Historia Gliwic w nowoczesnej formie – komiksowej

Po bestselerowej ?Historii Miasta Gliwice? Benno Nietschego Muzeum wypuszcza na rynek księgarski kolejny wydawniczy hit.

26 lutego w Willi Caro zostanie zaprezentowana antologia komiksów inspirowanych dziejami grodu nad Kłodnicą – „Niczego sobie”.

Komiksy o mieście Gliwice to pierwsza tak duża publikacja, w której o historii miasta opowiadają młodzi rysownicy i scenarzyści.

– To nasz nowy pomysł na upowszechnianie Historii ? by zainteresowała ? trzeba ją opowiadać i pokazywać w atrakcyjny sposób, w formie, która trafi w gust pokolenia nie przepadającego za opasłymi monografiami. Autorzy komiksów zawartych w naszej antologii tę sztukę opanowali wyśmienicie ? mówi Grzegorz Krawczyk dyrektor Muzeum w Gliwicach.


Do pracy nad „Niczego sobie” Muzeum w Gliwicach zaprosiło znakomitych rysowników i scenarzystów z całego kraju.

W antologii znalazły się krótkie formy (tzw. szorty) ukazujące różne odmiany komiksu: opowieści w kolorze, czarno-białe, wykorzystujące różne techniki graficzne i rozmaicie przekazujące warstwę słowną. Jest komiks niemy, a nawet historia nawiązująca do tzw. protokomiksu.

– To nie tylko pierwsza publikacja komiksowa poświęcona historii Gliwic ? mówi Mikołaj Ratka, historyk z Muzeum w Gliwicach i współautor antologii ? ale również przekrój przez rozmaite gatunki komiksu, od humorystycznego, po bliski opowieściom grozy, obyczajowy i fantastyczny.

Każda z opowieści zawartych w „Niczego sobie” została opatrzona krótkim komentarzem, który przybliży czytelnikom tło historyczne wydarzeń przedstawionych za pomocą ?rysunków i dymków?.

Komiks wydany przez Muzeum w Gliwicach będzie gratką dla wielbicieli gatunku, ale także przydatnym narzędziem dla nauczycieli i wychowawców, którzy chcą zainteresować podopiecznych lokalną przeszłością.

– Projekt ?Historia w komiksie? to również nowa propozycja edukacyjna Muzeum ? mówi Ewa Chudyba z Działu Upowszechniania ? Antologię ?Niczego sobie? obudowaliśmy szeregiem form dydaktycznych i warsztatowych. Zaprezentujemy je podczas VIII Forum Edukacyjnego, które zaplanowane jest 3 marca w SP nr 1. Część z nich sprawdziła się już podczas zajęć w ramach Weekendu z Superbohaterem. Ich uczestnicy tworzyli swoje komiksowe alter-ego i budowali własne komiksowe scenariusze.

Prezentacja antologii odbędzie się w niedzielę, 26 lutego, o godzinie 16.00 w Willi Caro. O komiksie historycznym opowie wtedy Jakub Syty, jeden z autorów, który komiks uczynił przedmiotem swojej pracy doktorskiej. Przed południem zaś, pomiędzy 11.00 a 13.00, twórcy antologii zapraszają na warsztaty z rysowania komiksów.

Już od piątku, pasażerowie czekający na autobus A4 przy Willi Caro, będą mogli przeczytać pierwszy komiks z antologii „Niczego sobie”. Kolorowe bannery ?zadrukowane historią? o oblężeniu miasta w 1626 roku zawisną na ogrodzeniu przy ?Przystanku Muzeum?.

– Planujemy zaprezentować w ten sposób także pozostałe komiksowe opowieści ? mówi Grzegorz Krawczyk ? myślę, ze zainteresujemy nie tylko oczekujących na autobus ? historia Gliwic jest przecież zdecydowanie niczego sobie.