Groteska sceniczna z uszczypliwymi aluzjami politycznymi. „Gwałtu co się dzieje!” w CKS Mrowisko

Na scenie CKS Mrowisko wystawiona zostanie komedia Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje!” w reż. Grzegorza Kempinsky’ego. To groteska sceniczna z uszczypliwymi aluzjami politycznymi, pełna sowizdrzalskiego humoru, napisana w 1826 r.

 
Przedstawienie odbędzie się w środę, 27 września, na scenie Teatru MrOFFisko, w Centrum Kultury Studenckiej Pol. Śl. „Mrowisko” przy ul. Pszczyńskiej 85 w Gliwicach. Rozpoczęcie o godzinie 19:00.

Fredro wykorzystał w niej znany schemat komediowy „świata na opak”. Kobiety przejmują władzę i ustanawiają swoje rządy w miasteczku, zmuszając mężczyzn do przebieranek i zajęć typowo niewieścich. Rzecz dzieje się w XVIII wieku, ale rzekoma „historyczność” sztuki nie przesłaniała wyraźnych odniesień do sytuacji Polski porozbiorowej.

Współcześni Fredry odczytali tę komedię jako krytykę gwałtownych przemian obyczajowych na początku XIX wieku, a także satyrę na niekompetentne rządy ludzi, dla których sprawowanie władzy jest celem samym w sobie.

Niewieście rządy w Osieku są kwintesencją działań nieskutecznych, chaotycznych, niszczących. Owładnięte żądzą władzy baby ustanawiają dziwaczny sąd, w którym najpierw się karze, a potem szuka winy i uzasadnienia wyroku. Wszędzie wietrzą zagrożenie. Hasło „Tatary!”, które zabrzmi w finale, obnaża irracjonalne lęki, demaskuje słabość samozwańczych przywódczyń. Świat piórem Fredry postawiony na głowie nie ma sensu, ale jest nieodparcie komiczny.

Bilety na przedstawienie można nabyć w kasie Mrowiska

  • 10 zł studenci,
  • 20 zł normalny.

Więcej informacji – wydarzenie w serwisie facebook.com.
(żms)/CKS Mrowisko
fot. materiały organizatora