Integracja systemów informatycznych – czym jest i jak może pomóc w rozwoju Twojej firmy?

Niekompatybilne oprogramowanie potrafi sprawiać sporo problemów. O ile w codziennym życiu bardzo często oznacza to po prostu pewien dyskomfort, zupełnie inaczej wygląda to w przypadku firm. Rezygnacja z integracji systemów informatycznych przekłada się bezpośrednio na sprawność wykonywania obowiązków i wpływa na osiągane rezultaty. Warto wobec tego ją przeprowadzić, aby znacznie przyspieszyć procesy i wesprzeć pracę osób realizujących różnego typu obowiązki.

 

Co to jest integracja systemów informatycznych?

Sprawny przepływ informacji i danych to jedna z największych potrzeb współczesnego biznesu. Wciąż jednak stosunkowo powszechne są sytuacje, w których np. jeden z programów lub systemów nie jest w stanie odczytać określonego formatu plików.

W wielu przypadkach wynika to ze stosowania równolegle kilku różnych rozwiązań, co może być wynikiem np. nie do końca przemyślanych implementacji lub fuzji i przejęć przedsiębiorstw. Integracja systemów informatycznych, przeprowadzana przez firmy takie jak Kotrak, zapewnia spójność danych – https://kotrak.com/pl/oferta/integracja-systemow-informatycznych/. Sama w sobie jest również bardzo złożona, dlatego może przybierać różne formy, uzależnione od celu i możliwości konkretnego podmiotu.

Metody integracji systemów informatycznych

Integracja oprogramowania to jeden z najistotniejszych sektorów rynku usług IT dla biznesu. Przebieg prac będzie przy tym zależny od wybranej metody integracji systemów informatycznych. Wybór optymalnego wariantu zależy nie tylko od czynników technologicznych, ale również biznesowych i organizacyjnych. Nierzadko, zwłaszcza w przypadku fuzji i przejęć, pod uwagę należy brać także kwestie prawne.

Doświadczona firma zajmująca się integracją systemów komputerowych będzie w stanie zaproponować i wdrożyć schemat dostosowany także do możliwości finansowych konkretnej firmy. Może okazać się np., że oczekiwany efekt uda się osiągnąć, zapewniając jednostronny przepływ danych lub tworząc specjalną platformę umożliwiającą ich wymianę.

Jak dobrać dostawcę?

Kluczową w integracji oprogramowania odgrywa dostawca usług. Ten powinien wyróżniać się również dobrą świadomością rynku i rozumieniem procesów biznesowych. Przed podpisaniem wiążących umów należy wobec tego dokładnie zapoznać się z jego portfolio i porozmawiać na temat pomysłów dotyczących integracji systemów informatycznych i realnych rozwiązań, które sprawdzą się w konkretnym przypadku.

Wartościowych informacji dostarczają zwłaszcza poprzednie realizacje. Pozytywne opinie dotychczasowych klientów są w stanie powiedzieć najwięcej na temat jakości świadczonych usług. W dzisiejszych czasach taka weryfikacja dostawcy jest natomiast prosta i można przeprowadzić ją, bazując na dostępnych w Internecie zasobach.

Integracja różnych narzędzi

O integracji systemów informatycznych szczególnie warto pomyśleć w przypadku problemem ze spójnością danych wymienianych przez systemy zarządzania, w tym najbardziej uniwersalne z nich, scentralizowane narzędzia ERP. Oczywiście integracja oprogramowania może jednak dotyczyć zdecydowanie mniejszych jednostek, w tym również pojedynczych aplikacji czy programów.

Co oczywiste również na tym poziomie zdarzają się problemy, które są w stanie nie tylko utrudnić wykonywanie przez pracowników codziennych obowiązków, ale również wpłynąć na efektywność prowadzonych procesów oraz wydolność całego podmiotu.

Zasadniczo o integracji systemów informatycznych warto więc pomyśleć w każdej sytuacji, w której brak spójności danych okazuje się problemem w funkcjonowaniu firmy. Inwestycja może przy tym okazać się przepustką do zdecydowanie większych perspektyw i wyższych zysków.

(materiał partnera)