Ten film to prawdziwy wehikuł czasu. Tak wyglądały Gliwice 20 lat temu

Kwiecień 2000 roku. Premierem Polski jest gliwiczanin Jerzy Buzek, a Gliwicami już od 7 lat rządzi Zygmunt Frankiewicz. Niecałe pół godziny zarejestrowane na taśmie VHS przenosi nas ponad 20 lat wstecz.

Film autorstwa Piotra Fabiana, pokazujący gliwickie ulice, dostępny jest na kanale YouTube. To zapis z kamery trzymanej przez pasażera w samochodzie, z perspektywy czasu nagranie jest jednak niezwykle interesujące.

Pierwsze ujęcia zaczynają się na ul. Rybnickiej, później kamera wjeżdża na ul. Jana Pawła II, gdzie widać puste działki, dzisiaj zabudowane przez nowe kamienice. Ulicę Dolnych Wałów aż trudno rozpoznać, na jej początku, po lewej stronie również trwa budowa. W kolejnych ujęciach mijamy delikatesy Piast, które powstały w miejscu legendarnej kawiarni Agawa.


Przejazd ul. Zwycięstwa również dostarcza wielu wspomnień. Mijamy nieistniejące pawilony Mandarynka i Sezam. Na ul. Jagiellońskiej, po lewej stronie widać charakterystyczne, wyburzone zabudowania huty.

1-Screenshot_23

Po drodze mijamy też kamienice, które zniknęły w czasie budowy DTŚ. Film prowadzi nas do Drogi Krajowej 88, gdzie jedziemy aż do centrum Handlowego M1, które po pożarze Praktikera i późniejszej rozbudowie, również wygląda dziś inaczej. W tle widać sylwetkę nigdy niedokończonego Akademickiego Centrum Medycznego na granicy Gliwic i Zabrza. Za kilkanaście lat budynek zostanie wysadzony w powietrze…
Ostatnie kadry filmu to osiedle Sikornik.

(oprac. emef)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
prawda

Może mi ktoś wytłumaczyć, dlaczego mieszkańcy wybierali nieustannie na prezydenta Z.Frankiewicza, a teraz jego ucznia A. Neumanna? Na przestrzeni tych 20 lat miasto w ogóle nie zmieniło się na lepsze. Reprezentacyjna ulica Zwycięstwa wygląda jeszcze gorzej niż 20 lat temu, tak samo jak pl. Piastów. A wiele innych dzielnic, np. Sośnica w ogóle od tego czasu nie zmieniły się na lepsze. To, że mamy hale sportową czy DTŚ-kę nie czyni z Gliwic pięknego, rozwijającego się miasta.

hanek mały

Dlatego, że wybory przeprowadzał urząd miejski, który wystawiał swoich kandydatów, a wszyscy zależni od spółek miejskich i urzędów wraz z rodzinami oddawali na nich głosy. Komisje wyborcze też były rodzinne, a wszystkie wyniki spływały do um. Czego tu nie rozumieć ?

Stop maruderom zza Buga

Powiem więcej to,że mamy nowy stadion, wyremontowane parki, dom przedpogrzebowy,rynek i okolice, wyremontowane ulice i mosty, teznię , siłownie pod hmurką,piast wygrał mistrza, wyremontowaną DK88 to nic nie czyni z Gliwic pięknego i rozwijającego się miasta

Ten zza Buga

Stadion to ma Wrocław, my mamy (a właściwie to ma mała grupa) trawnik otoczony pustymi krzesełkami i blachą falistą w brzydkich kolorach. Dom przedpogrzebowy? No faktycznie mamy. szok. Rynek? Noooo też mamy. Od XIVw go mamy z tego co się orientuję. Bo chyba nie masz na myśli jego “odpicowania” bez przyłączenia do PEC i pozbawienia klimatu na rzecz architektonicznego kiczu. Parków nie trzeba by “remontować”, gdyby o nie dbano na bieżąco (dot. całego miasta). Wyremontowane ulice? Gdzie? Masz na myśli chyba dorywcze naprawy popularnie zwane picowaniem lub łataniną. Mosty? Które? Ten dokumentnie zniszczony architektonicznie na Berbeckiego, czy ten zepsuty już… Czytaj więcej »

Kaja

To ze jesteś zza Buga nie daje Ci prawa do ślepoty. Wstań zza kompa, rusz w miasto i przede wszystkim otwórz oczy no i się obudź w końcu.

Porównywator

Kiedy ostatnio byłaś w jakimkolwiek innym mieście? Kalkuta i Międzyzdroje się nie liczą.
Mam doskonały wzrok. Węch niestety także.

Kaja

Ostatnio?
Mogadiszu,Londyn, Radom, Gdańsk.
Wierzę,że wzrok masz rewelacyjny jak na swoje lata. Węch niekoniecznie…..sam wiesz dlaczego…….

gliwicjus

Mogadiszu i Radom… no tak, z tej perspektywy to można się zachwycać.

Piechur

I jak w tym Gdańsku, też mają taki Teatr Miejski jak my? Wieżę ciśnień? Ulicę Średnią i Kaczyniec na starówce, plandeki na rynku, “reprezentacyjną” Zwycięstwa”, cuchnący woonerf? Walące się szpitale? Jak byłaś w Gdańsku to i do Sopotu blisko, byłaś na ich deptaku, czy tylko po butikach i punktach spożycia macchiato śmigałaś? Sorki, ale twoje zaklinanie rzeczywistości na mnie nie działa. Idąc dzisiaj przez centrum miałem odruch wymiotny. Sterty butelek, śmieci, puszek po piwie na terenie sal gimnastycznych i technikum gastronomicznego na Kozielskiej zalegają już 4-ty tydzień. W całym mieście przepełnione kosze, syf aż kłuje w oczy i nozdrza. Zwłaszcza… Czytaj więcej »

Kaja

Mają to co my- te same zalety i wady, te same sukcesy i porażki. W Sopocie są też proimprezowe plastki, butelki, ludzie z promilami. Choćbyś nie wiem jak bardzo wierzył,że Gliwice są wyjątkowe rzeczywistości nie zmienisz. Ja nie chcę jej zaklinać bo ludzie nie rozumieją podstawowych zjawisk nas otaczających. Ja wiem,że w Gliwicach musi być źle choćby nie wiem co zrobić.
Owszem podoba mi się,że np w Damaszku nikt nie chleje, nie ma porozrzucanych butelek czy puszek po piwie, a w Jastarni rynek zawsze czysty a w Mrągowie potrafią zadbać o dworzec kolejowy.

Piechur

“W Sopocie są też proimprezowe plastki, butelki,…” I leżą 4 i więcej tygodni? Martwe gołębie i psie odchody zalegają aż się same nie rozłożą i to w miejscach normalnie uczęszczanych? Walące się rudery w centrum i na obrzeżach też tam tak straszą latami pokazując tylko skalę zaniedbań? Od dekad dzielnice rozpaczy nadal są dzielnicami rozpaczy. Wysypać wam w parku nowy żwirek, nastawiać pierdyliard tablic stałej treści, kilka huśtawek i już macie klapki na oczach. Porównaj wrocławską wieżę ciśnień i gliwicką to może skalibrujesz sobie zmysł realizmu. Każde miasto mając w swoich zasobach zabytek, czy wartościowszy element architektury stara się go… Czytaj więcej »

Tadek

Weź się chłopie trochę ogarnij. Jaa metropolia? Co ty masz za ego? Gliwice to normalne zwykłe miasto i tyle. W innych miastach jest lepiej bo nie mają imprez,gołebi, odchodów. Idź na spacer po Gliwicach a potem pojedź gdzieś indziej. Nam się tu żyje dobrze a twoje porażki nas nie interesują

Mentalność syfiarza

Należałoby się zastanowić, czy jest w ogóle możliwe aby na śląsku (w Gliwicach) ludzie zaczęli dbać o czystość?
Nie ulega wątpliwości, że zmysł estetyczny osoby żyjącej między kopalniami a ściekiem, naturalną siłą rzeczy musi być inny od zmysłu estetycznego osoby żyjącej między lasami a rzekami. Gliwice są więc z góry skazane na porażkę. Dlatego właśnie Gliwice “cuchną” a Zamość, Toruń, Lublin, Bydgoszcz “pachną”. Tak sobie to będę tłumaczył. Że Gliwice muszą być zasyfione z przyczyn geologiczno-geograficzno-socjologicznych. Tej wersji się będę trzymał.
Przynajmniej do następnej wizyty w Rybniku.

Krystyna

Trzeba wyjątkowej złośliwości żeby nie widzieć jak Gliwice wypiękmiały. A ludzi idealnych NIE MA!!!

naked

tak samo jak teraz tylko auta nowsze

obserwator

Szyldoza i baneroza już wtedy w pełnej krasie. Nagrane w kwietniu a asfalt, dzięki zalegającemu brudowi, płynnie przechodzi w krawężnik. No normalnie jak dziś.
Powietrze tylko takie mniej przejrzyste, ale za 3 miesiące rusza sezon grzewczy więc witaj smogu.

guy fawkes

Bo ani prezydentowi, ani radnym bezradnym, ani urzędnikom nie zależy na stworzeniu, wzorem innych miast, uchwały regulującej zasady umieszczania nośników reklamowych w przestrzeni publicznej.

hanek mały

O dawnych Gliwicach, to mogą Wam poopowiadać ci, którzy tu żyli przed II WŚ, lub zaraz po niej. Niestety możliwości nakręcania filmów przez każdego wtedy nie było. Zróbcie konkurs wspomnień – to może się dowiecie.

Imiu

Gliwice zatrzymały rozwój tego miasta.
Jest to wina włodarzy/decydentów od 30 lat i okupacji sowieckiej zaraz po drugiej światowej. Sojusznicy kolaborowali i kręcili lody a Polacy po dziś dzień zatrzymali się w tamtej “epoce” wyzysku.

Okulista

Calkowicie sie z panem zgadzam.Möj ojciec ma 92 lata i moze cos o gliwicach (albo Gleiwitz) powiedziec.Starczy popatrzec na niemieckie stare widoköwki, az lzy sie pojawoaja.Taksamo jest z Bojkowem(Schönwald),byla to wies do pozazdroszczenia,a teraz ……

Jan

Było o wiele więcej drzew na ulicach,

Artur

Czytam te komentarze po raz trzeci…i nie wierze.To sa naprawde bierzace tak jak data i godzina wskazuje?

Masterplan

Weź teraz ten sam sprzęt, poczekaj na taką samą dołującą pogodę, nakręć tę samą trasę, podłóż dołującą muzykę a gwarantuję ci, że nie zauważysz różnicy.

Tolik

Ten filmik daje po raz kolejny glajwickim maruderom z liścia.
Obejrzeć film potem wyjść na miasto (tak wiem, że to trudne) porównać i od razu widać zmiany

PKF

Noo, widać że ho ho. Szkoda, że wieży ciśnień na Sobieskoego nie ma na filmie. Wtedy jeszcze była w dobrym stanie, z dachem sprzed podpalenia. Teraz już tylko czeka na “inspektora”, który wreszcie przyklepie “stan zagrożenia”.
Od przyklepania do rozbiórki upłynie tyle czasu, ile w przypadku Zameczku Leśnego. Ułamek sekundy.

Bulbo

Gliwice to dziura i takie są fakty.

Bywalec hosteli

Ale odgrzany kotlet !

Ad

I to po raz któryś…

Bulbo

Już było.

Obserwujący

Glajwice się nie zmieniły.Dalej są zapyziałą,zacofaną,brudną,byle jaką,obdrapaną,syfiastą wioseczką na wstecznym.Z krzywymi chodnikami, ulicami, brudnymi elewacjami.
Nie ma dobrego gospodarza w tej wioseczce.

Michał

A na końcu filmiku jest piekna czerwona Toyota Corolla, rocznik myśle 97 98. Najlepsze że wchodze na Googe Maps i stoi do “dziś” znaczy do momentu kiedy robiono zdjęcie czyli Śerpień 2014. Lakier lekko wypłowiały, ciekawe czy nadal stoi :D

Imiu

Wrzucilbys linka a nie żeby ludzie sami szukali rodzynka.

Jan

Muzyka dołująca.

PKF

Bo i film dołujący.

spostrzeżenie

Taksówkarz przeleciał na czerwonym świetle w stronę dworca -:)

kredo

W 2000 poszedłem do szkoły średniej.

Imiu

Polskie Tango.
Jest yjowo ale stabilnie.

Hehehhe

Dokladnie, porownajcie chociaz Sikornik…