Generalne wykonawstwo w pigułce

Generalne wykonawstwo z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. To hasło, które odnosi się do kompleksowej realizacji projektów budowlanych i jest całkowitym przeciwieństwem usług zlecanym zewnętrznym podmiotom, czyli podwykonawstwa. Za co tak naprawdę odpowiada generalny wykonawca? Co oznacza w praktyce skorzystanie z usługi generalnego wykonawstwa? Dowiedzmy się!

 

Czym jest generalne wykonawstwo?

Generalne wykonawstwo to termin odnoszący się do kompleksowego zarządzania i wykonawstwa projektów budowlanych przez jednego wykonawcę, który jest odpowiedzialny za cały proces, od planowania aż po realizację. W tym procesie, generalny wykonawca jest centralnym punktem koordynującym wszystkie aspekty projektu, włączając w to zarządzanie podwykonawcami, harmonogramem prac i jakością wykonania. Po ustaleniu harmonogramu z inwestorem wykonawca przystępuje do realizacji inwestycji, nadzorując poszczególne etapy budowy.

Zalety skorzystania z usług generalnego wykonawcy

Zalet skorzystania z usług generalnego wykonawcy inwestycji jest całe mnóstwo. Wśród nich na szczególną uwagę należą:

  • Kompleksowa koordynacja: Generalny wykonawca zarządza całością projektu, co ułatwia koordynację między podwykonawcami. Jest on odpowiedzialny za pełną organizację placu budowy, przestrzegając przy tym prawa pracy i prawa budowlanego.
  • Oszczędność czasu: Korzystając z usług generalnego wykonawcy, inwestor eliminuje potrzebę poszukiwania i zarządzania wieloma podwykonawcami, co przyspiesza realizację projektu.
  • Odpowiedzialność po stronie jednego przedsiębiorstwa: Generalny wykonawca ponosi odpowiedzialność za wszystkie etapy projektu, co zapewnia większą pewność i transparentność dla klienta.
  • Optymalizacja kosztów budowy: Racjonalizacja kosztów jest możliwa dzięki pozycji i doświadczeniu wykonawcy, który negocjuje warunki z kontrahentami, obniżając tym samym końcową kwotę realizacji inwestycji.

Wybór generalnego wykonawcy – od czego zacząć?

Istnieje kilka sposobów na znalezienie odpowiedniego generalnego wykonawcy. W pierwszej kolejności warto przejrzeć portale ogłoszeniowe oraz strony internetowe firm budowlanych. Jednak nie ograniczajmy się tylko do treści reklamowych – warto sprawdzić opinie innych inwestorów oraz zasięgnąć rady znajomych, którzy mieli doświadczenie z daną firmą. Warto również przejrzeć magazyny z ogłoszeniami, w których często pojawiają się informacje o potencjalnych wykonawcach.

Bez względu na to, który sposób wybierzesz, pamiętaj, aby w każdym z przypadków zapoznać się z realizacjami wykonawców. Zwróć uwagę na jakość zastosowanych materiałów, tempo prac i terminowość. To wszystko pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję przy wyborze generalnego wykonawcy.

Generalny wykonawca Promus Ruda Śląska

PROMUS Ruda Śląska to generalny wykonawca z ponad 30-letnim doświadczeniem. Firma wyróżnia się profesjonalizmem, terminowością oraz dbałością o każdy detal. W trakcie realizacji inwestycji budowlanych PROMUS Ruda Śląska zapewnia pełne wsparcie związane z przygotowaniem i opracowaniem dokumentacji oraz uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Sprawdź sam, co ten generalny wykonawca może Ci zaoferować!

materiał partnera