Gliwicki finał WOŚP. Koncert na Rynku, zagra m.in. Dżem. Światełko do Nieba o godzinie 20:00

W niedzielę 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na gliwickim Rynku. Nie zabraknie gliwickich wykonawców, zaś gwiazdą wieczoru będzie Dżem. Na pewno będzie się działo.

 
Hasłem przewodnim imprezy, która w niedzielę, 29 stycznia odbywa się w setkach miejsc na terenie kraju, a także za granicą, jest „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”.

Startujemy o godzinie 13:00. Na płycie Rynku zaprezentują się gliwickie organizacje pozarządowe, szkoły, Politechnika Śląska, Śląski Yacht Klub. Będą stoiska z łakociami i ciepłymi napojami, konkursy i zabawy. Samochody terenowe, wioska Wikingów i duży baner do selfi, odbędą się pokazy pierwszej pomocy i tresury psów. Po raz pierwszy do Gliwic zawitają zabytkowe traktory z Górnośląskiego Stowarzyszenia Miłośników Starych Traktorów i Maszyn Rolniczych Silesia Traktor – zapowiadają organizatorzy ze stowarzyszenia GTW.

Od 16:00 zapraszamy pod dużą scenę, na której wystąpią trzej lokalni wykonawcy: Projekt 01 (hip hop), Shashamane Sound Sytem (reggae) oraz Dominika Kocur z zespołem (rock/pop). Gwiazdą wieczoru będzie zespół DŻEM

– dodają.

Tradycyjnie miedzy koncertami odbędą się licytacje (m.in. koszulka i piłka z podpisami zawodników Piasta Gliwice, kompletne wyposażenia łazienek od firmy Roca Polska czy testowe jazdy samochodami BMW i Porsche). Światełko do nieba rozbłyśnie ze sceny o godzinie 20:00, w formie pokazu laserowego. Imprezę poprowadzą od początku do zakończenia imprezy gliwiccy konferansjerzy.

„Bądźcie z nami!

– Chcemy jak co roku, aby ten dzień był kolorowym świętem dla wszystkich mieszkańców naszego miasta – mówi szef Sztabu Marek Niewiarowski. – Impreza cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Gliwic, ale również powiatu oraz okolicznych miast i wpisała się już na stałe w kalendarz gliwickich imprez. W Finał angażują się młodzi i starsi. Co roku zainteresowanie tą formą wolontariatu jest bardzo duże – dodaje.

Gliwiczanie zawsze pokazują, że można i trzeba wspierać tak ważne inicjatywy. Tradycyjnie na ulicach naszego miasta pojawi się kilkuset wolontariuszy z puszkami – ze Sztabu #335 przy Stowarzyszeniu GTW będzie 200 osób. W zeszłym roku wolontariusze z tego konkretnego sztabu zebrali w sumie ponad 174,5 tys. zł.

Kto pojawi się na scenie?

Dżem

Zaliczana do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej grupa powstała w roku 1973. Po występach na kilkunastu festiwalach w Polsce, w tym debiut na festiwalu w Jarocinie, oraz zagranicznej trasie koncertowej 1985 roku ukazał się debiutancki album studyjny – Cegła, który uznawany jest za jeden z najważniejszych albumów zespołu oraz historii polskiego rocka. Rok później wydany został koncertowy album Absolutely Live nagrany podczas koncertu w teatrze STU w Krakowie.

W drugiej połowie lat 80. wokalista Ryszard Riedel stopniowo oddalał się od zespołu popadając w nałóg narkotykowy przez co w 1986 i 1987 roku grupa koncertowała z Tadeuszem Nalepą, a w 1988 roku wydała wspólnie z Nalepą album Numero Uno. Wcześniej jednak ukazały się dwa albumy z pierwotnym wokalistą – Zemsta nietoperzy oraz koncertowy Lunatycy – czyli tzw. przeboje całkiem Live. W 1989 roku ukazały się albumy Najemnik oraz instrumentalny The Band Plays On….

Dwa lata później wydany zostaje album Detox na którym znajdują się takie przeboje jak „List do M.”, „Jak malowany ptak” czy „Sen o Victorii”. W tym samym czasie dyskografię uzupełnia album The Singles gromadzący wszystkie single zespołu. W 1993 roku ukazuje się Autsajder a rok później – akustyczny album Akustycznie.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Riedla w ramach konkursu wyłoniony został nowy wokalista, Jacek Dewódzki. 30 lipca 1994 roku Ryszard Riedel zmarł w szpitalu na zawał serca. W ramach hołdu dla zmarłego artysty odbył się koncert utrwalony na płycie List do R. na 12 głosów. Z Dewódzkim zespół nagrał cztery albumy. W 2001 roku wokalistą został Maciej Balcar, który zadebiutował na albumie 2004. Zespół aktywnie koncertuje co przekłada się na kolejne grono fanów, które obejmuje już kilka pokoleń.

Shashamane SoundSystem

Zespół SHASHAMANE powstał w 2015 roku. Został założony przez doświadczonych muzyków związanych od wielu lat ze sceną reggae w Polsce i wspartych przez młodą generację instrumentalistów. Po kilku miesiącach grupa dała swój pierwszy koncert i konsekwentnie wyrabiała swoją markę. Obecnie SHASHAMANE, to czołówka krajowego reggae.

W roku 2017 ukazał się pierwszy materiał studyjny zespołu pt. „Origin&Culcha”, którego producentem był Marc Baronner z Bass Galore Productions z Niderlandów, a wydawcą Zima Records. Piosenki z EP-ki zostały również zmiksowane przez czołowych polskich dubmasterów i zaprezentowane jako „Origin&Remix”.

SHASHAMANE jako 12 osobowy zespół występuje głównie podczas plenerów lub w dużych klubach, dlatego by nie rezygnować z kontaktu z publicznością w ramach mniejszych imprez, grupa zaakceptowała utworzenie formy sound systemu. SHASHAMANE SOUND SYSTEM korzysta z oryginalnych riddimów grupy opracowanych przez Bass Galore Productions.

Projekt 01

PROJEKT01 to zespół hip-hopowy z Gliwic. Tworzy od około 7 lat. Pierwszą płytę „Zza Ściany EP” wydali 2 lata temu w 2020 roku w słynnym MaxFloStudio. W ciągu ostatnich 2 lat wydali 8 nowych singli w tym takich jak „Palę sobie”, „Ciągle błądzę” czy „Osiem stów”.

Ich utworu dostępne są na wszystkich platformach streamingowych, a klipy można zobaczyć na YouTube. Sami komponują, piszą teksty, produkują, kręcą klipy. Uwielbiają grać koncerty, z których szczególnie ważny dla nich był charytatywny w Katowicach „Miasto Nauki Ukrainie” oraz na Rynku w Gliwicach Pod Stacją Artystyczną Rynek.

Dominik Kocur z zespołem Kalejdoskop

Dominika Kocur to Gliwiczanka, która od niedawna coraz częściej gości na lokalnej scenie muzycznej prezentując swój debiutancki materiał podany w zróżnicowanej wielobarwnej formie. W swoich tekstach podejmuje próbę przełamania schematów i walkę o lepszy świat. Zespół Kalejdoskop, z którym wystąpi podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powstał w efekcie owocnej współpracy przy jesiennym projekcie Nastaw Ucho, który wybrzmiał w październiku 2022 roku na gliwickiej scenie.

W skład zespołu wchodzą mieszkańcy Śląska: Dominika Kocur, Marta Szampera, Zofia Zaleska, Mateusz Dohrmann, Kordian Gojowy, Robert Smentek, Rafał Sobczyk. Aranżując muzykę Kalejdoskop stawia na to by wyrażała więcej niż tysiąc słów, dotykała więcej niż sześciu zmysłów i niosła dobro do końca świata i jeden dzień dłużej.

(żms)/mat. organizatora