Grafficiarze-wandale coraz bardziej bezczelni. Pomazali nawet budynek magistratu, tuż obok kamery

Efekty wandalizmu bezmyślnych grafficiarzy napotykamy praktycznie na każdym kroku, często na odnowionych elewacjach budynków. Tym razem bohomaz z nazwiskiem i numerem 997 pojawił się przy głównym wejściu do Urzędu Miejskiego.

 
25 marca o godzinie 0:18 nieznany sprawca dokonał zniszczenia elewacji. Nagrał go monitoring, który został przekazany policji wraz ze zgłoszeniem – poinformował Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic.

Zawiadomienie wraz z wnioskiem o ściganie złożono jeszcze tego samego dnia. Dzielnicowy z III komisariatu policji wstępnie wytypował podejrzanego o dewastację elewacji. Napis w najbliższą środę zostanie usunięty przez specjalistyczną firmę. Budynek Urzędu Miejskiego jest ubezpieczony, więc koszty zostaną pokryte z polisy.


Dewastacje elewacji w Gliwicach to codzienność. Sprawcy pozostają bezkarni? Najczęściej…

W mieście w wielu miejscach, nieraz świeżo wyremontowanych, na elewacjach pojawiają się kolejne wykonane sprayem napisy. Niektórzy grafficiarze pozostawiają charakterystyczne dla siebie malunki. Dlaczego, mimo monitoringu, często pozostają bezkarni? Jednym z powodów jest to, że poszkodowani zarządcy nieruchomości nie składają zawiadomienia z wnioskiem o ściganie. W takich sytuacjach policja prowadzi czynności operacyjne, jednak nawet jeśli ustali sprawcę, bez wniosku pokrzywdzonych nie zostanie on ukarany.

W sprawie graffiti na zbiegu ulic Rybnickiej i Nowy Świat nie złożono zawiadomienia z wnioskiem o ściganie. Policja prowadzi w tej sprawie działania operacyjne. (Art. 288 Kodeksu kranego dotyczy właśnie zniszczenia mienia)

Zadaniem policji jest zapobiegać, a to, jak wiemy, nie zawsze jest możliwe – mówi podinspektor Marek Słomski, rzecznik KMP Gliwice. – Wiele zatrzymań na tzw. gorącym uczynku to efekt tego, że ktoś, widząc wandali, wykonał telefon na policję. Gdy już ktoś popełni czyn zabroniony, obowiązkiem organów ścigania jest zrobić wszystko, aby ustalić sprawcę. W ubiegłym roku wskaźnik wykrycia tego typu przestępstw był na poziomie 30,2 proc. Każda wykryta sprawa trafia do sądu – dodaje Słomski.

Czy istnieje możliwość, by zahamować ten odwieczny problem bazgrania po murach? Pewnie nie, ale z pewnością wszyscy musimy go zwalczać. Zachęcam osoby, które są świadkami, aby dzwoniły pod numer alarmowy i powiadamiały o tym, co widzą

– dodaje oficer prasowy.

Policja przypomina, że można zastrzec swoje dane i zgłaszać sytuację anonimowo. – Wiem, że wielu mieszkańców zniechęca właśnie myśl o konieczności podania imienia i nazwiska – zaznacza Słomski.

Murale zamiast przypadkowych wpisów

Minęło 10 lat od inauguracji organizowanej m.in. przez miasto i stowarzyszenie GTW akcji Pomalujmy Gliwice Na Sportowo, której celem było uświadomienie i pokazanie jak w sposób atrakcyjny robić graffiti nie niszcząc przy tym elewacji budynków. Kolejna edycja tej inicjatywy bardzo by się w Gliwicach przydała i – jak informują organizatorzy – odbędzie się, gdy tylko zniesione zostaną ograniczenia związane z pandemią.

(żms)
fot. 24gliwice.pl

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
AndrzejD

Ten przykład doskonale pokazuje ile warte są te setki kamer za grube miliony PLN
Choćbyście nastawiali jeszcze 10 razy więcej tego badziewia to nic to nie zmieni, jeżeli po drugiej stronie nikt tego nie analizuje i nie interweniuje w czasie rzeczywistym.
Za pół roku pojawi się tutaj artykuł z obrazkiem z tej kamery w jakości VGA sprzed 20 lat, w którym policja będzie pytała czy ktoś rozpoznaje sprawców.
A niektórzy dalej będą uważać że “trzeba postawić kamerę żeby było bezpiecznie”
W Gliwicach pod kamerą można kogoś zaszlachtować i nikt na to nie zareaguje.

ps

Zmieni zmieni – na każde 10 nowych kamer jeden pociotek z RM dostanie pracę do ich obsługi

Gliwiczanin

Sprawa do umorzenia przez Gliwickich policjantów. U mnie także pomazali kamienice sprawa po ok 2 miesiącach umorzona (pod monitoringiem nagrane ryje graficiarzy). Nie wiem czy oni to z urzędu to od razu umarzają czy po prostu tacy ludzie tam pracują że im się nie chce.

Trzcina

U nas to samo. Sprawca został wykryty, a sprawa umorzona.

Gliwiczanin

W Gliwicach Policji nie ma. Auta parkują w miejscach niedozwolonych, przekraczana jest prędkość na ul. Częstochowskiej, Wrocławskiej czy ktoś z Policji reaguje?

Bonek

Bo Gliwice to takie Gotham- zamiast ciągle wytykać niesprawność Policji, raczej powinniście pochylić się nad samymi gliwiczanami.
Trzeba likwidować przyczyny a nie objawy

Mika

Ponoć w policji jakieś ogromne wakaty, a ludzie mówią, że tam się tak dobrze pracuje. Co się dziwić? Wojsko cały czas ma nabór. Ja wolałbym iść do wojska, tam i lepiej płacą i wszyscy ich kochają.
Gliwiczanin, a może wstąp do policji?

kaszmir

Wiedzą, że są bezkarni. Nawet jak ich policja namierzy, to znana ze swojego wyrozumienia gliwicka prokuratura umorzy wszystko taśmowo.

pisland

czekaj jak pomalują choćby jeden kościół – to się będzie działo: prokuratura krajowa z Zerem na czele , armia obrońców kościoła zrzucająca kobiety ze schodów , kawalkady policyjnych wozów na około itp. itd.

tępy kibol

Kibice to jak twierdzi PiS to prawdziwi narodowi patrioci a prawdziwy Polak to Polak i katolik, wyznawca dziadka Piłsudskiego więc nikt hasła “Piast ch**e” na kościele nie wymaluje.

Ikinyw

Bezwzględna kara naprawy szkody, nawet do pomalowania całego obiektu gdyby było widać różnicę w odcieniach z powodu różnicy czasowej malowania. Ale my Polacy jesteśmy bardzo litościwi i łatwo darujemy przewiny różnym draniom, chyba, że sprawa dotyczy zawiści. Tego nie darujemy

Ksenomorf

Na rynku postawić szubienicę i każdego złapanego graficiarza karać “karą słupka” np. 1 godzina . Oczywiście tablica z przewinami na karku .

Laszlo_egesz

Mam nadzieję, że te beztalencia z ZBBKK zostaną złapane i osądzone uczciwie.

TakJest

po co ochroniarze…po co straz miejska która idzie spać? i kamery których zapisu nikt nie ogląda…to dobitnie pokazuje że można by zdewastować cały urząd włamać zabrać, wywieść wszystko do gołych ścian a nastepnego dnia prezydent, radni pytali by co się stało.. a Policja szukałaby i prosiłaby o wsparcie mieszakńców…czy rozpoznajesz pana panią w czapce, kominiarce i butach z Biedronki? to jest niekompetencja wszystkich od ochrony tego budynku…nikt tak nie powinien biegac z puszka farby…po prezydenta który pozwala sobie by jego miejsce pracy bylo zdewastowane…pomijam wygladtej elewacji ktora pasuje jak qpa na trawniku…hotel który był kiedys chlubą i miejscem szyku wyglada… Czytaj więcej »

4WD

“to jest niekompetencja wszystkich od ochrony tego budynku…nikt tak nie powinien biegac z puszka farby…po prezydenta który pozwala sobie by jego miejsce pracy bylo zdewastowane…”
Poniekąd to właśnie ówczesna rezydentura sama i to wielokrotnie dopuściła się jego dewastacji zezwalając najpierw na podparcie frontu dwoma rurami i szklarnią jak do uprawy marchewki oraz ostatnie obłożenie go styropianem i likwidację werandy. Może następne pokolenia odbudują ten piękny niegdyś budynek i usuną szkody wyrządzone przez domorosłych “architektów” i “konserwatorów zabytków”. Może nawet odzyska swój spadzisty dach?

WD-40

Przecież miasto potrzebuje co najmniej dwóch kwartałów na rozeznanie rynku środków anty-graffiti, które jak wszyscy już wiemy są obłożone wyjątkowymi obostrzeniami co do ich stosowania. Skoro więc zakupienie puszki farby i wałka malarskiego zajmuje miastu ~pół roku (czyli walka ze skutkiem), to walka z przyczyną w ogóle jest niemożliwa. Celowo piszę z przyczyną a nie ze sprawcami bo główną przyczyną nie są sprawcy tylko “specyfika/poziom przeciętnego mieszkańca” oraz “specyfika/poziom przeciętnego włodarza”.

Cliper

W niemieckim Lipsku nieformalna grupa przestczych graficiarzy zamieniła to miasto w coś czego nieda się opisać a proceder,skala i wyobraźnia jest nieograniczona.Specjalnie utworzone jednostki policji nie były w stanie tego powstrzymać=także życzę powodzenia a Gliwicom więcej tak dzieł sztuki jak te które są na dubois

Król sedesów

Na moim bloku ktoś napisał Torcida Gliwice na Kopernika

Laszlo_egesz

To popisanie jak prztyczek w nos rządzących w mieście. Tak jak nie lubię graficiarzy (bardzo mierny poziom w Gliwicach), tak cieszę się z pomalowania UM.

lol

było zrobić zajęcia plastyczne w swoim czasie może by się jakiś gliwicki picasso objawił a tak niech wydają na odmalowania

AndrzejD

“Zachęcam osoby, które są świadkami, aby dzwoniły pod numer alarmowy i powiadamiały o tym, co widzą”
…to może panie Słomski, niech funkcjonariusze MO ruszą za biurka swoje tłuste zady i zabiorą się za patrolowanie ulic, zamiast zajmowania się pałowaniem kobiet na protestach. …ach, no tak – zapomniałem że kobitka wam krzywdy nie zrobi, ale od wandala/kibola/bandziora to już można oberwać w pape więc odwagi brakuje.

Osa

AndrzejD: a co policjanci z Gliwic mają wspólnego z pałowaniem kobiet? Może coś mi umknęło? Spałowali jakąś gliwiczankę? W Londynie policjant zamordował w parku biegaczkę, może Gliwicach policjanci są temu winni Andrzeju D? Cóż za bystry z ciebie umysł, a jaki wyrobiony erystyczne.

Camele

Tak tak towarzyszu, Wykonujecie rozkazy i to jest wasza praca. Co Wy tam pakiecie Stopczyk?

ot bezmózg

Niepełno sprytny forumomicz szczuje non stop na policje , sam pewnie jest jednym z glośniej krzyczących je…. pis na marszach. I Zdziwiony że młodzież woląca inna formę destrukcji, buntu, po prostu to robi w inny sposób

gwarek

@AndrzejD – to jest ordynarne pomówienie, takiego faktu nie było. Policja powinna tego tak nie zostawić

AndrzejD

Towarzyszu gwarek – straszyć to możecie sobie żonę – jak wam pozwoli.
Spocznij, odmaszerować !

Bor

Brygagedeiro do Centrum?

Obserwujący

No i proszę.Przyszłość na wstecznym jest tu.
Monitoring-dziadowski.Takie niby ponoć nowoczesne,rozwijające się,prężne,inteligenckie,wioseczkowe ględzenie (nojmann coś tam bredził o sztucznej inteligencji) a nawet porządnych kamer nie potrafią zainstalować i posadzić przed nimi odpowiedzialne osoby.To jest takie udawane bogactwo czyli kasa jest ale nadal udajemy,że jesteśmy biedni.
Glajwice jak zawsze tyłem do przodu i na wstecznym.

Obserwujący

Urzędasy na wstecznym dalej nie rozpracowały rynku farb anty graffiti, jeśli w ogóle się za to zabrali.
Znając podejście urzędasów na wstecznym, nie zajęli się tym.

Tolik

Wygląda to na „dzieła” najodważniejszej części kibolskiej braci gliwickiego klubiszcza-Piasto-Porażki….

Hrabia

A mi na prowokację zaprzańców kibiców górnika

420

Ten budynek stal sie ladniejszy

Marta

ręką Boga, dajcie spokój tym młodym ludziom

Hrobok

Widać ze młodzi nie lubia konfidentów a na murach rodo nie obowiązuje

Bajtek

Nie młodzi, tylko patologia z systemem wartości wzorowanym na subkulturze więziennej. Pewnie od rodziców.

grypserów już nie ma

Subkultura więzienna już dawno upadła, teraz w pierdlu rządzi ten, który ma kasę.