Gliwicki Garnizon wojskowy organizuje uroczyste obchody 150. rocznicy urodzin J. Piłsudskiego

Ten wyjątkowy dzień przypada we wtorek, 5 grudnia. Z tej okazji w Gliwicach zaplanowano uroczyste obchody, które rozpoczną się o godzinie 16:45 na pl. Piłsudskiego.

Po przybyciu pododdziałów gliwickiego garnizonu w miejscu obchodów rozpocznie się okolicznościowa patriotyczna inscenizacja w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach-Bojkowie. O godzinie 17:15 zaplanowano uroczysty apel – podniesiona zostanie flaga państwowa, odbędzie się apel pamięci i salwa honorowa.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty, a Orkiestra Wojskowa w Bytomiu wykona pieśń reprezentacyjną.   [/perfectpullquote]

Marszałek Józef Piłsudski był polskim działaczem niepodległościowym, wybitnym żołnierzem i dowódcą, mężem stanu i politykiem. W 1914 roku sformował Legiony Polskie, których oficerowie i żołnierze w listopadzie 1918 roku dali początek Wojsku Polskiemu.

Był Naczelnikiem Państwa w latach 1918–1922 i pierwszym Marszałkiem Polski. Przewodził obozowi sanacji, był dwukrotnie premierem Polski. Jego wpływ na politykę wewnętrzną i zagraniczną II RP historycy określają jako decydujący.

(żms)/UM(mm)