Gliwickie domy towarowe Barasch, Weichmann, Karpe i DeFaKa. Ciekawi historii gmachów? Jest wydarzenie

Przed nami spacer tematyczny „Gliwickie domy towarowe: Barasch, Weichmann, Karpe i DeFaKa”. Spotkanie poprowadzi dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej, przedstawiciel „Erich Mendelsohn Initiative Circle”.

 
W 2022 roku obchodzimy stulecie lecie oddania do użytku Domu Tekstylnego Weichmanna w Gliwicach. Budynek ten został zaprojektowany przez światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna na zamówienie przedsiębiorcy i kupca Erwina Weichmanna. Z tej okazji Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej zaprasza na spacer tematyczny „Gliwickie domy towarowe: Barasch, Weichmann, Karpe i DeFaKa”.

Gmachy te powstały przy ówczesnej Wilhelmstrasse (obecnie ul. Zwycięstwa), najbardziej reprezentacyjnej arterii i szybko stały się symbolem nowoczesnego miasta. Na ich przykładzie można prześledzić ewolucje estetyczną i ideową organizowania handlu na masową skalę w XX wieku.

Wydarzenie, które potrwa około 2 godziny, zaplanowano na najbliższą niedzielę 27 listopada (niedziela), start o godzinie 13:00 (zbiórka przed Domem Tekstylnym Weichmanna ul. Zwycięstwa 37).

Budynek ten powstał w 1922 r. i był jednym z najbardziej awangardowych w Europie. Następnym punktem spaceru będzie Dom Towarowy DeFaKA zaprojektowany przez Justusa Fieglera w 1929 r. (ul. Zwycięstwa 23).

Z tym domem handlowym związana jest tzw. Petycja Bernheima z 1933 r. wyliczająca naruszenia postanowień Konwencji genewskiej w stosunku do ludności żydowskiej na niemieckim Górnym Śląsku.

Po drodze będzie można obejrzeć też Dom Towarowy Braci Barasch (ul. Zwycięstwa 10), najstarszy dom handlowy w Gliwicach. Ostatnim puntem spaceru będzie Dom Towarowy Fedora Karpego. Budynek mieści się blisko rynku (ul. Zwycięstwa 2). W 1928 roku Richard Koban zakończył przebudowę całego gmachu, który stał się rozpoznawalną wizytówką domu towarowego.

Autorski spacer poprowadzi dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny, historyk i krytyk architektury z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przedstawiciel „Erich Mendelsohn Initiative Circle”. Grupa ta bada obiekty zaprojektowane przez Mendelsohna pod kątem ewentualnej nominacji do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wydarzenie w serwisie facebook.com znajduje się tutaj.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS, EMFAB
Grafika: Tomasz Biel, Lechosław Węglorz