Gliwice przekażą samochody Ukrainie. To kolejna taka inicjatywa, wcześniej były autobusy

Dwa Volkswageny Caddy, które do niedawna wykorzystywała gliwicka Straż Miejska, wkrótce trafią do Kalinówki – małego miasta w Ukrainie. To kolejna taka pomoc udzielana przez gliwicki samorząd naszym wschodnim sąsiadom.

 
O nieodpłatnym przekazaniu pojazdów zdecydowali na ostatniej sesji Rady Miasta gliwiccy radni.
– Samochody do niedawna były wykorzystywane przez gliwicką Straż Miejską. Oczywiście przed przekazaniem pojazdów zostaną z nich usunięte oznaczenia straży – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Samochody (rocznik 2009) trafią do małego miasta Kalinówka, leżącego na drodze z Żytomierza i Berdyczowa do Winnicy.

Nie będzie to pierwsza pomoc udzielona przez Gliwice pogrążonej w wojnie Ukrainie. Najpierw w czerwcu 2022 roku do Buczy pojechał Mercedes Vito (rocznik 1999).

– Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, więc Państwa szczere wsparcie jest swego rodzaju przejawem mocnych związków, które łączą nasze miasta od wielu lat – napisał wówczas burmistrz Buczy Anatolij Fedoruk.

W tym samym miesiącu do Lwowa wysłany został także przegubowy autobus MAN. Pojazd miał być wykorzystywany do przewozu osób w czasie ewentualnej ewakuacji mieszkańców Lwowa.

W grudniu 2022 roku gliwicki samorząd przekazał Politechnice Lwowskiej trzy agregaty prądotwórcze, śpiwory, ubrania i żywność. Z kolei w lutym 2023 roku do oddalonej o 1000 km od Gliwic wsi Mychajło-Kotsyubinsk w obwodzie czernihowskim wyjechał autobus przegubowy marki MAN A23, który wcześniej kursował po ulicach naszego miasta.
(msz)