Hałda obsunęła się na ul. Pszczyńską. Po nawałnicy, w wielu miejscach w mieście utrudnienia

Nagły, nawalny opad deszczu, jaki towarzyszył czwartkowej burzy, spowodował zalanie wielu miejsc w Gliwicach. Na ulicę Pszczyńską, już po godzinie od załamania pogody, obsunęła się hałda, powodując utrudnienia w ruchu.

 
Kierowcy podróżujący ulicami miasta po 15:30 musieli się mierzyć z pogarszającymi się warunkami drogowymi. Kanalizacja deszczowa nie nadążała z odbiorem takiej ilości wody, powodując powstanie rozlewisk w zagłębieniach czy pod wiaduktami m.in. w Czechowicach, a także na ulicy Śliwki, gdzie według zgłaszających w grupie „Gdzie w Gliwicach suszą?” zalanych zostało kilka samochodów.

 
Internauci dzielili się w mediach społecznościowych kolejnymi zdjęciami czy nagraniami płynących ulicami potoków wody (m.in. na ul. Pszczyńskiej na wysokości CH Europa Centralna). Zalane zostały parkingi przy centrach handlowych. Do naszej redakcji nadesłano film prezentujący taką sytuację.

 
Strażacy pojawili się na ulicy Pszczyńskiej przed 16:30, czyli po około godzinie od rozpoczęcia się burzy. Na jezdni, podobnie jak w ubiegłym roku, pojawił się spływający grunt czy materiał skalny. Po 17:30 miejsce to było już w trakcie sprzątania.

Ogromny opad deszczu gwałtownie zasilił, szorującą jeszcze niedawno po dnie, Kłodnicę. Na mapie Hydro IMGW co prawda informacje te pojawiają się z opóźnieniem, jednak według danych tam prezentowanych już o godzinie 15:20 rzeka na wodowskazie w centrum przekroczyła stan alarmowy (220 cm) osiągając poziom 246 cm (o 15:30 wskazywano już na 236 cm, może więc podjęto działania zaradcze).

(żms)
fot. Wojtek K./Gdzie w Gliwicach suszą?/FB

26 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Gipsowy Krasnal
09/06/2022 18:59

Ile razy ta hałda musi się obsunąć żeby miasto zaakceptowało fakt, że stanowi ona problem?

Gliwiczanin
09/06/2022 19:25
W odpowiedzi na  Gipsowy Krasnal

Zrozumieją to dopiero, gdy dojdzie do zasypania ludzi w samochodach.

Marian Jabłoński
09/06/2022 19:27
W odpowiedzi na  Gipsowy Krasnal

Dziękujemy panie prezydencie że służby miasta tak szybko uporały się z tym problemem !Tak trzymać!

AndrzejD
10/06/2022 20:08
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

A co niby ma prezydent do sprawności Straży Pożarnej która usuwała ten syf ???
Gdyby prezydentem był fachowiec a nie dyletant-emeryt Neumann, to już dawno wymógłby na właścicielu tej hałdy, właściwe jej zabezpieczenie.

Cliper
09/06/2022 19:29
W odpowiedzi na  Gipsowy Krasnal

Hołda nie stanowi żadnego problemu a jej właściwe zabezpieczenie

SS3
09/06/2022 20:55
W odpowiedzi na  Gipsowy Krasnal

Mam gotowe rozwiązanie:
Zainstalować monitoring!
;-]

Achacy
10/06/2022 09:45
W odpowiedzi na  Gipsowy Krasnal

A niedawno tuż na skraju hałdy zbudowano dużą i ciężką halę magazynową. Gratuluję rozumu osobom które wydały na to pozwolenie.

Dopowiem
10/06/2022 10:03
W odpowiedzi na  Achacy

Wydający zezwolenie urzędnik nic nie ryzykuje, bardziej można pogratulować rozumu inwestorowi, który w tym miejscu wybudował halę.

hałda
10/06/2022 10:46
W odpowiedzi na  Dopowiem

No to chyba inwestor dobrze zabezpieczył hałdę przed obsunięciem bo hala nadal stoi.

olo
10/06/2022 12:11
W odpowiedzi na  Dopowiem

A myślisz że on o tym wie?

hałda
10/06/2022 19:06
W odpowiedzi na  olo

No chyba skończył przedszkole i odróżnia hałdy w Gliwicach ?

Mieszkaniec
09/06/2022 20:02

3 godziny poppadalo
Pszczyńska stoi
Do Pyskowic nie dojedziesz
Sikornik pływał, teraz szukają ludzie tablic rejestracyjnych
Gratulacje

Co z tym planem ?
09/06/2022 20:11
W odpowiedzi na  Mieszkaniec

Trzeba budować poldery.

H2O
09/06/2022 20:52
W odpowiedzi na  Co z tym planem ?

Gdy się nie dba o drożność odpływów to poldery w niebie nawet nie pomogą.

SS3
09/06/2022 20:58
W odpowiedzi na  Mieszkaniec

Raczej wyrazy wdzięczności dla poprzedniego prezydenta za deforestację i betonowanie miasta, a nie gratulacje.
Kolejne dla POPiSowej hołoty z stolicy i urzędów.

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
10/06/2022 09:41

Problem z tą hałdą się rozwiąże jak cała spłynie.

Co z tym planem ?
09/06/2022 20:00

Przecież hałdy tam nie miało być w ogóle a tylko przedłużenie ul. Panewnickiej do ul. Toruńskiej jako mini obwodnica śródmieścia.

hałda
09/06/2022 20:16
W odpowiedzi na  Co z tym planem ?

Ul. Dojazdową też by mogli tam podłączyć.

obwodnica
10/06/2022 10:50
W odpowiedzi na  Co z tym planem ?

Tą sprawą zajmował się pewien młody radny doradca Frankiewicza, dlatego to schrzanili.

Łowca malkontentów
14/06/2022 17:13
W odpowiedzi na  obwodnica

Bo młody?

jaaaaaaa
09/06/2022 21:28

Trzeba byc skonczonym kretynem aby wjezdzac w rozlewisko i sobie auto topic na Jana Sliwki !

Podpowiem
09/06/2022 21:56
W odpowiedzi na  jaaaaaaa

Nie do końca.

Czy tam był zakaz wjazdu? Czy było jakieś ostrzeżenie?

Miasto jest winne, że od wielu, wielu lat nie potrafi tej sprawy rozwiązać.

Na miejscu kierowców w procesie sądowym domagałbym się od miasta należnego odszkodowania.

SS3
10/06/2022 00:55
W odpowiedzi na  Podpowiem

Znak nakazujący założyć łańcuchy istnieje.
Znaku nakazującego napompować pływaki czy też uruchomić napęd wodny nie ma.
8-/

PS: ty się ciesz, że nie rozwiązano tego problemu tak jak w wypadku pieszych (przejście na skraju stacji).

Dopowiem
10/06/2022 07:21
W odpowiedzi na  Podpowiem

Zakazu wjazdu do jeziora też nie ma, więc wjeżdżaj śmiało, zwłaszcza kiedy tak prowadzi cię nawigacja.

Łowca malkontentów
14/06/2022 17:11

Działała kopalnia, hałda była 4x wyższa i nigdy kamyczek się nie zturlał. Ruszyli dziadostwo i masz… co większy deszcz to leci.

Ampuła
10/06/2022 11:42

Nareszcie żywioły przyrody dały się przekonać strzelistym odezwom i żarliwym apelom komisarzy kół terroweryzmu sajgońskiego! W mieście pojawili się przerażeni kierowcy pojazdów mechanicznych targani falami po zalanych szosach, dramatycznie grzęznący w błotnych lawinach i w panice ratujący się przed utonięciem wycinaniem szyberdachu kartą kredytową. Mijali ich uśmiechnięci błogo rowerzyści. Solowo na kolorowo, duetami zakochanych w pedałach i grupowo – niczym stadka barwnych ptasząt. . Beztrosko prowadzeni do celu przez luksusowe ścieżki, bezkolizyjne aleje i rowerostrady velostradowe od bieguna do bieguna. Śród łanów złocistych i powodzi kwiecia, w łagodności zakrętów i pieszczot kontrruchu.