Gliwice mocne w tegorocznych Fryderykach. Nominowani artyści, gala w Arenie Gliwice

Gliwiccy muzycy – Aleksander Nowak i Jakub Skorupa – zostali nominowani do „Fryderyków”. Finałowa gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w ramach tegorocznego Fryderyk Festiwalu 2023 odbędzie się 22 kwietnia w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50).

 
Opera Aleksandra Nowaka „Pokora. Dramma Giocoso” jest nominowana w kategorii „Najwybitniejsze nagranie muzyki poważnej”. Autorem libretta jest Szczepan Twardoch, pisarz również związany z Gliwicami. Utwór „Pokora” wieńczy wokalno-instrumentalny tryptyk tworzony przez duet Nowak – Twardoch. Nominowane do tegorocznych Fryderyków nagranie zostało wykonane przez Joannę Freszel (sopran), Sebastiana Szumskiego (baryton), Macieja Frąckiewicza (akordeon) i AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia. Płyta ukazała się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego / Anaklasis, a reżyserką dźwięku była Beata Jankowska-Burzyńska.

Warto przypomnieć, że Aleksander Nowak został nagrodzony za swoją twórczość Fryderykami już dwukrotnie – w 2022 (za utwór „Syrena. Melodrama aeterna” Aleksandra Nowaka z librettem Szczepana Twardocha) i 2021 roku (za operę „Ahat-il. Siostra bogów” z librettem Olgi Tokarczuk). Oba Fryderyki zostały przyznane Nowakowi w kategorii „Muzyka oratoryjna i operowa”.

Aleksander Nowak (fot. B. Barczyk / PWM)

Aleksander Nowak jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Urodził się w Gliwicach, w naszym mieście rozpoczął także edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz uniwersytecie w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dr hab. Aleksander Nowak kieruje Katedrą Kompozycji i Teorii Muzyki AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest autorem kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych.

W 2007 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury, a w 2013 roku Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zamówiło u Nowaka utwór „Dziennik zapełniony w połowie”, któremu towarzyszyła publikacja książkowa. Kompozycje Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele.

Dwie nominacje do Fryderyków otrzymał także mieszkający w Gliwicach Jakub Skorupa. W kategorii „Album roku alternatywa” dostrzeżono jego „Zeszyt Pierwszy”, ma także szansę na statuetkę dla Debiutanta Roku. Jakub Skorupa jest wokalistą, gitarzystą i autorem tekstów. Na swojej płycie połączył melancholijny rap z alternatywnym brzmieniem. Gliwicka publiczność miała okazję posłuchać materiału z „Zeszytu pierwszego” we wrześniu 2022 roku, podczas pierwszej edycji festiwalu Show off zorganizowanego przez Centrum Kultury Victoria w Nowych Gliwicach przy ul. Bojkowskiej. Skorupa rozkręcił tę imprezę, dając pierwszy, świetnie przyjęty przez widownię koncert.

Warto podkreślić, że za Jakuba Skorupę będziemy mogli trzymać kciuki podczas uroczystej Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, która 22 kwietnia odbędzie się w Arenie Gliwice.

O godzinie 19:00 w małej arenie odpalona zostanie prawdziwa muzyczna petarda. Gwiazdą koncertowego wieczoru będzie zespół T.Love – jedna z najlepszych rockowych orkiestr w Polsce. Przebojem na gliwicką scenę wedrze się także Mrozu. Nie zabraknie też artystek młodszego pokolenia – w Arenie Gliwice zaśpiewają Sara James i Julia Wieniawa. Rapowe ziarno zasieją panowie Szczyl i Smolasty. Za muzyczną, metalową eksplozję będzie odpowiadał zespół Behemoth. To będzie ostra, koncertowa jazda bez trzymanki! Bilety w cenie 108 i 118 zł są dostępne na portalu Ticketmaster.pl.

Jakub Skorupa (fot. F. Skrońc / materiały promocyjne)

„Fryderyki” to nagrody muzyczne przyznawane przez Akademię Fonograficzną Związku Producentów Audio-Video. W tym gronie jest ponad 1900 osób z branży, między innymi artystów i dziennikarzy muzycznych. Statuetka nawiązuje do imienia najsłynniejszego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. W gronie laureatów tej nagrody są najważniejsi współcześni muzycy, a gala rozdania „Fryderyków” jest dużym wydarzeniem.

(żms)/UM Gliwice
fot. UM Gliwice