszechnie obowiązujący standard. Coraz częściej w trakcie lekcji używa się tablic interaktywnych. Zastępują one tablice zarówno kredowe, jak i magnetyczne. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość połączenia z komputerem oraz projektorem multimedialnym. W nieskomplikowany sposób wyświetla się na nich strony internetowe, filmy, zdjęcia, a w razie konieczności także treść podręcznika i zadań. W każdym momencie można za pomocą przeznaczonego do tego markera pisać po ekranie. Dzięki temu łatwo jest zaznaczyć ważne elementy, podkreślić najważniejsze zagadnienia czy też rozwiązać z całą klasą ćwiczenie. Jest to także możliwość do tego, żeby przyciągnąć uczniów ciekawymi treściami i sposobem ich prezentacji.

Platformy edukacyjne

Jak zainteresować uczniów książkową wiedzą? Odpowiedzią na to pytanie jest zastosowanie platformy edukacyjnej. Nazwa ta coraz częściej przewija się w rozmowach nauczycieli i rodziców, a co najważniejsze uczniów! Jest to nic innego jak interaktywny system komputerowych, który wspomaga nauczenie poprzez udostępnianie materiałów w sieci. Są one zgromadzone w jednym miejscu i dobrze posegregowane, dzięki czemu łatwo znaleźć poszukiwane zagadnienia.

Jest także dostępna dla każdego użytkownika niezależnie od dnia i godziny. Jest to niewątpliwie ułatwienie dla tych, którzy preferując wieczorną naukę. Oprócz zebranej wiedzy teoretycznej platformy edukacyjne zawierają tematyczne materiały audiowizualne, a także ułatwiają naukę poprzez fiszki do każdego rozdziału. Swoją wiedzę przed sprawdzianem można sprawdzić przez rozwiązanie dołączonych quizów i dodatkowych ćwiczeń. Bez wątpienia ich wprowadzenie ułatwia naukę, gdy ta odbywa się zdalnie, a także poprawia dostęp do wiedzy, która pochodzi z wiarygodnych źródeł.

Aplikacje na telefon

W smartfonach możemy już posiadać niemal wszystko. Płacimy nimi za zakupy spożywcze, robimy zdjęcia bardzo dobrej jakości, a także załatwiamy sprawy w odległym urzędzie. Nie jest więc także problemem, żeby uczyć się z wykorzystaniem aplikacji na telefon komórkowy. Wiele z nich oferuje swojemu użytkownikowi naukę języków obcych od tak powszechnych, jak angielski aż po bardzo nietypowe jak hawajski. Ułatwiają także poszerzanie wiedzy z innych, w tym także szkolnych przedmiotów. Jest wśród nich szeroki wybór gier edukacyjnych oraz logicznych. Bardzo wiele z nich ułatwia kontrolowanie postępów na bieżąco. Zazwyczaj w formie cotygodniowego raportu ze szczegółowymi danymi.

Tego typu aplikacje w dużo bardziej atrakcyjnej formie przekazują wiadomości uczniom, dzięki czemu ci chętniej po nie sięgają. Po raz kolejny kluczowy jest dostęp do nich. Można z nich korzystać z każdego miejsca w dowolnym momencie, między innymi siedząc w autobusie lub czekając na wizytę u lekarza. Aplikacje umożliwiają także szybkie porozumiewanie się dzięki komunikatorom oraz portalom społecznym. Można poprzez nie przekazywać informacje oraz materiały na zajęcia.

(materiał partnera)