Dane InfoGZM: W 2021 roku Gliwice zajęły niechlubne 1. miejsce w rankingu ubytku drzew w całej metropolii

Blisko 3 tysiące drzew zostało wyciętych na terenie Gliwic w 2021 roku – wynika z opublikowanych właśnie danych statystycznych zgromadzonych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Nasadzeń było wówczas o wiele mniej.

 
Trzeba jednak pamiętać, że był to rok przygotowań do sporych inwestycji w Gliwicach (m.in. plac Piastów i rejon dworca PKP), a intensywna akcja nasadzeń, której zestawienie jeszcze nie obejmuje, zaczęła się w 2022 roku.

We wspomnianym rankingu obejmującym rok 2021 nasze miasto znalazło się na 1. miejscu pod względem ubytku drzew wśród miejscowości uwzględnionych w zestawieniu (2970 sztuk). Dla porównania na drugiej pozycji znalazły się Mysłowice (1267 sztuk), zaś na trzeciej Katowice (1179 sztuk).

Daleko dalej za nami jest sąsiednie Zabrze, gdzie wycięto… 65 sztuk, zaś w Pyskowicach 178, a w leżącym w powiecie Rudzińcu były to zaledwie 3 sztuki. Są też miejscowości, gdzie wycinek nie było w 2021 roku wcale.

Zupełnie odwrotnie jest, gdy spojrzymy na dane z bilansu „ubytki-nasadzenia”. Tam Gliwice znalazły się na… ostatniej pozycji z ujemnym wynikiem -731 sztuk.

Lider zestawienia też stanowi zaskoczenie, bo znajdujemy tam Zabrze z wynikiem + 1135 drzewa. Drugą pozycję zajęły Katowice (+756 szt), następny jest Sosnowiec (+277 sztuk), zaś czwarte miejsce należy do Pyskowic (+234 szt).

Warto w tym miejscu zwrócić jednak uwagę, że prezentowane powyżej dane dotyczą tylko jednego roku (2021). Gdy przyglądamy się zestawieniu za 2020 rok, nasze miasto zajmuje trzecią pozycję od góry w bilansie wycinek i nasadzeń, mając na kocie +2170 drzew. Zaś w zakresie samych ubytków jest na pozycji czwartej (-943 szt), za Sosnowcem (-3924), Katowicami (-2929) i Będzinem (-1493).

W tym kontekście na pewno interesujące będą statystyki za 2022 rok, kiedy to w naszym mieście rozpoczęto akcję „Zielone Gliwice”, w rezultacie czego w wielu miejscach w mieście sadzono nowe (często także okazalsze niż to wcześniej bywało) drzewa, zaś drogowcy pod nasadzenia „odbrukowywali” jezdnie, parkingi i chodniki. Zmiany te widoczne są szczególnie w obrębie centrum. Niestety, podobnego rozmachu w pojawianiu się nowej zieleni raczej nie mamy co oczekiwać w roku bieżącym. W budżecie ZDM na nasadzenia zaplanowano niespełna milion złotych wobec ponad 2,8 mln zł, które przeznaczono w ub. roku.

Platforma InfoGZM to część projektu Metropolii

Całość informacji, zestawień na temat środowiska, a także inne dane można znaleźć w portalu InfoGZM przygotowanym przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Strona stanowi element Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego, którego celem jest gromadzenie, przetwarzanie i analiza danych publicznych dotyczących GZM oraz monitorowanie zmian i procesów w niej zachodzących.

Zakres tematyczny zbieranych danych pozwala na podstawową charakterystykę poszczególnych gmin i całego obszaru GZM w zakresie takich aspektów, jak demografia, gospodarka, finanse, infrastruktura i środowisko. Informacje na temat wycinek, bilansu „ubytki-nasadzenia”, a także ilości lasów, parków czy zieleńców znajdują się w ostatniej z tych kategorii – można je znaleźć TUTAJ.

(żms)
fot. scr. InfoGZM, arch. 24gliwice.pl

32 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Szkoda gadać
19/01/2023 07:54

Statystycznie ja i mój pies mamy po trzy nogi. Ciekawe czy do zestawień wliczano nasadzenia w donicach, których żywot był króciutki, typu skwer księżycowy nad DTŚ, czy na Rynku? Z racji tego, że drzewo nie wyrasta w pół roku wycinki i nasadzenia powinno się przeprowadzać stopniowo i sukcesywnie a nie na hurra, z doskoku, hurtowo. Wyrżnąć pół miasta i czekać jedno pokolenie aż wszystko zacznie wracać do normy. Zamiaru wyrżnięcia alei lip na Mickiewicza i batalii jaką musieli stoczyć mieszkańcy z urzędniczym betonem nie zapomnimy wam nigdy. Innych batalii o normalność również. Frankiewiczu Zygmuncie, dla mnie jesteś wielkim LIKWIDATOREM. Likwidatorem… Czytaj więcej »

diagnosta
19/01/2023 10:05
W odpowiedzi na  Szkoda gadać

Frankiewicz jako prezydent miasta to katastrofa. W nagrodę został wybrany do Senatu. Stało się to jak myślę z powodu umysłowego lenistwa wyborców, jak i też przez nienawiść do PiS u. Jak wiadomo z wiedzy klinicznej nienawiść odbiera rozumek

Marcin
19/01/2023 10:55
W odpowiedzi na  diagnosta

Chyba wielu gliwiczan uznało, że wysłanie go do Senatu jest jedyną szansą na odessanie go od gliwickiego koryta.

diagnosta
20/01/2023 09:08
W odpowiedzi na  Marcin

Wystarczyło go wywalić w trakcie wyborów samorządowych, a tak w Senacie dalej pokazuje swoją naturę

Ot Gliwice
20/01/2023 17:26
W odpowiedzi na  diagnosta

W Polsce bardzo trudno jest kogoś wywalić w wyborach, a już samorządowych to praktycznie niemożliwe ponieważ cechą dominującą raczkującego dopiero „społeczeństwa obywatelskiego” jest lenistwo, tumiwisizm i ogromny stopień tolerancji ogólnie pojętego szajsu wokół. Wybór między „nieznanym” (być może lepszym), a „ch…wo, ale stabilnie” będzie zawsze na korzyść tego drugiego.

Cliper
19/01/2023 18:44
W odpowiedzi na  Szkoda gadać

Niema róży bez kolców!od zarania wieków wycinano lasy żeby miasta były miastami.Kazda wycięta samosiejka to zwykły chwast..lub jak kto woli pryszcz na twarzy

gmG
21/01/2023 12:38
W odpowiedzi na  Szkoda gadać

I w nagrodę został senatorem… brawo wy!

dar
19/01/2023 09:51

I co Neumann dalej posługiwać się będziesz sloganem, że „Przyszłość jest tu”??? Zywcięstwa przy dworcu dalej nie zakończona, 500 m drogi ile już remontujecie? A te wyicinki drzew to horror. Przy okazji polecam zwiedzić resztki po drzewach jakie były przy Kochanowskiego/ Netto. Widok maskaryczny, a do tego … zmielone jeże, które tam zimowały. Gratuluję.

Bogna
19/01/2023 12:07
W odpowiedzi na  dar

Królowej Bony niewiele brakuje do wycięcia ostatniego drzewa. Ale tam wycinano sukcesywnie w ok dwuletnich interwałach. Nowych nasadzeń brak.

Marcin
19/01/2023 10:51

Czyli ta cała wielka akcja sadzenia drzew to po prostu były obowiązkowe nasadzenia zastępcze. W dodatku wielkie drzewa zastąpiono małymi kikutami, które szybko usychają.
Ale oczywiście urząd się tym chwalił jakby ludziom łaskę robili, że coś posadzili.

w pogonii za octem
19/01/2023 10:14

no cóż nadany pseudonim”betonowy Adam” nie wziął się z niczego

Gliwiczanin
19/01/2023 18:53

Czy ktoś wie czego dokonał senator w tej kadencji? Jakiś jeden sukces, jakaś jedna rzecz którą zrobił (poza pobieraniem diet)?

Blofeld
19/01/2023 21:33
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

On działa potajemnie.

gmG
21/01/2023 12:40
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Refleksyjnie duma

Martin
19/01/2023 11:40

Gliwice. Lider wycinki drzew i lider wprowadzenia ograniczeń wjazdu do centrum starszych samochodów. Cóż za hipokryzja. Urzędasów pewnie stać na nowe zabawki i dalej będą jeździć do pracy w pojedynkę każdy swoją. A ludzie na strefę niech dojeżdżają zbiorkomem albo po 4 na samochód. Ale to przecież urzędnicy są klasą przodującą w ekologii

Moje moje
19/01/2023 12:33
W odpowiedzi na  Martin

Gdyby mi nieprzyzwoitą podwyżkę przyznawali moi współpracownicy z worka, które de facto nie ma dna też bym się bujała ekobryczką na pokaz.

imię moje beton, a nie drzewo
19/01/2023 20:28

wzdłuż Kłodnicy, przy al. wybrzeża polskiego, w tej części wzdłuż ogródków, też już wyrżnęli kolejne drzewa.. duże i zdrowe, co widac po ściętych pniach, .parę dni temu zaczęli , nie wiem jaki oszołomy podejmują decyzje o tych wycinkach, ale to jest nienormalne..zamiast chronić drzewa i przyrodę, ratować je , pielęgnowac, to władze tego miasta decydują o wycinani wszystkiego co się da…

Luki
19/01/2023 21:12

Pamiętajcie o tym wszystkim przy wyborach do samorządu.

Marianx
19/01/2023 10:13

wybudowany odcinek drogi koło dworca w Gliwicach jest krzywy. Widziałem już zapadniętą studzienkę. Kto to z gliwickiego magistratu odbierze?

Realista
19/01/2023 10:42
W odpowiedzi na  Marianx

Pani Wiesia. Zdalnie.

DD
19/01/2023 11:58
W odpowiedzi na  Marianx

Z pewnością odbierze jakiś magister specjalista.

Mieszkaniec
19/01/2023 17:14
W odpowiedzi na  Marianx

No cyrk z tą kostką tam normalnie woda stoi

Sz
19/01/2023 14:02

Rzeźnia drzew trwa w najlepsze. Przykładem os. Kopernika, chodnik od Toszeckiej do Perseusza i ul. Oriona za kąpieliskiem. Przeprowadzono jakieś nasadzenia ale większość sadzonek uschło. Cóż pozostaje tylko patrzeć na zalew betonu i kląć.

Stary
19/01/2023 14:41
W odpowiedzi na  Sz

Dzisiaj (czwartek) rżnęli na Jasnogórskiej. Po kolei, jak leci.

DD
19/01/2023 17:29
W odpowiedzi na  Stary

Wina Putina, wojny w Krainie U, oraz Wasza ciągle narzekających.

CUBA
19/01/2023 17:30

Co za parodia. Wczoraj artykuł o ochronie środowiska i strefach ochrony klimatu,a dziś wycinka drzew największa na Śląsku. Proponuję wsadzić włodarzy w osobie prezydentów Gliwic na rowery i nich pedałują aby wytwarzać energię dla oświetlenia ulic w sposób ekologiczny. Dzięki temu możne głupota szybciej z nich wyparuje.

ktos
19/01/2023 18:33

A potem latem w upały płacz i lament, że miasto to jedna wielka rozgrzana patelnia.

RWD
19/01/2023 09:49

To dane dopiero za 2021, 2022 to przecież katastrofa – Wilcze Doły plus regularne wycinki

Aleksander
20/01/2023 17:59

… pokarzcie mi jeden nowo założony park w ostatnich 25 latach w Gliwicach, choćby jedną miejską działkę przeznaczoną na park (nie mylić ze skwerem)…
A czy są potrzebne…. popatrzcie na wyremontowany Chrobry czy Szwajcarię i ilość ludzi w czasie znośnej pogody :)
Panie przyszły Prezydencie Śpiewok remonty ok, ale to za mało!

Dariusz
24/01/2023 09:42

W okolicy Osiedla Kopernika i Kąpieliska Leśnego wycięto mnóstwo zdrowych kilkudziesięcio-letnich drzew. Zanim rachityczne nasadzenia zaczną dawać podobną ilość tlenuminą co najmniej 2 pokolenia. Pomijam fakt, że nasadza się bezmyślnie dla statystyki (warto to zobaczyć przy ul. Oriona). Trzeba powstrzymać tą bezkarność i bezmyślność. W lesie przy ulicy Pod Borem wycięto na przestrzeni ostatnich 3 lat mnóstwo 60-cio letnich (i starszych) buków. Niczego nie konsultuje się z mieszkańcami, możemy tylko obserwować wycinkę. Domagamy się ochrony dojrzałego drzewostanu.

Tree
19/01/2023 22:27

A Ty ile drzew posadziłeś na swoim ogrodzie?
Połowa z nas komentujących ma domy z ogrodem.
Ja wyciąłem w ubiegłym roku kilkanaście szt. Jak tylko pień staje się grubszym niż pięść idzie pod siekierę.
Mamy chore prawo własności.

Ampuła
19/01/2023 18:11

Miliony kilometrów ścieżko-alejo-velo-arterii rozścielonych za miliardy wywołały rzeź w terenie.
Terroweryści żądali dla siebie komfortu, sajgoniarze wymuszali luksus. Każdy pieniek na poboczu, zwis konaru czy śliski listek były im wrogie, więc urzędowo je pousuwano.