Esperal w Katowicach – czy wszywka alkoholowa jest bezpieczna?

Esperal w Katowicach

Bezpieczeństwo stosowanych przez siebie leków i terapii większość pacjentów stawia na pierwszym miejscu. Dlatego korzystają oni ze sprawdzonych i skutecznych metod. Takowych poszukują również osoby uzależnione od alkoholu. Ponieważ z choroby alkoholowej nie da się całkowicie wyleczyć, w przypadku tej terapii skuteczność i bezpieczeństwo powinny zawsze iść w parze. Jedną z coraz lepiej poznanych metod wspomagających terapię alkoholizmu jest Esperal. W Katowicach oferowany jest w wielu specjalistycznych placówkach – jedną z nich jest Centrum Medyczne Galmedic.

 
Esperal w Katowicach wszywany jest coraz częściej głównie ze względu na rosnące wśród pacjentów zainteresowanie prostotą jego działania. Ten środek farmaceutyczny należy bowiem do grona metod awersyjnych, wspomagających leczenie alkoholizmu, ale nie działających leczniczo. Samo przyjmowanie substancji czynnej Esperalu w jakiejkolwiek postaci nie spowoduje, że alkoholik skończy z nałogiem. Do osiągnięcia tego celu konieczne jest zastosowanie kompleksowej, wieloelementowej terapii.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Dlaczego Esperal w Katowicach cieszy się wciąż rosnącą popularnością? Jest łatwy do podania, nie trzeba pamiętać o jego kolejnych dawkach, a przy tym niezwykle skuteczny – działa cały czas, jeśli tylko znajduje się w organizmie. Hasłem Esperal nazwano lek w postaci jałowych tabletek wszywanych podskórnie do organizmu pacjenta. Stąd również wzięła się często używana nazwa wszywki alkoholowej. Jej substancją czynną jest disulfiram. Można ją spotkać również w formie doustnej jako lek dostępny wyłącznie na receptę – Anticol. Tę formę podania pacjenci wybierają jednak niezwykle rzadko. Nie jest ona wygodna, alkoholik samodzielnie musi pamiętać o określonych dawkach substancji, a pominięcie którejkolwiek z nich może skutkować obniżeniem poziomu skuteczności leku.

Niezależnie od wyboru drogi podania substancji, disulfiram działa na organizm w pewien sposób. Należy jednak zaznaczyć, że dla osoby pozostającej w trzeźwości, niekorzystającej z żadnych środków odurzających, wszywka pozostaje całkowicie obojętna. Substancja czynna blokuje bowiem wydzielanie enzymu koniecznego do prawidłowego trawienia alkoholu etylowego. Nosi on nazwę dehydrogenazy aldehydowej i bierze udział w metabolizmie substancji odurzającej. Dzięki niemu możliwa jest stosunkowo szybka przemiana alkoholu w aldehyd octowy (substancję toksyczną) i kwas octowy (substancję obojętną). Jeśli w organizmie człowieka zabraknie wymienionego enzymu, szlak metaboliczny w wątrobie zostaje zaburzony. Prawidłowe funkcjonowanie narządu staje się niemożliwe. W krwiobiegu kumuluje się natomiast toksyna – aldehyd octowy – jako uboczny produkt metabolizmu alkoholu.

Disulfiram działa wobec tego bezpośrednio na pracę wątroby. Nie uszkadza jej, ale powoduje pewnego rodzaju blokadę. Nadmiar toksyn wywołuje u alkoholika szereg nieprzyjemnych objawów. Przypominają one popularnego kaca, jednak są o wiele silniejsze, a przez to niebezpieczne. W konsekwencji „zaszyty” alkoholik obawia się reakcji własnego organizmu na połączenie disulfiramu z alkoholem i pozostaje w abstynencji. Wszywka odstrasza wobec tego pacjenta od spożywania nawet niewielkich dawek substancji odurzających.

Esperal w Katowicach

Esperal w Katowicach – bezpieczeństwo zabiegu

Esperal w Katowicach wszywa się na życzenie pacjenta lub z wyraźnych wskazań lekarskich. Zmuszenie alkoholika do rozpoczęcia leczenia odwykowego jest możliwe tylko w niewielu przypadkach. Są one jasno określone przepisami prawa. Ponieważ wszywka alkoholowa należy do awersyjnych metod walki z uzależnieniem, nie powinna być stosowana bez konsultacji z lekarzem. Konieczne jest bowiem określenie zarówno wskazań, jak i przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu.

Podczas szczegółowego badania podmiotowego specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem. Rozmowa taka jest okazją do poznania preferencji i potrzeb pacjenta oraz określenia odpowiedniej dawki wszywanego leku. Szczerość podczas wywiadu jest koniecznością. Złe dawkowanie disulfiramu może bowiem przyczynić się do nieskuteczności terapii awersyjnej. Aby określić, jakie stężenie leku będzie dla organizmu pacjenta optymalne, lekarz zada kilka pytań na temat uzależnienia. Pacjent może spodziewać się, że zostanie poproszony o określenie długości swoich ciągów alkoholowych, czasu trwania uzależnienia, predyspozycji genetycznych do choroby alkoholowej. W związku z tym alkoholik powinien przygotować się na szczerą rozmowę.

Sam zabieg wszycia Esperalu jest całkowicie bezpieczny. Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań lekarz przystępuje do umieszczenia jałowej tabletki w ciele pacjenta. W tym celu wykonuje niewielkie, ale stosunkowo głębokie nacięcie na jego skórze. Musi bowiem dotrzeć do obszaru podpowięziowego, by bezpiecznie umieścić tam Esperal. Nacięcie zwykle wykonuje się w okolicy pośladka. To miejsce bezpieczne i niewidoczne, dzięki czemu zapewnia pacjentowi stuprocentową dyskrecję. Następnie ranę zaszywa się, a pacjent podczas rekonwalescencji i leczenia musi stosować się do zaleceń lekarza. By nie groziło mu niebezpieczeństwo, podstawowym z nich jest zachowanie abstynencji.

Opinie pacjentów – wady i zalety wszywki alkoholowej

Bezdyskusyjną zaletą wszywki alkoholowej jest szybkość i skuteczność działania. Nawet niewielka dawka alkoholu sprawia, że Esperal „reaguje” natychmiastowo. Już po kilku minutach „zaszyty” alkoholik odczuwa pierwsze nieprzyjemne dolegliwości, a wśród nich: kołatanie serca, nudności, wymioty, uczucie gorąca, omdlenia. Oczywiście reakcja każdego organizmu może być inna, różnorodna jest bowiem wrażliwość zarówno na substancję czynną leku jak i sam alkohol.  Niektórzy tolerować będą większe dawki alkoholu, podczas gdy u innych nawet niewielka jego ilość wywoła stan bezpośrednio zagrażający zdrowiu lub życiu. Nie warto zatem próbować przepijać wszywki.

Esperal działa długotrwale. Terapia z wykorzystaniem wszywki alkoholowej trwa nawet rok. W tym czasie disulfiram stopniowo uwalnia się do ciała człowieka każdego dnia. Dzięki temu nie jest on narażony na przerwy w skuteczności leku. Ma pewność, że w jego krwiobiegu disulfiram jest stale obecny.

Esperal nie jest jednak lekiem refundowanym, co oznacza, że za terapię z jego wykorzystaniem musimy zapłacić z własnej kieszeni. Trudny może być wybór miejsca, w którym warto wykonać zabieg. Przy podejmowaniu decyzji należy kierować się nie tylko opiniami znajomych, ale przede wszystkim realiami. W centrach medycznych, klinikach i ośrodkach terapii uzależnień powinni pracować wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy służą radą na każdym etapie terapii. Na taką pomoc pacjent może liczyć w Centrum Medycznym Galmedic w Katowicach.

Esperal w Katowicach – oferta

W katowickim Centrum Medycznym Galmedic oferta wszywek alkoholowych jest bardzo bogata. Dzięki temu każdy pacjent znajdzie tu rozwiązanie odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb. Podstawowa usługa wszycia Esperalu kosztuje około 650 złotych i poprzedzona jest konsultacją lekarską. Możliwe jest również zakupienie pakietów PLUS i MAX wzbogaconych o dodatkowe udogodnienia i usługi. Jednorazowa konsultacja lekarska wiąże się z kosztem 200 złotych. Istotny jest fakt, że w cenę zabiegu wliczony jest koszt odpowiedniej dawki disulfiramu. Pacjent nie musi samodzielnie starać się o receptę na lek i go wykupować. Substancja jest dostępna na miejscu w placówce.

By wszyć Esperal w Katowicach, nie musisz specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Wystarczy, że zgłosisz się trzeźwy do Centrum Medycznego Galmedic. Stan upojenia alkoholowego jest bezpośrednim przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Jednakże w placówce nie pozostaniesz bez opieki. Nawet jeśli samodzielnie nie potrafisz przerwać ciągu alkoholowego, specjaliści pomogą ci w tym, oferując elementy kompleksowej terapii alkoholizmu. W jednej placówce możesz skorzystać z detoksu alkoholowego, kroplówek witaminowych, Esperalu i psychoterapii. Ich połączenie jest największą szansą na sukces w walce z nałogiem.

materiał partnera