Górnicy dogadali się ze stroną rządową, kopalnie do likwidacji. KWK Sośnica też zakończy działanie

Ostatnia kopalnia węgla energetycznego ma zakończyć wydobycie w 2049 roku, KWK Sośnica wcześniej, bo za 9 lat. To efekt porozumienia dotyczącego zasad i tempa transformacji sektora górniczego, które Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego podpisał z delegacją rządową.

 
Pracownicy kopalń otrzymali gwarancje zatrudnienia do emerytury.

Mimo że to porozumienie jest dobre, to tak do końca nie ma się z czego cieszyć, ponieważ podpisaliśmy likwidację. Długofalową, dobrą dla ludzi, ale jednak likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej. Osiągnęliśmy maksymalne warunki bezpieczeństwa dla pracowników kopalń. Osiągnęliśmy maksymalne możliwości funkcjonowania tych kopalń – powiedział po podpisaniu porozumienia Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.


Zgodnie z podpisanym porozumieniem, ostatnia kopalnia węgla energetycznego zakończy wydobycie w 2049 roku. Według przyjętego harmonogramu w roku 2021 produkcję zakończy kopalnia Pokój, której złoże jest już niemal całkowicie sczerpane. W tym samym roku nastąpi połączenie kopalni Murcki-Staszic z kopalnią Wujek. W roku 2023 połączone zostaną kopalnie Halemba i Bielszowice, które następnie zakończą eksploatację w 2034 roku.

Kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych zakończy pracę w roku 2028, rok później zamknięta zostanie kopalnia Sośnica w Gliwicach. Data zakończenia wydobycia w kopalni Piast to 2035 rok, a w kopalni Ziemowit 2037 roku.

Kopalnia Murcki-Staszic przestanie fedrować w roku 2039 roku, KWK Bobrek w 2040, a Mysłowice-Wesoła w 2041 roku. Najdłużej działać będą kopalnie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Produkcja węgla w kopalni Rydułtowy będzie prowadzona do 2043 roku, kopalni Marcel do 2046 roku, a kopalni Chwałowice i Jankowice do 2049 roku.

(żms)/Śląsko-Dąbrowska Solidarność
fot. arch. 24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła

Co najmniej siedemset osiemdziesiąty czwarty układ, kompromis, umowa, konsensus i porozumienie między rządem a Umorusanymi Specjalnej Troski. I na pewno nie ostatni. Dopiero całkowite bankructwo skarbu państwa mogłoby przerwać tę farsę kolejnych dotacji, dopłat, umorzeń i oddłużeń skansenu polskiego wykopalnictwa wungla kamiennego.
PiSocjalizm jest naturalnym środowiskiem dla branż i gałęzi pozbawionych ekonomicznego sensu, wstecznych cywilizacyjnie i degradujących otoczenie, ale gwarantujących przerost zatrudnienia gęsto obsiadły pasożytami związkowymi.

Beton

Czyli górnicy górą… Od poniedziałku do piątku na L-4, sobota i niedziela do pracy w nadgodzinach, bo inni są na L-4, potem znów L-4, a w wieku 40 lat na Z A S Ł U Ż O N Ą emeryturę w wysokości takiej, jak inni po 40 latach pracy dostają przez kwartał. Po drodze oczywiście barbórki, deputaty, 13tki 14tki, dodatki za szkodliwe warunki, utratę zdrowia i wszystkie możliwe przywileje.
Niech ktoś racjonalnie wyjaśni czym górnicy zasłużyli na takie specjalne traktowanie !!! Czyżby stanowili aż tak liczny, oddany i ważny elektorat ???

Jan

Zjedz na dół to się dowiesz

Mati

To wejdz na dach i pracuj jako dekarz… zobaczymy czy bedziesz taki cwany…

Beton

Wsiądź do autobusu za kierownicę, albo zostań salową w szpitalu, kasjerem w biedrze, sprzedawcą w sklepie lub salonie samochodowym, pracownikiem jakiegokolwiek fachu w prywatnej firmie, to Ty się dopiero wtedy dowiesz.

Kolik

Jak byś się uczył, to byś nie musiał ryć jak kręt!

zrzuta na ryli

fajnie że się dogadali – a kto będzie za to płacił?

Obserwujący

Suweren (obywatele) płaci.I dalej głosują na pisiorów.

#noś maseczkę

Ojciec swojego syna

Jak kto? Ty, ja, twoja ciotka wujek i całe nasze familie. I kuzyn Zdzisek też.

prosty_gliwiczanin

Jak to kto będzie płacił? Klienci, elektrownie, elektro-ciepłownie, kotłownie, prywatni użytkownicy pieców węglowych, wszyscy ci co kupują węgiel.

Kolik

Węgiel z Rosji!

mieszczuch

Wystarczy w następnych wyborach wywalić prawicę i cyk…..zmieniamy ustawę zamykamykając przybytki marnotrawienia publicznych pieniędzy

Ad

Za PO miałbyś w tym kraju stado uchodźców, sprzedane lasy państwowe i harowałbyś do 67 roku życia. Wymieniać dalej?

bye bye górniku

Skoro bloki węglowe mają zakończyć pracę do 2035 roku, to komu oni będą kopać ten węgiel złej jakości i za absurdalną cenę? Chyba sobie i będą go zabierać do domów w formie gratyfikacji za pracę. Padną szybciej niż to sobie zapisali na PiSowskiej papeterii.

Dziadek

Bloki węglowe(na węgiel kamienny) które mają najdłużej pracować to:

Kozienice-2×500 – 2035 r. ,1x 1075 -2060 r.

Opole 3×383 – 2035 r. ,2×905- 2060 r.

Łagisza 1×460 – 2045 r.

Jaworzno 1×910 -2060 r. (planowane włączenie do sieci Listopad 2020)

Blok węglowy(węgiel brunatny)

Turoszów 1×496-(2055-2060) blok w budowie obecnie planowane włączenie do sieci Lipiec 2021 r.

Laszlo_egesz

Prowadzenie skutecznej polityki polega na niedotrzymywaniu umów więc jest realna szansa, że kopalnie zostaną zamknięte wcześniej.

Bartek

Sprawa jest prosta. Porozumienie zawarto wbrew obowiązującemu od roku 2018 zakazowi dotowania kopalni węgla kamiennego energetycznego. Aby Porozumienie weszło w życie muszą się zgodzić wszystkie kraje europejskie na odstąpienie od tej zasady (szansa niewielka). Drugą możliwą opcją jest “polexit” ale wówczas to już bez dwuznaczności rachunek zapłaci całe polskie społeczeństwo.

serio?

albo później

mieszczuch

No i z rokiem na rok coraz cieplejsze zimy wspomogą zamykanie przybytków marnotrawienia państwowej kasy. Uratuje ich tylko epoka lodowcowa.

Urko

Lol. Właśnie pisoidy zafundowały wam Największy Skansen Nowoczesnej Europy. Czynny 7 dni w tygodniu 24/h na dobę, Do 2049 .

ps

jakby kopalnie pracowały faktycznie 7 dni 24/h i zwiększyły wydajność to możliwe że wychodziłyby na 0 a może nawet przynosiły zyski – niestety Polski węgiel to jest jedna wielka patologia, złodziejstwo i cała rzesza cwaniaków pośredników

Zenon

Kupujta u ruskich i tak będzie po 2050

Sąsiad Urko

Taki skansen znajdziesz w całej Europie. Wystarczy trochę podróżować. Wolny internet w hotelach ( jeden router na cały hotel, prędkość w kilobajtach) W Niemczech dopiero od dwoch lat płacisz w Kauflandzie czy Saturnie kartą inna niż EC. Kserowanie dowodów osobistych i kart bankowych w hotelach. Palenie w centrach handlowych ( jak wiadomo palą tylko ludzie słabi). No i tak porywająca znajomość języków obcych-po trzykroć wowwww

Bartek

Nie ma się co emocjonować porozumieniem ponieważ zostało ono zawarte wbrew prawu Unii Europejskiej., które od roku 2018 nie pozwala na dotowanie pracy kopalń węgla kamiennego. Mogą pracować na czystym rozrachunku ekonomicznym. Podstawą porozumienia jest dotowanie kopalni aż do roku 2049. Tylko, że wymagałoby do zmiany prawa obowiązującego w całej Unii i zgody wszystkich krajów Unii. A na to się nie zanosi i wynik negocjacji polskich władz będzie chyba podobny jak przy wyborze Tuska na stanowisko. Ale konsekwencje dotrzymywania Porozumienia poprzez dotacje będą bardzo bolesne dla kraju. Dlaczego nikt nie mówi o tym aspekcie Porozumienia?

Gliwiczanin

To jest jakaś kpina przez tyle lat to można teraz zatrudnić się na kopalni i jeszcze emerytury doczekać

Ad

20 lat? Nienamacalne! Za 19 lat i 11 m-cy obudzą się i pojadą palić opony w W-wie!

gosc

KWK makoszowy była ponoć wydajna i zmodernizowana zamykano ze względu na chciejstwo polityczne z UE, syndrom sztokholmski i inne zaburzenia psychiatryczne w tym zespół symbiotyczny u tzw. polskich polityków

prosty_gliwiczanin

“…której złoże jest już niemal całkowicie sczerpane”. Chyba wyczerpane?

Obserwujący

Porozumienie jest śmieszne,naiwne.Państwo nadal będzie wyrzucało pieniądze na górników.Do emerytury będą kopać zbędny węgiel, czysta farsa i bezsens.
Należałoby natychmiast zamknąć wszystkie kopalnie.

#noś maseczkę

erzet

Ja w tym miejscu nie chcę się odnosić do tego czy i ile będzie się dopłacać górnikom bo to zupełnie inna kwestia ale jednej rzeczy nie rozumiem.Proszę mi wytłumaczyć jako laikowi ………
W momencie gdy przestanie się wydobycia węgla to z czego będziemy “robić prąd” i “ciepło”
Bo jeśli z importowanego spalanego węgla to nie ma to związku zupełnie z ekologią

DDD

Fotowoltaika, wiatraki, import tańszej energii z zagranicy. Elektrownię wiatrową już buduje w Toszku pewien znany gliwicki biznesmen.

Daga

W wielowsi nie w toszku

Liczby nie kłamią

To o czym piszesz, nawet jeśli nastawiamy wiatraków jak zboża na polu, pokryje 2÷4% krajowego zapotrzebowania na energię.

2-4%

Płaskoziemcy wiedzą lepiej?

gosc

będzie zmuszony – niby rząd stawiać elektrownie jądrowe

gosc

“my” nie stawiamy stawiają zagraniczne firemki stare złomy z demobilu jak mocniej powieje można oberwać, kiedyś jedna polska firma Iglopol obecnie nie istniejąca miała otwierać polską produkcje wiatraków – jeszcze lata 90-te i ją skończyli nic nie wyprodukowali jeszcze do upadłości doprowadzili w zakresie produkcji głównej

http://stopwiatrakom.eu/przeglad-lokalny/2420-podkarpackie-a-w-rymanowie-znowu-wiatr-urwa%C5%82-%C5%9Bmig%C5%82a-od-wiatraka.html

proceder się kręci bo pilnuje jeden czy dwóch po.. kur… miejscowy wójt czy podobny “działacz – polityk” – przypadkowo też właściciel działek – już chyba lepiej dać zarobić górnikom

Luk

Gazem kochanieńki, gazem.

St. Gliwice

Z atomu, gazu i źródeł odnawialnych m.in wiatraków – plany budowy morskich farm wiatrowych na 1,2 GW w polskiej części Bałtyku ma Polenergia współpracująca z Equinor (obie firmy mają we wspólnych projektach po 50 proc. udziałów), Orlen chce wybudować farmę wiatrową o mocy 1,2 GW, a PGE zadeklarowało budowę do 2025 r. morskich wiatraków o łącznej mocy 1 GW, a także 2,5 GW do roku 2030. Dzisiaj odnawialne produkują 7,5 GW. Największa polska elektrownia opalana węglem kamiennym ma moc 2.9 GW. Wszystkie razem opalane C to ponad 23 GW. Nie ma innego wyjścia gdyż ceny uprawnień do emisji CO2 nas… Czytaj więcej »

Zejdźcie na ziemię

Elektrownię atomową takie potęgi jądrowe jak Francja budują 20 lat. Mało ci Żarnowca? Nawet UK nie stać na nową elektrownię atomową. Jesteśmy za ciency na atom. Taka nienajwiększa Elektrownia Rybnik 1,775 GW (ok 4,6% mocy zainstalowanej w Polsce). Największa elektrownia w Polsce ma moc 5,102 GW, więc nie ściemniaj. Cytując Wikipedię “Produkuje około 20% energii elektrycznej w Polsce i jest fundamentem bezpieczeństwa energetycznego kraju” Wiesz co to bezpieczeństwo energetyczne kraju? Uzależnienie tegoż bezpieczeństwa od dostaw węgla z zewnątrz jest wg większości forumowych omnibusów posunięciem godnym polecenia? Nie mam pytań. Farmy wiatrowe w będącej “wiecznie przeciw” Polsce będą rodziły się w… Czytaj więcej »

Lolek

Jak nie stać UK na nową elektrownie tomową, to co budują Somerset?

Kolejna elektrownia atomowa ma być Suffolk. Niedawno firma EDF Energy ogłosiła, że złożyła wniosek do Inspektoratu Planowania o wydanie zezwolenia na budowę Elektrowni Jądrowej Sizewell C na wybrzeżu Suffolk w Anglii.

serio?

Ma być, złożyła wniosek o zezwolenie na budowę, … :)
Zapytaj Anglików jak im idzie.

Dziadek

Porozumienie o którym w artykule ,dotyczy kopalń z PGG.
Pozostają jeszcze kopalnie Bogdanka 8-10 mln ton/rocznie,Sobieski 4 mln/ ton rocznie,Janina 2 mln ton /rocznie(z największymi zasobami węgla w Polsce) ..i węgiel energetyczny wydobywany z węglem koksowym w kopalniach JSW.

mieszczuch

Nie zapominajcie że przy terminie końcowym zamykania górnicy którym będzie brakowało do emerytury parę lat będzie musiało wysyłać ich na urlopy górnicze czyli pomostówki żeby dobić do pełnych lat emerytalnych gdzie państwo straci – przewali kupę kasy a to już lata wstecz przerabialiśmy z tym że wtedy dostaliśmy dotację z UE na zamykanie nie rentownych kopalń . Jak ktoś już wspomniał że jeszcze można się zatrudnić żeby załapać się na pensyje pomostową.

Irek

Kiedy zakończy żywot ten ćmok zwany uczelnią tech ,sercem Śląska bo to jest istny pasożyt. Cóż w epidemii robią wielcy ,,naukowcy ”haha

Zenek

To jest cichy żarłacz pieniedzy

Cliper

No wreszcie!jest holda która aż prosi się o zagospodarowanie do celów rekreacyjnych bo póki co służy do jazdy dzipami i innym zapalencom.Widoki z góry są wspaniale!