Ile drzew rośnie w centrum Gliwic? Ta mapa pokazuje wszystkie szczegóły

Możemy już korzystać z przygotowanej przez gliwicki Urząd Miejski mapy zieleni miejskiej. To dobra okazja do sprawdzenia ilości drzew w centrum miasta, choć opracowaniu daleko to detalicznych informacji, na które postawiły już niektóre miasta.

Geoportal nie jest bowiem projektem zorientowanym na samą zieleń, a jedynie dokumentem technicznym, który ma wspomóc prace planistyczne, a mapa adresowana jest przede wszystkim do fachowców biorących na warsztat przestrzeń miejską (geodeci, architekci, urbaniści).

– Inwentaryzacja zieleni zawiera dane o szacie roślinnej na terenie miasta Gliwice. Geoportal zieleni obejmuje wektorową bazę danych opracowaną w oparciu o materiały źródłowe aktualne na marzec 2017

– informuje Urząd Miejski.

DRODZY CZYTELNICY! TRWA CISZA WYBORCZA. DO ZAKOŃCZENIA WYBORÓW WSZYSTKIE WASZE NOWE KOMENTARZE BĘDĄ MODEROWANE, MOGĄ WIĘC UKAZAĆ SIĘ Z OPÓŹNIENIEM. KOMENTARZE MAJĄCE CHARAKTER AGITACJI ZOSTANĄ OPUBLIKOAWANE PO ZAKOŃCZENIU CISZY WYBORCZEJ.

Mapa powstała przede wszystkim w oparciu o zdjęcia lotnicze i ortofotomapy. Zawiera bazę danych na temat rosnących w Gliwicach m.in. drzew, krzewów, lasów, trawników, żywopłotów. Zarówno tych zlokalizowanych na terenach publicznych, jak i prywatnych. [perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Obszar opracowania objął aż 13362 hektary miasta.[/perfectpullquote]

Dla drzew rosnących w pasach drogowych wskazana została ich wysokość. Niestety inwentaryzacja nie obejmuje szczegółowego opisu drzew (wskazania ich wieku, gatunku czy stanu fitosanitarnego). Na takie rozwiązanie w obrębie starówki zdecydowały się władze Krakowa, a za wzorcowy przykład uchodzi Nowy Jork, gdzie skatalogowano 685 tysięcy roślin, nadając im osobne profile, ze zdjęciem i krótką informacją, a następnie całość udostępniono w dedykowanej aplikacji.

Gliwiccy urzędnicy nie przekreślają takiej możliwości, choć podkreślają, że kluczem do jej realizacji jest pozyskanie na ten cel określonych środków finansowych.

– Nie uzyskamy informacji o gatunkach drzew, gdyż dane takie pozyskać można wyłącznie w wyniku oceny dendrologicznej w terenie. To są dodatkowe koszty. Zobaczymy jaka będzie reakcja na zaprezentowaną mapę, pilnie słuchamy głosów z zewnątrz i jeżeli będzie wola oraz środki finansowe to będziemy szli w tym kierunku – informowała nas w listopadzie ubiegłego roku Iwona Pylypenko-Wilk, Kierownik Samodzielnego Referatu Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Na dokładną inwentaryzację gliwickiej zieleni pozwoliły środki unijne. Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych w zakresie dostępu do danych i procedur planistycznych w Urzędzie Miejskim w Gliwicach”. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 2,1 mln złotych (85% tej kwoty stanowiło dofinansowanie z UE).

Mapa zieleni to tylko jeden z elementów miejskiego portalu planistycznego, w którym w interaktywnej formie zgromadzono informacje m.in. z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy wykonano inwentaryzację zabytków. Na naszych łamach pisaliśmy też o działającym w podobny sposób „Geoportalu rowerzysty„.

Mapa zieleni miejskiej dostępna jest tutaj.
(msz)