Festiwal kultury buddyjskiej. Ośrodek Buddyzmu Diamentowej Drogi w Gliwicach działa już od 30 lat

fot. materiały organizatora

W Gliwicach odbędzie się Festiwal Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu”. Wydarzenia z nim związane będą odbywać się w Stacji Artystycznej Rynek, Ruinach Teatru Victoria, w Bibliotece Centralnej, kinie AMOK, a także w siedzibie organizatora w Łabędach.

 
Impreza odbędzie się między 30 marca a 7 kwietnia. – Festiwal jest okazją do świętowania 50 lat rozwoju buddyzmu Diamentowej Drogi w krajach Europy oraz 30-lecia funkcjonowania ośrodka Buddyzmu Diamentowej Drogi w Gliwicach – mówią organizatorzy.

30 marca o godzinie 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy “50-lecie Buddyzmu Diamentowej Drogi na Zachodzie” wraz z koncertem Michała Skuzy & Błażeja Skuzy. Wstęp na wystawę i koncert bezpłatny. Ekspozycja będzie dostępna do 7 kwietnia 2023 roku w Ruinach Teatru Victoria (Aleja Przyjaźni 18).

Następnego dnia – 31 marca o godzinie 18.00 – w Stacji Artystycznej Rynek (ul. Rynek 4-5) odbędzie się panel dyskusyjny „Budda i miłość”, który poprowadzi Laureat Nagrody Nike za książkę „Kajś” – Zbigniew Rokita. Panelistami będą natomiast uczniowie Lamy Ole NydahlaPaulina Czaja i Marcin Mędrzecki – którzy z dwóch perspektyw spojrzą na „Zastosowanie buddyjskich metod w przekształcaniu przeszkadzających uczuć”. Wstęp wolny.

W kinie AMOK 5 kwietnia będzie można zobaczyć dwa filmy: “Hannah. Nieznana Historia Buddyzmu” – seans o godzinie 18:00 oraz 20:00. Wstęp wolny.

6 kwietnia, także w Amoku, zaprezentowany zostanie film “Wintertour”, który poprzedzony będzie krótkim wprowadzeniem przez Piotra Kalachyna – również ucznia Lamy Ole Nydahla. Wstęp biletowany – 20 zł (N) / 16 (U) zł. Rozpoczęcie wydarzenia o godzinie 18:00.

Nie zapomniano także o atrakcjach dla dzieci – 4 kwietnia w Bibliotece Centralnej w Gliwicach będzie można posłuchać bajek buddyjskich oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych.

1 i 2 kwietnia (sobota – niedziela) to Dni Otwarte w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym Diamentowej Drogi w Gliwicach, przy ulicy Wolności 1a (wejście od tyłu budynku).

Oprócz zwiedzania w wyznaczonych godzinach, będzie można wziąć udział w wykładach o podstawach buddyzmu. Więcej informacji na plakatach oraz na stronie organizatora – http://przestrzenumyslu.pl/. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

(żms)/mat. organizatora
fot. materiały organizatora