IPN: w Gliwicach aż 34 ulice do zmiany nazwy. Teraz decyzję podejmie wojewoda

Wieczorka, Gruszczyńskiego, Gwardii Ludowej, Zubrzyckiego – to tylko niektóre nazwy ulic wskazane przez Instytut Pamięci Narodowej, jako te, które powinny ulec zmianie w Gliwicach na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Wstępny wykaz przesłany na ręce wojewody śląskiego jest znacznie szerszy od tego prezentowanego jeszcze przed paroma miesiącami na stronie internetowej prowadzonej przez IPN i liczy w samych Gliwicach aż 34 pozycje. Dla porównania, ogłoszona w ubiegłym tygodniu dekomunizacja w Warszawie, objęła 47 nazw ulic.

Zgodnie z przyjętą przez rząd ustawą, zmianą nazw ulic najpierw mógł zająć się samorząd. W Gliwicach jednak nie podjęto stosownych kroków i z początkiem września kompetencje w tej gestii przejął wojewoda śląski, który przy wsparciu IPN, do 2 grudnia ma obowiązek wydać w tej sprawie zarządzenie zastępcze.

IPN: 34 ULICE DO ZMIANY NAZWY

Które ulice w Gliwicach zostały uznane za sprzeczne z ustawą? (“Nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować” (art.1))

1) 22 lipca;
2) Armii Ludowej;
3) Małgorzaty Fornalskiej;
4) Władysława Gomułki;
5) Tadeusza Gruszczyńskiego;
6) Gwardii Ludowej;
7) Władysława Hibnera;
8) Władysława Kniewskiego;
9) Janka Krasickiego;
10) Leona Kruczkowskiego;
11) Adama Rapackiego;
12) Henryka Rutkowskiego;
13) Hanki Sawickiej;
14) Lucjana Szenwalda;
15) Aleksandra Zawadzkiego;
16) Franciszka Zubrzyckiego;
17) Związku Walki Młodych;
18) 15 grudnia;
19) Feliksa Kona;
20) Karola Marksa;
21) Józefa Mitręgi;
22) Feliksa Niedbalskiego;
23) Wiesława Ociepki;
24) Filipa Sieronia;
25) Józefa Skalskiego;
26) Pawła Targosza;
27) Maksyma Gorkiego;
28) Róży Luksemburg;
29) Bolesława Piaseckiego;
30) Juliusza Rydygiera;
31) SDKPiL (Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy);
32) Wandy Wasilewskiej;
33) Józefa Wieczorka;
34) Edwarda Żabińskiego.

WOJEWODA CHCE KONSULTACJI Z GLIWICKIM MAGISTRATEM

– W pierwszej kolejności wojewoda zwrócił się do gminy Gliwice o informacje, kiedy i przez kogo nadane zostały nazwy wyżej wymienionym ulicom oraz o przesłanie dokumentacji związanej z nadaniem nazw – informuje Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

Następny krok to zgodnie z ustawą zasięgnięcie opinii IPN. Trudno jednak spodziewać się by instytut, prócz małych wyjątków, oparł się o inne przesłanki niż te w przesłanym wcześniej wykazie ulic.
Następnie, jak wskazuje Kucharzewska, “wojewoda zwróci się do gminy Gliwice o przedstawienie propozycji nowej nazwy ulicy, jak i wskazanie nazw ulic sąsiednich po to, uwzględnić w pierwszej kolejności wolę Gminy, co do nowej nazwy ulicy”. Jeżeli Miasto takiej woli nie wykaże, wojewoda podejmie decyzję samodzielnie.

– Nie mamy takiej listy, ale jej stworzenie jest możliwe, w krótkiej perspektywie czasowej – mówi Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

– Od lat takie propozycje wpływają do Komisji Statutowej czy Komisji Rozwoju Miasta i Inwestycji, i to niezależnie od tzw. ustawy dekomunizacyjnej, ale też w przypadku nazywania nowo powstałych ulic w mieście. Część nich może być pomocna i zostać uwzględniona właśnie w tym wypadku – komentuje Marek Pszonak, przewodniczący Rady Miasta w Gliwicach.

GLIWICKA DEKOMUNIZACJA JAK “GORĄCY KARTOFEL”

Od podjęcia ostatecznych decyzji, według ustawy dzieli nas jedynie kilka tygodni (termin mija z początkiem grudnia). Choć urzędnicy spodziewają się, że możliwe jest przedłużenie tej daty, trudno zauważyć w gliwickim samorządzie determinację do wpłynięcia na losy tej sprawy w mieście. Magistrat zasłania się scedowaniem kompetencji na Radę Miasta. Ta będzie obradować w najbliższy czwartek, ale w programie sesji próżno szukać kwestii dekomunizacyjnych.

Temat dyskutowany był za to w ostatnich miesiącach w Knurowie. Tamtejsza Rada Miasta zdecydowała o zmianie nazwy ul. Dywizji Kościuszkowskiej na ul. Dywizjonu 303, a ostatnio zawnioskowała do wojewody o zamianę nazwy ul. Jerzego Ziętka na Stanisława Sosabowskiego.

W ostatnich dniach szerokim echem odbiła się tez decyzja wojewody mazowieckiego, który przedstawił nowe nazwy dla stołecznych ulic. Wśród nich znalazły się m.in. Aleja Lecha Kaczyńskiego, ulica Zbigniewa Herberta, Grzegorza Przemyka, Jacka Kaczmarskiego, Marka Edelmana czy Anny Walentynowicz.

BEZ OPINII MIESZKAŃCÓW

– Decyzje w sprawie nadania nowej nazwy nie będą przez wojewodę konsultowane z mieszkańcami Miasta Gliwice, gdyż konsultacji takich nie przewidują obowiązujące przepisy prawa. Konsultacje takie mogą natomiast przeprowadzić władze gminy Gliwice, przed przesłaniem propozycji wojewodzie – informuje Alina Kucharzewska.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Urzędzie Miejskim, wynika jednak, że takie rozwiązanie nie jest planowane. Po opinie mieszkańców sięgnęły niedawno Katowice. Zainteresowanie było jednak niewielkie, a większość opinii była przeciwna jakimkolwiek zmianom. Te jednak są nieuniknione i kwestią otwartą pozostaje na ile będą od nas zależne, a na ile i w jakim stopniu pozwolimy sobie narzucić je z zewnątrz.

Michał Szewczyk

Przypomnijmy, zgodnie z ustawą, zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, w kontekście zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Iwona Białecka
Także uważam, ze UM powinien zmienić tylko imiona (tam oczywiście gdzie się da) – skoro dekomunizacja jest nieunikniona (sic!) to nasze władze powinny wykazać się sprytem i przedstawić taka listę, która wprowadza najmniej zmian i zamieszania. Np ul. Wieczorka powinna absolutnie zostać ulicą Wieczorka – możemy zmienić z Józefa na Jana Wieczorka (biskup) lub Krystiana Wieczorka (aktor). Zamiast Edwarda Żabińskiego możemy zmienić na Jana Żabińskiego (zoolog, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie) itd. Zmiany ulic powinny w miarę możliwości nie wprowadzać chaosu lokalizacyjnego i o tym powinni pamiętać nasi włodarze. Może zamiast się zacietrzewiać powinniśmy zagrać w tę durną grę i… Czytaj więcej »
Marcin Kos

A drugi rondo z brzozami przy toszeckiej ;)

Ola QU

Zgadzam sie w 100% z Iwona Białecka. Dziekuję za madry i przemyślany komentarz. Pozdrawiam.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ola QU: W czym komentarz jest mądry i przemyślany? W tym żeby pozostawić ulice nazwane/związane z komunistycznym strojem totalitarnym? Utrwalanie nazwisk komunistów zaciera ich zbrodniczy proceder. Tego Pani oczekuje? Takie bagatelizowanie i zacieranie historii już widać w młodym pokoleniu które sobie robi “selfie” z woskową figurą Hitlera na tle zdjęcia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

gliwiczanin
gliwiczanin

Swietne pomysły proszę wysłać do UM.

AndrzejD
AndrzejD

Możesz być absolutnie pewien że biurwy gliwickiego UM umieszczą te pomysły w koszu na śmieci.

AndrzejD
AndrzejD

” Konsultacje takie mogą natomiast przeprowadzić władze gminy Gliwice, przed przesłaniem propozycji wojewodzie – informuje Alina Kucharzewska.
Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Urzędzie Miejskim, wynika jednak, że takie rozwiązanie nie jest planowane ”
…Gliwiczanie – władze Gliwic po raz kolejny pokazały gdzie mają Was i Wasze zdanie na temat miasta.
Zapamiętajcie to dobrze do najbliższych wyborów, i wtedy Wy pokażcie im gdzie ich macie.

azia
azia

jestem 100% za…dobry pomysł!!!!

AMF
AMF

Historia zatoczy krąg i będzie ulica Adolfa?

Czesław Pelc

Pewnie, np. ul. L. Kaczyńskiego kiedyś się zmieni na J. Kaczyńskiego.☺

Ampuła
Ampuła

Zajrzałem na stoisko IPN na Targach Książki w Katowicach. Trwa masowe płodzenie publikacji o niczym. Byle złapać jakiś epizodzik z “właściwych” lat, rok go trawić, miętosić i wałkować i już pan doktorant może wydalić historyczne dzieło drukiem. Postałem trochę nad tymi stosami brukowo-sensacyjnej bibuły, nabożnie wertowałem i kiwałem łbem. Potem rozchyliłem kontusz, żeby pokazać bliznę. Po wyrostku, ale z właściwych lat. Pokazuję ją i mówię, że to pamiątka po bagnecie ormowca. Zapłonęły oczy doktorantowi, po czym zaszły łzami. Pewnie zobaczył tę moją historię jako dwutomowe wydawnictwo ze swoim nazwiskiem.

rocki
rocki

Jak miło widzieć, że Ampuła się pieni

Ampuła
Ampuła
No zapieniłem tam się faktycznie nieco, ale tylko dlatego, że gdy wobec doktoranta obnażyłem bliznę i jej przyczynę, to posługujące na stoisku IPN-u dziewczę rzuciło mi się na klęczki ze słowami “…jam twych ran całować niegodna…”. Niby nic, klęczy kobieta koło faceta i recytuje… Ale ona, jak na aktywistkę z IPN przystało, była długoblondowłosa spod furażerki powstańczej, w husarskim poncho ze sztucznego rysia na kolczudze, obuwiu a la pułkownik Dowgird i z ciupagą Ognia za pasem kirasjera. Scena jak z happeningu promocyjnego komiksów RPG, ale ja się nie pisałem, żeby w takim brać udział. I obyczajowo też dwuznacznie. Ludzie zaczęli… Czytaj więcej »
mariolka
mariolka

Ampuła, ty to już musisz być chyba lekko popoborowy, cuś wincyj niż fifty, bo ci się marzy młode dziewczę na kolanach.przed tobą, z akcesoriami militarnymi i futerkowymi. Zresztą czuć w twoich postach żeś ty z minionej epoki i wyssałeś z mlekiem z butelki wbełtany tam materializm oraz marksizm, zwłaszcza kulturowy i nadal uprawiasz propagandę, zamiast się wyciszyć, bawić późne dzieci lub wnuki, jak przystało na człowieka z doświadczeniem.

Grzegorz
Grzegorz

To tak się porobiło od urodzenia czy uraz po porodowy lekarzowi omskła się ręka i zamiast w zadek trafił w głowę współczuję niestety nie ma na to lekarstwa chyba że obój z konieczności.

Neo
Neo

Kolega Ampuła jak zwykle musi napluć na wszystko co nie zalatuje komuną lub POwskim smrodem .Pewnie w IPN są jakieś papiery ,dlatego to znienawidzona instytucja , a może emerytura już niższa?

Dawid Pater

A ul. Dworcowa? Kim wogóle był tej Dworcow? Nazwisko wskazuje na typowego kacapa…

Piotr Aleksander Zamojski

Był taki radziecki pisarz Nikolaj Dworcow.

beton
beton

Był też słynny radziecki impresjonista Wania Gog. Nawet jakieś słoneczniki namalował ;)

Cześć i hwała bohaterom
Cześć i hwała bohaterom

Dokładnie było ich troje. Iwan Gog,Wsia Dagamow i Pietia Goras……………….Tylko czy dzisiejszy smark wie o kim mowa ?

Danuta Wudkiewicz-Wacek

A ja do tej pory myślałam że to od dworca … ;)

ta+z+sikornika
ta+z+sikornika

ja tez :)))

kek
kek

Kaprawdę?

Dawid Pater

Danuta żyłaś w błędzie.

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Dawid Pater bywa … ale idea słuszna i nazwy nie trzeba zmieniać :)

Anna Bo

Na tablicy nie jest napisane ul. N. Dworcowa więc nazwa ulicy pochodzi chyba od dworca.

Bartek Michalak

A kim był Pomidorow albo Grochow? Skoro są zupy pomidorowa i grochowa?

Roman Sitarek

A Lipow?

basia
basia

Dworcowa – od dworca , prowadząca do dworca kolejowego

ja
ja

Jak prowadząca do dworca, skoro prowadzi do pl. Piastów? A biorąc pod uwagę kierunek jazdy samochodów (ulica jednokierunkowa), to właściwie w drugą stronę.

olebard
olebard

Tu nie trzeba wyobraźni pójdziesz pieszo w kierunku dworca i znajdziesz odpowiedź nie kombinuj do trafisz do Matysiaków

HA HA HA
HA HA HA

Proponuję zmiane wszystkich ulic na ulice Kaczyńskiego Lecha i rodziny jego.Poczawszy od Kalksteinów na adwokacie “Łobuzowskim” kończywszy

rrolch
rrolch

Co komu przeszkadza ul. 15 grudnia? 1867 – W drewnianym kościele św. Kazimierza w Sorokpolu został ochrzczony Józef Piłsudski, 1936 – Uruchomiono pierwszą w kraju linię kolei elektrycznej na trasie Warszawa-Otwock i Warszawa-Pruszków, 2006 – PKN Orlen kupił litewską rafinerię ropy naftowej Mažeikių Nafta……….

ppopo
ppopo

a kim właściwie był ten 15 Grudzień?

on
on

Nie kim tylko którym. 15.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@rroloch: a może dlatego że: “15 grudnia 1948 roku w auli Politechniki Warszawskiej 1008 delegatów PPR i 530 PPS jednogłośnie przyjęło uchwałę o utworzeniu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Utworzenie PZPR – partii typu leninowskiego – zamknęło pierwszy etap formowania systemu komunistycznego w Polsce”

Chór wujów
Chór wujów

To teraz ta data ma być dniem wyklętym? Wystarczyłoby rok w nazwie ulicy dodać;) znowu jakaś firma dostałby zleconko, co tabliczki robi

Chór wujów
Chór wujów

I tak dostaną zlecenia… :)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Chór wujów. Dodanie roku (w innych wcześniej podanych propozycjach zmiana imienia) także będzie skutkowało wymianą tablic i dokumentów. O to chodzi żeby strzelić sobie w kolano pozostawiając stare nazwy?

Analityk
Analityk

Pamiętajcie drodzy Państwo,że byłem pierwszym ,który zapropnował nowe nazwy dla dwóch gliwickich ulic.Moja propozycja to ulice Kulsona oraz Sygnalisty.Niech się stanie !

Blee
Blee

Dodam “Córki Leśnika” i “Hatakumby”

guam
guam

Problem też jest z ul. Zwycięstwa. Bo o czyje zwycięstwo tutaj chodzi? Czy tych, którzy później popełnili pomyłki i wypatrzenia czy tych, którzy zwyciężyli z tymi, co popełnili pomyłki i wypatrzenia? Musi być jasno napisane, o jakie zwycięstwo chodzi.

Wesołek
Wesołek

Szczególnie o te „wypatrzenia” chodzi….

Anna Kurzaj

Zamieńmy nazwy ulic albo na cyfry albo nazwy zwierząt, roślin itp. nie będzie problemu jak się władza zmieni i opcja polityczna ;)

ta+z+sikornika
ta+z+sikornika

dlatego sikornik sie nie boi zmian :)))

Blee
Blee

Nie tak do końca był bym spokojny. Był np. taki gen Jan Czapla. A z IPN nigdy nie wiadomo, czy Czapla (albo czapla) zostanie prawidłowo zweryfikowana

Magdalena Dorobisz

Za jakiś czas ktoś uzna, że pokrzywa jest np. : zbyt hipsterska i poleci ja wymienić np.: na szałwię. A ul. Goździków rodzi złe wspomnienia i zaleca się ją zmienić na ul.: Frezji.

szukająca+dziury+w+całym
szukająca+dziury+w+całym

No nie wiem………będzie ul. Żubrowa…..i się zacznie…i na małpce się nie skończy

Blee
Blee

No dobra, ale jakie będą te nowe zmiany:
rondo Kaczyńskiego już jest, to będzie jeszcze aleja Kaczyńskiego, ulica Kaczyńskiego, Osiedle Kaczyńskiego, zaułek Kaczyńskiego, wiadukt Kaczyńskiego i estakada Kaczyńskiego?
Poza tym co się czepiają Marksa, on nie miał nic wspólnego z komunizmem, a raczej z socjalizmem (czyli ustrojem pasującym ideologii PiS)

prawy człowiek z miasta
prawy człowiek z miasta

precz z lewacką ideologią…

Blee
Blee

Gdzie tu jest lewacka ideologia?
Co najwyżej drwina z prawackiej głupoty i nadęcia

Szpagin
Szpagin

Tak dla Pana wiadomości, Prawy Człowieku, Marks był wielkim zwolennikiem odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego obecność na liście jest dla mnie skandalem.

Jacek Hibner

Przy okazji zmienić rondo Kaczyńskiego

Kaczka
Kaczka

Na przykład na Rondo Głuptaka

Ciekawy
Ciekawy

A ja zapytam zmianotłuków tak.Przez ile lat adresowane na nazwy ulic przed zmianami nazw PRZESYŁKI ZAGRANICZNE będą przez pocztę kierowne na właściwy (nowy)adres ?

Mąż Haliny
Mąż Haliny

Komu to przeszkadzało? Czy następna władza będzie usuwać ulice i ronda Kaczyńskiego?

Krzysztof
Krzysztof

A rondo im. L. Kaczyńskiego nazwano tak za czasów PiS?

Blee
Blee

Nazwa ronda została wyhandlowana z radnymi PiS, którzy poprali za to prezydencją metodę rozliczania kosztów wywozu śmieci od powierzchni mieszkania, a nie liczby lokatorów

rrolch
rrolch

Zmieniłbym jeszcze ul. 22 lipca na ul. E.Wedel (dawniej 22 lipca)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Mąż Haliny. Ustawa dekomunizacyjna została uchwalona prawie WSZYSTKIMI (za nowelizacją opowiedziało się 408 posłów, 7 było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu) głosami w sejmie, włącznie z totalną opozycją.

Antoni Lechowicz

Spoko. Kiedyś nadejdzie czas na depisyzację…

Row
Row

Kaczyńskiego 1 tak do 34

Franz Binczyk

A ja bym zrobił referendum wśród mieszkańców każdej z ulic. Chcieliby zmiany to by była a nie to nie. Co komuś np w Warszawie szkodzi że mieszkańcy pewnej części Gliwic chcą mieszkać przy np. Gomułki ;) Na tym chyba w sumie powinny polegać demokracja i samorząd? A umówmy się wielcy zbrodniarze na tej liście 34 nazw raczej się nie znajdują ;)

BHO
BHO

Dokumenty i akta może bezpłatne ale kto zapłaci za stracony czas i dojazd do urzędów

asdf
asdf

Nie ma czegoś takiego jak “za darmo”, wszystko idzie z podatków, moich i twoich

Bogdan Oleszek

Wszystkie powinny się nazywać: Kaczorka Bylejakiego i mieć dodane tylko liczby porzadkowe arabskie , A ronda rzymskie !

Paweł Ryszkowski

Zmiany nazw ulic to wybielanie historii. Skoro była Armia Ludowa, to nagle ją skasujemy i zmienimy na coś innego? Bez sensu.
Zmieńmy więc na nazwy postaci z bajek… A nie, bo to też śliski temat – ul. Kubusia Puchatka, źle brzmi bo Kubuś to według psychologów niezły pojebus.

Ewa
Ewa

Kubuś w oryginale to Winifreda zwana Winni-Pooh, czyli dziewczynka. Tłumaczka przerobiła ją na Kubusia, bo tak lepiej brzmiało. I co powiecie, czysty potwór gender z tego wyziera!

Paweł Notoco

Ciekawe czy wojewoda zmieni “wieczorka” :)

Andrzej Kuczera

Tam tylko imię powinni usunąć ;)

Roman Sitarek

… na Poraneczka

ta+z+sikornika
ta+z+sikornika

jak to dobrze ,ze chociaż na sikorniku ptaszki nikomu nie wadzą :)))

gullit
gullit

jak nie wadza? prezesowi wszystkich prezesow wadza. bo nie ma ulicy Kaczki, Kaczki Dziwaczki, Brzydkiego Kaczatka, itd. :)

Ulla Scha

a Gorzolki zostanie Gorzolki ;)

alkoholik
alkoholik

proponuję zmienić na Czystą wczoraj mytą

Roman Sitarek

Nie, zmieniamy na Okowitej :P

Piotr Aleksander Zamojski

Jest z tym związanych kilka niewygodności, ale ci ludzie nie zasłużyli sobie by nazywać ich imionami ulice. Gdyby PiS zrobił ul. Ziobry albo ul. Macierewicza to pewnie nie wytrzymałyby do następnej zmiany władzy, a te kobuchy trzymają się 25 lat po zmianie systemu!

Rafał Białas

dokumenty pal licho ale reklamy sklepów i inne nadruki z adresem spowodują straty dla wielu osób na tysiące … ciekawe kiedy doczepią się sikornika i stwierdzą że niektóre ptaki były w zmowie z poprzednim rządem i trzeba pozmieniać …. historia jest po to by pamiętać i wyciągać wnioski a nie starać się ją ukryć lub zmienić …

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Rafał Białas. Jakże miło jest mieszkać na ulicy Wandy Wasilewskiej, Karola Marksa podobnie jak na ulicy Ewy Braun lub Karla Hermanna Franka…

Szpagin
Szpagin

„Istnieje jedna tylko alternatywa dla Europy: albo azjatyckie barbarzyństwo pod przywództwem moskiewskim zaleje ją jak lawina, albo Europa musi odbudować Polskę, stawiając między sobą a Azją 20 milionów bohaterów, by zyskać na czasie dla dokonania swego społecznego odrodzenia.”

Nie wiem, czemu ludziom tak przeszkadza Marks.

Jadwiga Deptuła

Nareszcie!

Bogdan Nehring

IDIOTYZM !!!!! Nie wojewoda ale ludzie mieszkający przy “trędowatych” ulicach powinni decydować.

ta+z+sikornika
ta+z+sikornika

o nzwie ronda na sikorniku nikt nie liczyl sie z mieszkancami osiedla – klika pana prezydenta sama zadecydowala !!! i ma sie to jak wół do karocy

AndrzejD
AndrzejD

…a teraz jakieś oszołomy pod latarnią na tym rondzie jakieś ołtarzyki tam stawiają permanentnie.

Ewa
Ewa

Właśnie, dlaczego?

Ewa
Ewa

A chcieliśmy, żeby było Sowie

mic
mic

Jeśli ludzie mieszkający tam, uznają je za trędowate.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Bogdan Nehring: W takim przypadku w okolicznych miejscowościach ukryty Werwolf głosowałby za zmianą nazwy ulic na całą paletę niemieckich zbrodniarzy z okresu II wojny światowej. O to Panu chodzi?