Gliwiczanin odznaczony Orderem Orła Białego. „W uznaniu zasług dla rozwoju polskiej medycyny”

Fot. KPRP / Krzysztof Sitkowski

W 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja podczas uroczystości na Zamku Królewskim Prezydent RP Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe.

Wśród 5 odznaczonych znalazł się gliwiczanin, prof. dr hab. n. med. Mieczysław Chorąży.

Order nadany został w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej.


Urodzony w 1925 roku prof. Mieczysław Chorąży to lekarz – onkolog, specjalizujący się w biologii molekularnej nowotworów, przez ponad pół wieku pracownik naukowy Centrum Onkologii w Gliwicach. Chorąży jest też aktywnym członkiem wielu gremiów naukowych oraz Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Order Orła Białego jest najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowwym Rzeczypospolitej Polskiej za znamienite zasługi cywilne i wojskowe. [/perfectpullquote]

Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
Order Orła Białego 1 listopada 1705 roku ustanowił król August II Mocny. Od tego czasu, w ciągu 312 lat odznaczenie otrzymało 1511 osób.

Fot. KPRP / Krzysztof Sitkowski

Prof. dr hab. n. med. Mieczysław Rajmund CHORĄŻY.
Urodził się w Janówce niedaleko Białej Podlaskiej. Rozpoczął naukę w gimnazjum w Białej Podlaskiej, przerwaną II wojną światową. Edukację kontynuował w Warszawie na tajnych kompletach. W 1944 w liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie zdał maturę.
W czasie wojny działał w konspiracji jako żołnierz Armii Krajowej, ukończył Szkołę Podchorążych. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, w czasie działań wojennych był dwukrotnie ranny. Po upadku Powstania Warszawskiego internowany jako jeniec wojenny. Po powrocie w 1945 podjął studia w Akademii Medycznej w Warszawie, ukończone w 1951. Po studiach przeniesiony służbowo do Gliwic, do Zakładu Biologii Nowotworów w Państwowym Instytucie Przeciwrakowym (obecnie Oddział Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie).

Lekarz – onkolog, profesor, doktor honoris causa polskich uczelni, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, inicjator i organizator gliwickiej Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności, wieloletni kierownik Zakładu Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii-lnstytutu im. Marii Skłodowskiej- Curie Oddział w Gliwicach, a obecnie zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku starszego specjalisty inżynieryjno-technicznego. Autor wielu publikacji z zakresu biologii nowotworów, między innymi wydanej w 1973 roku, wspólnie z Kazimierzem Duxem, książki pt. „Wstęp do biologii nowotworów”. (za KPRP/wikipedia)