Gliwiczanin nie chciał wpuścić strażników na kontrolę do domu. Czekają go konsekwencje

Strażnicy miejscy chcieli dokonać kontroli paleniska w jednej z nieruchomości na terenie Gliwic. Mieszkaniec nie zgodził się na wejście funkcjonariuszy na jego teren.

Z uwagi na problem smogu występujący w regionie, funkcjonariusze sprawdzają, czym palą gliwiczanie. Takie czynności były przez nich prowadzone w środę, jednak tym razem spotkała ich niecodzienna sytuacja.

REKLAMA

Gdy zadzwonili do bramy posesji przy jednej z ulic, otworzył im mieszkaniec, który nie zamierzał jednak wpuszczać ich do domu. Sprawę przekazano policji celem prowadzenia dalszych czynności.

Straż miejska przypomina: Zgodnie z art. 225 Kodeksu karnego § 1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

(żms)
fot. SM Gliwice

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
A co

Zacytowany paragraf nie ma odzwierciedlenia w kontrolach Straży Miejskiej.Tej wpuszczać do własnego domu nie mamy obowiązku.Co innego Policja.Tak lecz tylko na zasadzie dobrowolności lub z nakazem.

Anna

Jak chcesz się truć to twoja sprawa ale inni chcą oddychać.

Egon

Najwyraźniej nie rozumiesz pytania. Ludzie chcą znać podstawę prawną i mają prawo wiedzieć jak jej stosowanie przekłada się na praktykę. A Ty już dopisujesz do tego jakąś negatywną ideologię i stawiasz wszystkich w roli truciciela.

asd

Art. 379 ustawy – Prawo ochrony środowiska: 1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów. 2. Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych. 3. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do: 1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały… Czytaj więcej »

german

to nie prawo tylko bezprawie i gorsze niż komuna !

ja

Dyskutowanie z ustawą nie ma żadnego sensu, bo ustawa Ci nie odpowie. Możesz co najwyżej apelować do rządu o zmianę prawa.

Tomasz

Egon
A gdzie Anna napisała ze stawia wszystkich w roli truciciela?

Egon

Taka teza pojawia się z kontekstu odpowiedzi p. Anny na wypowiedzi jej przedmówców.

german

gdzie Anno byłaś 20 lat temu i czym wtedy oddychałaś ??

asd

Zobaczymy czy sąd przychyli się do tej argumentacji.

Joe

Jest XXI wiek. Żeby sprawdzić co ulatnia się z komina nie potrzeba upoważniać byle kogo to wchodzenia do domu o dowolnej porze, w szczególności pracowników instytucji, której szef zasłynął kradzieżą kostki brukowej. Zresztą gdyby weszli, to w jaki celu? Otworzą piec i bedą wygrzebywać płonące śmieci z ognia?

Podsumowując – dbałość o czystość powietrza – jak najbardziej, ale wpuszczanie byle kogo do domu o dowolnej porze – absolutnie nie. Jeśli prawo na to pozwala, to jest to bardzo złe prawo.

ja

Dura lex, sed lex.

genek

UWAGA!
W BUDYNKU NA SKRZYŻOWANIU NOWY ŚWIAT I RYBNICKA CODZIENNIE O KOLO 8 RANO WYDOBYWA SIĘ GĘSTY BRUNATNY DYM, KTOŚ PALI BYLE CZYM I TRUJE POWIETRZE W OKOLICY.
PRZECHODZĄC POPATRZCIE NA DACH TEGO BUDYNKU.
GDZIE SA ODPOWIEDNIE SŁUŻBY!!!!!

ta+z+sikornika

ZADZWON WTEDY DO STRAZY

silverariel

Tak samo dzieje się wieczorem na ul. Ziemowita naprzeciw starej szkoły “4”

Gliwiczanin

Nie okłamuj ludzi, policja nie potrzebuje żadnego nakazu żeby wejść do domu. Wystarczy np. wystarczy tylko podejrzenie ze coś złego się dzieje, np. ktoś pali śmieciami. Ża dużo amerykańskich filmów się naoglądało.

Z art. 220 k.p.k.:
“§ 3. W wypadkach nie cierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania.”

Tak więc policja, i tak może ci wejść do domu – a potem przy spisywaniu raportu tylko POINFORMUJĄ kogo trzeba o przeprowadzeniu takiej czynności.

Adrian

Wczoraj jechałem rowerem przez Kozłów koło Gliwic. Oddychałem z trudem bo z co drugiego komina ulatniał się brunatny, gęsty dym…..

Stopczyk

A jak jest w Czechowicach ? Mówią ,że w jednej willi akta nocą palą.

Ranny ptaszek

Jaki akta !? -Stare faktury za środki czystości i takie tam…

Chór wujów

To się nazywa archiwizacja po gliwicku

german

taki stan rzeczy ma miejsce od dziesięcioleci. Czy ty dopiero wczoraj przyleciałeś z planety Melmag ?!

Adam

Melmak, ta planeta to Melmak!

zyz

Może mu chodziło o Menmag? Gdy konar nie chce zapłonąć?
Taka freudowska pomyłka …

Misza

Moze masz przyjacielu niewydolnosc oddechowa skoro nie potrafiles oddychac??

Analityk

Panie Frankiewicz ! Tylko tyle ? Tylko na to w walce o czyste powietrze ma pan nam do zaproponowania ? Donos obywatelski sygnalisty .Co najmniej wątpliwą prawnie (nie dotyczacą wpuszczenia do mieszkania)wizytę Śmiesznika Miejskiego z nosem lepszym od mojego.A może został zaopatrzony w przysłowiowe mędrca szkiełko i oko.Nie został,bo redakcja tego nie napisała.Są na stanie SM wysięgniki do pomiaru smogu.O takowych pomiarach nie słyszałem.Zresztą donos czy pomiar ma co najmniej krótkie nogi.Dlaczego ? Ano dlatego ,że kiedy syfem palą z reguły jest już ciemno i dymu nie widać lub dzielna SM już nie pracuje. Więc co Panie Frankiewicz .Kolejny bzdet… Czytaj więcej »

Valdi

Już kiedyś pisałem,
zamiast wydać na Halę należałoby zadbać o czystośc powietrza i doprowadzić ciepło z PEC niemalże do każdego domu?!.

Ziomek

Doprowadzić ciepło z Pec-u
To żaden problem ale nie każdy chce , często lokatorzy twierdzą ze będzie drogo i sie nie podłączają i tak na 6 czy 8 mieszkań w klatce podłączamy 2-3 mieszkania

ppopo

czyli jest drogo…:) gdyby było inaczej podłączalibyście 6 lub 8 mieszkań.

ciekawy

Szybkie pytanie. Kto straży miejskiej nadał uprawnienia do przeprowadzania takiej kontroli ? czy posiadają przy sobie stosowne dokumenty potwierdzające nadanie uprawnień ?

Anna

Ludzie dla których ważne jest zdrowie ich dzieci

black_horse

Za ekologię nie odpowiadają zwykli ludzie, tylko polityka władz. Władze miasta: dlaczego podczas remontu starówki nie ułożono nitki ciepłowniczej ? Dlaczego ogrzewanie miejskie jest najdroższym ogrzewaniem : ogrzanie 50 m mieszkania z ciepłowni kosztuje tyle samo co ogrzanie domu 120m. Władze Państwa: Dlaczego nie propaguje się ogrzewania czystymi paliwami ? Chociażby poprzez takie kształtowanie ceny gazu, aby ogrzewanie nim było tańsze niż grzanie węglem. Dlaczego nikt nie wdraża geotermii? Tylko nieliczne gminy się tym interesują. Dlaczego nikt nie edukuje ludzi, jak palić węglem aby robić to w sposób jak najmniej uciążliwy dla środowiska ? Zapewniam że poprzez zmianę sposobu palenia… Czytaj więcej »

Gargulec

Ja pierdziu za ekologię odpowiadają władze noe ludzkie?!? Przeczytaj co naklilałeś i zastanów się.

black_horse

Przeczytaj ze zrozumieniem i wszystko się wyjaśni.

Kot

@black_horse, jest dokładnie tak jak piszesz. Skandalem jest pominięcie instalacji CO na starówce a potem nasyłanie SM na mieszkańców. I sprawa druga to cena gazu. Gdyby była niższa niniejszy temat by nie istniał.

WUIT

Portal pisał o dopłatach do zmiany ogrzewania. Edukacja? Czy to nie obowiązek władz i urzędników?

ktoś

nich idą na Przemysłową, codziennie po 16 smród….

Trynkowiec

To samo tyczy się ul. Lotników , Dzierżona , i ulic Starego Trynku . Po godz . 17 w piecach jazda bez trzymanki – wszystko co pod ręką . Heja .

A co

Po godz 17 nie widać koloru dymu .zwłaszcza na trynku gdzie jest ciemno jak w d**** u Afroamerykanina

Rysiek

Masz rację . Przez cały rok miejscowe starzyki z wózykami ino śmigają od chasioka do chasioka i smyczą z nich wyrzucone stare meble ku swoim chałupom i do kachloka i do kachloka .

Marcin Grycz

Ale teraz interesuje mnie jedna kwestia. Pojawia się policja i załóżmy, że im też delikwent nie otworzy im drzwi. Co wtedy? Mogą wywalić drzwi z buta?

Sylwia Nowak

Ma prawo użyć środków przymusu bezpośredniego. Choć jeszcze o takim przypadku nie słyszałam.

Natomiast… Zgodnie z art. 225 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. Nr 88 poz. 553 ze zm.), kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Także… odradzałabym.

Valdi

Fajnie was wychowali, zakazy nakazy i kary, czy coś pominąłem?, nie trzeba już nic robić tylko karać,czy do tego są wybierane władze miejskie?, brać kasę i nic nie robić?. Ja to nazywam zniewolenie!.

Przemyslaw Zamorowski

Sylwia Nowak a na jakiej podstawie będą wnosić, że ktoś był w domu? Tak z ciekawości.

Jerzy Korczynski

Srodki przymusu bezpośredniego na czym na drzwiach.A podlega karze po sprawie sądowej zapewne która będzie się toczyć parę lat :)

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Świetnie tyle ze to jest bubel prawny pozostający w niezgodzie z zapisem w ustawie zasadniczej ( art 50 konstytucji ) oraz naruszenie tzw miru domowego … ja wpuszczę zażądam protokołu a później pozwę SM … bo swoich praw które gwarantuje mi konstytucja i KK łamać nie pozwolę tylko dla tego że zachodzi podejrzenie popełnienia wykroczenia …

mark

Proszę doczytać do końca wskazany artykuł Konstytucji. W zdaniu drugim jest napisane:
“Przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.”

Więc jeżeli jest ustawa (lub ustawy) określająca uprawnienie strażnika do przeszukania mieszkania, to niestety Konstytucją się nie zasłonisz.

Wojciech Biliński

Sylwia Nowak Cytowany artykuł nie wymienia konkretnie osób upoważnionych, dlatego wymagane jest okazanie takiego upoważnienia.

ja234

No i dobrze, niech go wsadzą do pierdla plus grzywna 15 tys.

andrzej

ja a ty masz specjalny piec za tysiace i stac cie na wegiel i nie palisz niczym innym s**nie w banie

asd

Gdyby się okazało, że spala śmieci, to pewnie dostałby tylko 500 zł mandatu. A tak będzie miał szansę pójść do więzienia. W najlepszym razie wyrok w zawieszeniu, na kilka lat syf w papierach (każde wykroczenie z jego strony może się skończyć więzieniem) i 1-2 tys. zł kosztów sądowych do zapłaty. Opłaca się?

Valdi

Niewolnikowi, nigdy nie będzie się opłacało, pewnie pójdzie w dyby tym razem?!. Wy nie wiecie co piszecie, ciepło bierze się ze spalania np. węgla no i chyba w.g was – palaczy?. j.w. – Ludzie ogarnijcie się trochę rozsądku?!.

KrzBuj

A jaki piec kosztuje poniżej tysiąca? Piec do palenia odpadów kosztuje miliony i nie jest dla szarego obywatela. To czym chcesz palić?

kuguar

Teraz będzie palił (jak pokazano na zdjęciu) od wieczora do rana, kiedy SM nie pracuje. I po sprawie.

ja

A do 22 będzie marznął w domu? Wątpię.

taktak

W ciągu dnia będzie ekologicznie a po godz. 20 SM kończy służbę. Wtedy będzie trudno coś udowodnić obywatelowi.

Krzysiek

Nawet kilka miesięcy po spalaniu śmieci można znaleźć ślady i udowodnić. Wszystko ładnie osadza się na ścianach komina. Fakt, wymaga to dokładniejszego [czyt. droższego] badania.

ja

Ludzie od lat korzystali z tanich odpadów węglowych typu mułu węglowego czy flotokoncentratu, kupowanych po 300-400 zł za tonę. Dodatkowo korzystali z nadpodaży węgla, wydobywanego ze stratą dla kopalni (które utrzymywały się głównie dzięki dotacjom z budżetu, czyli podatków innych obywateli). Teraz gdy PiS zaczął zamykać nierentowne kopalnie, węgla zaczęło brakować. Wydobycie nie może być już dotowane przez budżet państwa, co spowodowało wzrost cen. Całkowity koszt wydobycia został przerzucony wyłącznie na osoby kupujących węgiel. Dodatkowo Polska Grup Górnicza wycofała muł i flot z oficjalnej sprzedaży. Co zrobią teraz osoby z piecami węglowymi? Czy na wiosnę zaczną wymieniać swoje piece na… Czytaj więcej »

Arletta Szymczak

Szkoda, że SM kiedyś nie przyjechała do mnie, jak dzwoniłam i prosiłam o przyjazd, ponieważ palę węglem dobrej jakości, a leciał taki syf z komina, jakbym paliła syfem. Za to przyjechali jak ktoś zrobił zgłoszenie na mój budynek, wpuściłam, zobaczyli, że palę węglem, dali zaświadczenie pozytywne, na koniec powiedziałam, że zawsze drzwi otworzę. Więcej nie przyjechali. U mnie było zagrożenie, jak ja dzwoniłam, to nie przyjechali. To jak to jest z tym smogiem i dbałością o ludzi ? Dodam, że mam niepełnosprawną córkę, choruje m.in. na silne bezdechy i mieli nas w poważaniu.

Aleksandra Liberska

Trzeba czyścić komin z sadzy

Ostatni Sprawiedliwy

@Aleksandra Liberska. Jak dobrze pamiętam jest Pani “magisterem” historii a nie kominiarzem. Proszę nie wypowiadać się na temat na który nie ma Pani zielonego pojęcia.

rrolch

Proszę podać wpływ stanu czystości komina na emisję.

tony

Oj trzeba, trzeba. Chętnie wyczyszczę….

Arletta Szymczak

Aleksandra Liberska U mnie zimą był czyszczony co 2-3 tyg.

Krz Buj

Węglem też trzeba umieć palić żeby nie leciał brunatny dym. Ja palę miałem i dymu nie widać.

Arletta Szymczak

Krz Buj Bardzo dobrze umiem palić. to raz. Dwa, są problemy z kominem, na które ja nie miałam wpływu. Tak, że samo umienie nie wystarczy.

Bogna Radowicz

jakie problemy z kominem moga byc? albo jest drozny albo nie. Syf z komina leci kiedy na piecu jest za niska temp i sma piec sie dusi. Moge nie czyscic komina przez 3mc w okresie grzewczym a dymu widac nie bedzie jesli dbam o to co dzije sie w piecu;p

Arletta Szymczak

Bogna Radowicz Tak, tak. Ja tu Pani nie opiszę co mówił Biegły sądowy i nie tylko Biegły. Mojej winy nie ma żadnej. No tak, ja nie dbam, mam 5 lat, nie umiem palić :) A jak Pani wytłumaczy wpięty lewy piec w mój komin i człek palił syfem ? To też moje jakieś zaniedbanie, czy jak ? Nie zna Pani sytuacji, ale wie wszystko. Nie wiem, ale wiem :)

Arletta Szymczak

Tomasz Mihal A widziałeś u mnie komin i wpięty lewy piec ?Ponadto miałam wizję lokalną w domu + palenie komisyjne i ok. Proszę poczytać co pisałam wcześniej.

Gliwicki Alarm Smogowy

Krz Buj Proszę mieć świadomość, że od 1 września palenie miałem nie jest legalne.

Ostatni Sprawiedliwy

@Arletta Szymczak: Dochodzi jeszcze sposób rozpalania i palenia. Zalecany jest “od góry” (jeżeli piec jest do tego dostosowany) wtedy większość gazów z węgla dopala się. Większa wydajność i mniejsze kopcenie z komina.

zainteresowany

A może by tak przy okazji takiego artykułu napisać jaki jest stan prawny na dziś? Jakie kompetencje ma SM Jakie prawa/obowiązki ma truciciel? Nadal nie wiadomo jak się należy zachować w takich sytuacjach?
Samo przedstawienie zajścia to zwykły fakenews.

Ad

Tekst sponsorowany zapewne przez SM, tak ku przestrodze, żeby głupi obywatel wpuścił do siebie mądrego i wykształconego strażnika “śmiejskiego”, przeszkolonego w zakresie spalania paliw stałych w kotłach i piecach…

Przemyslaw Zamorowski

A czy ten przepis precyzyjne gdzie mają wykonywać te czynności i jak? Traktowanie takich przepisów jak słów ‘wytrychow’ kończy się długoletnimi procesami.

ta+z+sikornika

BRAWO STRAZ MIEJSKA !!! oby takich akcji bylo jak nawiecej !! JA watpilam w takie akcje , a jednak są ! BRAWO

mieszkaniec

Miasto Gliwice jeśli chodzi o służby to jak dla mnie kpina. Wczoraj dzwoniąc na numer 986 do Straży Miejskiej o 21:25 i zgłaszając, że z domu w okolicy leci taki dym, że nie widać człowieka na 5 metrów a smród przez mury wchodzi do domu – usłyszałam, że o tej godzinie to już nikogo nie wyślą bo nie pracują. Natomiast dzwoniąc na Policję usłyszałam, że oni się tym nie zajmują i że ten smród jest wynikiem pogody oraz że mam dzwonić do Urzędu do Wydziału Ochrony Środowiska. Zadzwoniłam dzisiaj. Oczywiście było zaskoczenie Urzędniczki, że Straż Miejska zachowała się w taki… Czytaj więcej »

ta+z+sikornika

SKANDAL ! JESTEM W SZOKU postawa strazy

Janusz Borowicz

A nakaz prokuratora maja?

Marcin Grycz

Nie muszą.

Janusz Borowicz

Jasne

Michał Koślacz

No nie muszą, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenie, albo gdy mają upoważnienie z urzędu

Gliwicki Alarm Smogowy

Serio nie muszą!

Barbara Czerska

Bardzo wysokie Mandaty i konsekwentnie egzekwowane pomogą załatwić sprawę.

Tomasz Mihal

To nie jest przytyk do kogokolwiek,ale ważne jest odpowiednie palenie i układanie rozpałki i tego czym się pali (to dla tych co nie robią tego prawidłowo,albo używają jakiegoś syfu do palenia czy rozpalania)..widziałem kiedyś w TV program na ten temat i pokazywano jak palić właściwie,a jak to wygląda z tą samą rozpałką i paliwem/węglem/koksem itp (wystarczyła inna kolejność układania wszystkiego-jak dobrze pamiętam-były dwa piece i jeden dymił drugi nie) to chyba był program “Sonda”,albo coś w tym stylu i prowadził go ten sam prowadzący co właśnie w “Sądzie”,ale to było chyba w zeszłym roku,albo na początku tego…dobrze sobie takiego czegoś… Czytaj więcej »

Tomasz Mihal

Do tego powinno się ludziom robić szkolenia,jak się prawidłowo pali w piecach,bo to jest ważne i nie każdy wie jak to powinno być…a nie od razu karać…jakieś szkolenie,upomnienie pisemne,a potem dopiero mandat,jak ktoś robi to specjalnie,bo tak mu się chce i nikt go nie będzie pouczał-taka powinna być gradacja…

Tomasz Mihal

Teresa Sadowska Jest takie powiedzenie,że wyjątek powinien potwierdzać regułę i zasady…z kibolami na stadionach też nie można było sobie poradzić,a jednak się dało nad każdym kto łamie prawo powinno się zawiesić miecz Damoklesa,bo każdy ma jakiś słaby punk (no może prawie każdy :-) ) i tak dostosować prawo,by ktoś taki tego nie robiła,a po za tym jakby mu zlikwidować piec i zainstalować miejskie CO to by nie było problemu,ale do tego jest potrzebne dobre przygotowanie,logistyka,pieniądze i zaangażowanie wielu ludzi i z 2-3 lata wytężonej pracy,by się uporać z tym problemem…ale zamiast zajmować się problemami zwykłych ludzi i im pomagać włodarze… Czytaj więcej »

Gregor McGregor

Tomasz Mihal, właśnie miałem podobną wizję, czy w budżecie budowy, kosztu kredytu i obsługi hali można by (jako pierwsze miasto w Polsce) *pozbawić Gliwice smogu. Oczywiście nie wyłącznie przez dostęp do CO bo jest to nierealne i nieopłacalne. Gliwicki Alarm Smogowy pisał że są plany na “za 10 lat” wprowadzenia prawa “wymuszającego” wymianę pieców na nowe o określonej klasie pracy. Z tego co mi wiadomo nowoczesne piece trują tylko około 10% tego co wydobywa się z większości kominów w Gliwicach nawet gdy nie są to śmieci a węgiel. Dopłaty do wymiany pieców również są, jednak na chwilę obecną nie ma… Czytaj więcej »

Teresa Sadowska

Tomasz Mihal popieram każde Pańskie słowo , tylko jako uzupełnienie dodam . Rozmawiałam z takimi co maja piece i do c.o nawet za darmo wcale się nie spiesza , za to co się wygrzej trzeba co m-c płacić ! Widzi Pan tu jest odpowiedz i to nie jest biedota totalna .Maja emerytury górnicze lub renty po górnikach i uświadamianie nic nie pomoże .

ar

Coś z tym trzeba zrobić!!! Naprawdę musimy oddychać unoszącym się syfem w powietrzu? Może tak bo mamy w pobliżu instytut onkologii. Mamy też wybrane w sposób demokratyczny władze samorządowe. Czekamy na ich decyzje.

Krzysiek

Problem leży nie tylko w tym co się pali, ale i jak się pali. Niestety, wiele osób ma chyba za dużo pieniędzy i dużą część opału wypuszcza kominem nie dopalając tegoż opału do końca.

Roman

Nie ma co sie dziwic,tona wegla kosztuje 900zl..dla niektorych to wieksza polowa renty