Gliwickie kino AMOK nie wyświetli rządowego spotu przed „Zieloną granicą”. Jasne stanowisko dyrekcji

Gliwickie kino „Amok” nie wyemituje rządowych spotów przed seansami filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland.

 
– W związku z medialną dyskusją na temat filmu Agnieszki Holland „Zielona granica” przekazujemy, że kino studyjne AMOK, zgodnie z zaplanowanym repertuarem, będzie wyświetlało ten film od dnia 22 września 2023. Informujemy również, że kino AMOK nie będzie emitować żadnego spotu dotyczącego tego tytułu, poza jego zwiastunem promocyjnym (trailerem) na innych seansach – czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji 24gliwice.

Przypomnijmy, w czwartek wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży nazwał film Holland „obrzydliwym paszkwilem” i zapowiedział, że w kinach studyjnych w całej Polsce emisja „Zielonej granicy” będzie poprzedzona specjalnie przygotowanym spotem.

– Nasz krótki spot pokazuje kontekst operacji hybrydowej, przebieg tej operacji i rozwiązanie, które wprowadziliśmy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiego państwa — powiedział Poboży, jednocześnie przyznając, że filmu nie widział, a swoją ocenę opiera na zwiastunie i fragmentach filmu, które wyciekły do sieci.

Oświadczenie w tej sprawie wydało już Stowarzyszenie Kin Studyjnych, na które powołuje się w swoim komunikacie także gliwickie kino.

– Stowarzyszenie Kin Studyjnych w ramach prowadzonej działalności zrzesza 241 instytucje prywatne i samorządowe prowadzące kina studyjne na terenie Polski. Kina zrzeszone w Stowarzyszeniu prowadzone są przez niezależne od Stowarzyszenia Kin Studyjnych podmioty, które we własnym zakresie decydują o wszelkich aspektach swojej działalności, w tym o repertuarze filmowym i wyświetlanych spotach reklamowych – czytamy w oświadczeniu.

Podobną decyzję jak „Amok” podjęły już dyrekcje kilku innych kin w Polsce m.in. w Krakowie i Warszawie. Do sprawy odniosła się też reżyserka „Zielonej granicy”.

– Zanim ktokolwiek zobaczył film, mieli już pogląd na jego temat. Co mogę powiedzieć? To jest bezprawie i cenzura

– powiedziała Agnieszka Holland serwisowi Onet.pl.

„Zielona granica” to polski dramat filmowy opowiadający historię w oparciu o sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Film miał swoją premierę 5 września 2023 roku w konkursie głównym na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury.
(msz)

110 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze