Gliwiczanin odznaczony Orderem Orła Białego. “W uznaniu zasług dla rozwoju polskiej medycyny”

Fot. KPRP / Krzysztof Sitkowski

W 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja podczas uroczystości na Zamku Królewskim Prezydent RP Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe.

Wśród 5 odznaczonych znalazł się gliwiczanin, prof. dr hab. n. med. Mieczysław Chorąży.

Order nadany został w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej.

Urodzony w 1925 roku prof. Mieczysław Chorąży to lekarz – onkolog, specjalizujący się w biologii molekularnej nowotworów, przez ponad pół wieku pracownik naukowy Centrum Onkologii w Gliwicach. Chorąży jest też aktywnym członkiem wielu gremiów naukowych oraz Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Order Orła Białego jest najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowwym Rzeczypospolitej Polskiej za znamienite zasługi cywilne i wojskowe.

Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
Order Orła Białego 1 listopada 1705 roku ustanowił król August II Mocny. Od tego czasu, w ciągu 312 lat odznaczenie otrzymało 1511 osób.

Fot. KPRP / Krzysztof Sitkowski

Prof. dr hab. n. med. Mieczysław Rajmund CHORĄŻY.
Urodził się w Janówce niedaleko Białej Podlaskiej. Rozpoczął naukę w gimnazjum w Białej Podlaskiej, przerwaną II wojną światową. Edukację kontynuował w Warszawie na tajnych kompletach. W 1944 w liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie zdał maturę.
W czasie wojny działał w konspiracji jako żołnierz Armii Krajowej, ukończył Szkołę Podchorążych. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, w czasie działań wojennych był dwukrotnie ranny. Po upadku Powstania Warszawskiego internowany jako jeniec wojenny. Po powrocie w 1945 podjął studia w Akademii Medycznej w Warszawie, ukończone w 1951. Po studiach przeniesiony służbowo do Gliwic, do Zakładu Biologii Nowotworów w Państwowym Instytucie Przeciwrakowym (obecnie Oddział Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie).

Lekarz – onkolog, profesor, doktor honoris causa polskich uczelni, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, inicjator i organizator gliwickiej Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności, wieloletni kierownik Zakładu Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii-lnstytutu im. Marii Skłodowskiej- Curie Oddział w Gliwicach, a obecnie zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku starszego specjalisty inżynieryjno-technicznego. Autor wielu publikacji z zakresu biologii nowotworów, między innymi wydanej w 1973 roku, wspólnie z Kazimierzem Duxem, książki pt. „Wstęp do biologii nowotworów”. (za KPRP/wikipedia)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Baby
Baby

Serdeczne gratulacje Panie Profesorze ! Szkoda tylko,że władze naszego miasta nie potrafią właściwie ocenić i docenić skarbu jaki Gliwice posiadają w Pana osobie.Myślę,że to odznaczenie jest najlepszą promocją miasta.

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Jako gliwiczanin gratuluje.

Były Gliwiczanin
Były Gliwiczanin

Dziś jako Gdańszczanin też przyłącza się do szczerych gratulacji Panie Profesorze i życzę wielu , wielu lat w dobrym zdrowiu .

Sławomir
Sławomir

A tak o prof. Chorążym, kawalerze Orderu Orła Białego kilka lat temu wypowiadał się Zygmunt Frankiewicz w jednym z wywiadów. Cytat: “Jacy naukowcy? Proszę nie żartować! A prof. Chorąży jest radiologiem czy onkologiem i na budownictwie zna się jak wilk na gwiazdach. Niejednokrotnie autorytatywnie zabierał głos, myląc podstawowe pojęcia. Dla własnego dobra, dla zachowania autorytetu w swoim środowisku lepiej by nie zabierał głosu w sprawach, o których nie ma zielonego pojęcia.”

Wstyd panie Frankiewicz, wstyd.

Ampuła
Ampuła

Ktoś się myli, Sławomir albo Dudopis. Dudopis dał order w “uznaniu zasług dla rozwoju polskiej medycyny”,
a Sławomir sądzi, że powinien dać “w uznaniu zasług dla rozwoju polskiego budownictwa”.

que
que
Każdy ma prawo do opinii. Jednak zdaniem Frankiewicza, aby wypowiadać się na jakieś tematy trzeba najpierw zdobyć wielkie nagrody w tej dziedzinie, mieć wielki dorobek… dopiero wtedy można coś powiedzieć. Nie masz profesora z budownictwa? Nie możesz komentować stanu dróg w mieście. Nie masz profesora z ochrony środowiska? Nie możesz wypowiadać się na temat zanieczyszczenia w Gliwicach. Nie masz profesora z transportu? Nie możesz nic mówić na temat komunikacji miejskiej. Nie jesteś profesorem administracji? Nie odzywaj się na tematy związane z urzędem. Jeżeli Frankiewicz tak komentuje wypowiedzi profesora, to wyobraźcie sobie co myśli na temat opinii zwykłych mieszkańców i jak… Czytaj więcej »
ja234
ja234

Dokładnie, każdy może wypowiadać swoją opinię i nie trzeba się znać.

krzysztof
krzysztof

Bo Franca ma profesurę z każdej dziedziny i jest najmondrzejszy.

krzysztof
krzysztof

A czego spodziewać się po Francy?

Ewa
Ewa

Pan profesor walczył z DTŚ-ką, czy miał rację. Co dziś sądzicie?

Ampuła
Ampuła

Z racji wieku mógł uważać automobil za dzieło Szatana, a ze względów medycznych dla dróg asfaltowych widzieć miejsce z dala od ludzkich sadyb.

Barbara
Barbara

Ja również szczerze gratuluję tego wyjątkowego odznaczenia!

Franek
Franek

Gratuluję p.profesorze

Piotr Wielowiejski
Piotr Wielowiejski

Gtatulacje.

Wlodzimierz Galas

CUDOWNYM CZLOWIEKIEM GRATULACIE

Halina Wiejowska

Nikt nie neguje zasług P.profesora i tego jakim jest człowiekiem,też miałam zaszczyt poznać go osobiście lecz o to że przyjął nagrodę od osoby która notorycznie łamie konstytucję.Przykre jest to że poprzednia władza o to nie zadbała!!

anka
anka

Sama sobie Pani odpowiedziała- poprzednia władza nie nagradzała zasłóg a jedynie przynależność i kumoterstwo. To było przykre i niesprawiedliwe. Nie wiem kim Pani jest z zawodu, ale z pewnością ani nie prawnikiem ani historykiem badającym konstytucję. Wszystko trzeba samemu sprawdzić i dopiero gdy będzie Pani gotowa i do tego obiektywna- zobaczy Pani, że ani KOD, ani Tk za czasów PO, ani Ue za czasów Tuska nie mają racji!!!!

wert
wert

Bronisław Komorowski w trakcie swojej kadencji odznaczył Orderem Orła Białego m.in. Wojciecha Kilara, Henryka Góreckiego, Władysława Findeisena, Jana Ekiera, Ignacego Skorupkę czy abp. Tadeusza Gocłowskiego.
A teraz proszę dokładnie przemyśleć czy nie chciałaby Pani cofnąć swojej wypowiedzi, że “poprzednia władza nie nagradzała zasłóg a jedynie przynależność i kumoterstwo”. Są to bardzo krzywdzące słowa dla tych osób.

Tom
Tom
Reakcja na Pani wypowiedź może być jedna. Przykre, że takie słowa padają “Z TYCH RĄK”. Czy Prezydent Duda znał wcześniej tego Profesora? Chyba nie. Do Prezydenta (każdego) trafiają z różnych środowisk propozycję. Potem następuje analiza za i przeciw. Do nominacji zostają zatwierdzone osoby przez Kawalerów Orła Białego. Wręczenia tego Orderu dokonuje panujący i wybrany przez naród Prezydent. I to jest właściwa droga nadania Orderu. Jeżeli Pani nie pasuje dany i panujący Prezydent to jest Pani i tylko i wyłącznie Pani sprawa. To akurat nie jest nadanie polityczne. Przykre jest to, że niektórzy komentują ale nie znają rzeczywistości oraz jego życia… Czytaj więcej »
Były Gliwiczanin
Były Gliwiczanin

Cześć Włodek. Pozdrowienia od Gdańszczanina . Edek S.

Zbigniew Niemiec
Zbigniew Niemiec

Szanowny Panie Profesorze. Serdecznie gratuluję. Kłaniam się nisko.

ania
ania

Wreszcie doceniono diament w tym gliwickim zaściankowym popiele. Miałam już dość tvnu i gazety wyborczej ,które kreowały beztalencia, tchorzy i nierobów. Wreszcie może zmienią się czasy i przyjdzie pora na nagradzanie osiągnięć, uczciwości i prawdziwych zasług. Zmienię zdanie jeśli odznaczenie kiedykolwiek dostanie frankiewicz- a teraz z pewnością o tym zamarzył…Natomiast Panu Profesorowi gratuluję!

Anka
Anka

Gratuluję z całego serca.

Renata Lakomiec

Gratuluję

Randall
Randall

Może te osoby które piszą ,ze Prezydent łamie Konstytucję podadzą jakieś dowody

ja234
ja234

Choćby ustawa o KRS, klepnięta i łamiąca konstytucję.

Kipuś
Kipuś

“klepnięta i łamiąca konstytucję” to tak każdy może powiedzieć i powtarzać bo nie potrafi merytorycznie uzasadnić co jest klepnięte i co jest

ja234
ja234

No właśnie Kipuś czepiasz się i nie wiesz czego się czepiasz.
Dodam, że ustawa o KRS czeka na klepnięcie.
Natomiast niezgodne z konstytucją było niezaprzysiężenie trzech sędziów do TK wybranych przez poprzednią ekipę.
Sam nie wiesz co bredzisz.

Emilia
Emilia

No wlasnie ktora to władza pierwsza zdeptala konstytucje.?co bysmy wiedzieli gdyby to p.o.wygralo wybory.

EMIL
EMIL

no wlasnie kto to pierwszy ugryzl ta nasza Konstytucje.A potem powiedzial tylko ciut ciut.Mi wolno a tobie nie.

Analityk
Analityk

Niczego nie chcę odbierać odznaczonym ale w mojej ocenie ten order przez coraz większą “powszechność przyznania” się dewaluuje. Inną sprawa jest jego niezbyt chwalebne historyczne dziedzictwo. W mojej ocenie powinien zostać zlikwidowany zastąpiony innym.Nowym.

Daria
Daria

No to w koncu kto pierwszy w 2015 roku manipulowal przy KONSTYTUCJI.

nana
nana

Dziwie sie p profesorowi ze przyjal order to bardzo zasluzony czlowiek dla onkologii ale wybor nalezal do niego

Czesio
Czesio

I bardzo mądrze wybrał Pan Profesor . Brawo Panie Profesorze i niskie dla Pana ukłony .

Halina Wiejowska

Szkoda tylko że z takich rąk! Niemniej gratuluję!

Lidia-Ewa Chruściel

Bez komentarzy.

Ampuła
Ampuła

>>obecnie zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku starszego specjalisty inżynieryjno-technicznego<<
Ukrainizacja polskiego rynku pracy galopuje. Profesorowie łapią się na ćwierćetaty jako referenci.

que
que

Spodziewam się, że ty w wieku 92 lat będziesz pracował na pełny etat. Dla dobra Ojczyzny, żeby przypadkiem twoje miejsce pracy nie trafiło do Ukraińca.

A zapomniałem, kibole pokroju Ampuły nie pracują.

Ampuła
Ampuła

Prosisz się, żeby sedno pokazać ci kilofem (jak jakiś Ukrainiec), więc służę:
UWAŻAM, ŻE CZŁOWIEK TEGO FORMATU I NAUKOWIEC TEJ KLASY POWINIEN W WIEKU 92 LAT
BYĆ UWOLNIONYM OD UWŁACZAJĄCEGO ETATU O PONIŻAJĄCEJ NAZWIE STANOWISKA I GODNIE ŻYĆ NA KOSZT PAŃSTWA ORAZ, JEŻELI ZDROWIE POZWALA, DORABIAĆ PUBLIKACJAMI, DORADZTWEM I KONSULTACJAMI W DZIEDZINIE, KTÓRA JEST JEGO DOMENĄ.

Piotr Dinn Matys

ale co mu przyjdzie po tym medalu? dostal jakąś kase?

Piotr Dinn Matys

No tak ale mogli go docenić w jakiś sposób pożyteczny dla niego, ja bym tego nie przyjął co mi po pochwałach.

Jarek Gąsior

W życiu nie zawsze o kasę chodzi Panie…

Sylwia Kol

To Pan by nie przyjal. Nie kazdy podchodzi do zycia przez pryzmat pieniadza ;) moze dla Profesora takie odznaczenie znaczy wiecej niz nagroda pieniezna.

Piotr Dinn Matys

Sylwia może masz rację, może cieszy się, że ktoś go docenił dając order. Chciałem powiedzieć, że zasługuje na coś więcej niż samo odznaczenie.

Beton
Beton

Z pewnością zasługuje na coś więcej, ale pamiętajmy że dla ludzi tego pokolenia odznaczenie Państwowe jest najwyższym możliwym wyróżnieniem, tym bardziej że nie nadano go za działalność polityczną, ale naukową z korzyściami dla nas wszystkich. Rozwój dziedziny, którą profesor zajmuje się i w który to rozwój profesor ma swój wkład, oraz przełożenie tego wkładu na dobro pacjenta pewnie cieszy go bardziej niż jakiekolwiek wyróżnienie.

Franek Kochanek

Wstyd przyjąć medal z brudnych rąk w rocznicę Konstytucji !!!

ania
ania

A kwasniewski, michnik, wałęsa -to jakie mieli ręce jak nadawali sobie Order Orła Białego?

Jan
Jan

Każdy prezydent z urzędu staje się kawalerem Orderu Orła Białego. Nie nadaje sobie orderu sam.

Nie rozumiem też co znaczy, że Michnik sobie nadał order? Order nadaje prezydent, po zaopiniowaniu wniosku przez Kapitułę Orderu Orła Białego.