Jak długo trwa rejestracja spółki z o.o. przez Internet?

Rejestracji spółki z o.o. możesz dokonać obecnie na dwa sposoby: tradycyjnie, podpisując akt notarialny albo przez Internet — w trybie S24. W artykule wyjaśnimy, czy proces założenia spółki online rzeczywiście jest tak łatwy, jak się wydaje.

Podpowiemy również, ile trwa.

Łatwa rejestracja spółki przez Internet?

Niestety nie do końca. Głównym celem udostępnienia platformy miało być wprowadzenie ułatwień, które pomogą przedsiębiorcom oszczędzić czas i pieniądze (rejestracja spółki w trybie S24 jest tańsza niż rejestracja w tradycyjny sposób). Platforma ma jednak kilka wad. Jedną z nich jest brak wzorów niektórych załączników, wymaganych przez sąd.

W styczniu temu postanowiłam zarejestrować spółkę w trybie S24. Wypełniłam wniosek i dwa załączniki, uiściłam opłatę i wysłałam komplet dokumentów. Kilka dni później dostałam odpowiedź, że sąd odrzucił mój wniosek z powodu braku wymaganych załączników — wyjaśnia pani Alicja, 36-letnia mieszkanka Warszawy. Dopiero wtedy dowiedziałam się, że system nie dysponuje wzorami wszystkich potrzebnych formularzy, a te należy zorganizować sobie „na własną rękę”. Musiałam rozpocząć procedurę od nowa, jeszcze raz opłacić wniosek (poprzednią opłatę sąd zwrócił dopiero po miesiącu), a niedostępne w systemie załączniki wraz ze specjalnym pismem dostarczyć do sądu osobiście. Choć rejestracja spółki online jest łatwiejsza niż ta, przeprowadzona w tradycyjny sposób, do perfekcyjnego działania systemu jeszcze daleka droga.

Czy szybki czas rejestracji zrekompensuje niedogodności towarzyszące korzystaniu z S24?

Jak długo trwa rejestracja spółki z o.o. przez Internet?

W przypadku pani Alicji proces rejestracji trwał nieco ponad 4 tygodnie od momentu złożenia pierwszego wniosku. Co jednak w sytuacji, jeśli wniosek jest kompletny i zawiera wszystkie niezbędne załączniki?

Sam proces rejestracji spółki na platformie S24 trwa około 45 minut. Podmiot może figurować w KRS nawet po 24 godzinach (spółki rejestrowane są w godzinach pracy sądów). W praktyce dla firm rejestrowanych przez internet dokonanie wpisu trwa z reguły 2 — 7 dni. To zdecydowanie krócej niż w przypadku tradycyjnej drogi. Warto wiedzieć jednak, że w przypadku S24 proces rejestracji odbywa się z wykorzystaniem wzorca umowy. Przyszły przedsiębiorca ma więc jedynie minimalny wpływ na jej finalny kształt. W przypadku konieczności umieszczenia w umowie niestandardowych zapisów rejestracja spółki online zupełnie się nie sprawdzi. Korzystając z trybu S24, udziałowcy mogą wnieść kapitał zakładowy wyłącznie w postaci pieniężnej. Jeżeli wkładem do spółki ma być wkład niepieniężny (aport), rejestracji należy dokonać w tradycyjny sposób, podpisując akt notarialny.

Rejestracja do podatku VAT

Jeśli spółka będzie VAT-owcem, po dokonaniu wpisu w KRS, przedsiębiorca musi także złożyć w US formularz VAT-R. Przed dokonaniem rejestracji, urzędnicy mają jednak obowiązek wykonania czynności sprawdzających. Ich celem jest weryfikacja danych i dokumentów przedstawionych przez podatników dokonujących rejestracji podatkowej. Pracownicy skarbówki mogą więc odwiedzić przedsiębiorcę pod wskazanym w dokumentach adresem, poprosić o dostarczenie prawa do lokalu czy zweryfikować zadeklarowany przedmiot działalności spółki.

Zgodnie z art. 96 ust. 4a ustawy VAT, Naczelnik urzędu skarbowego nie dokonuje rejestracji podmiotu jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania podmiotu, jeżeli:

  • dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym są niezgodne z prawdą lub
  • podmiot ten nie istnieje, lub
  • mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z tym podmiotem albo jego pełnomocnikiem, lub
  • podmiot albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego.

Jeśli pod wskazanym adresem urzędnicy nikogo nie zastaną, poproszą o wyjaśnienia (zazwyczaj listownie). Brak kontaktu ze strony przedsiębiorcy będzie skutkował brakiem rejestracji do podatku VAT. Nawet jeśli spółkę uda się zarejestrować w ciągu kilku dni, formalności skarbowe mogą potrwać zdecydowanie dłużej, uniemożliwiając faktyczne rozpoczęcie działalności.

Alternatywa dla samodzielnej rejestracji

Skutecznym sposobem, aby oszczędzić czas i zdjąć z ramion żmudne formalności, może być zakup gotowej spółki. Gotowe spółki to podmioty zarejestrowane kilka miesięcy lub lat wcześniej, przygotowane do dalszej odsprzedaży. Posiadają umowę spółki, NIP, REGON i szerokie PKD. Większość z nich jest też zarejestrowana do podatku VAT/VAT-UE. Jeśli chcesz kupić gotową spółkę, wszelkich formalności dokonasz nawet w ciągu 1-2 dni roboczych. Nawet tego samego dnia, po podpisaniu umowy zbycia udziałów, będziesz mógł wystawiać faktury i podpisywać umowy. Kupując gotową spółkę, zaoszczędzisz naprawdę wiele czasu. Unikniesz także dodatkowego stresu, frustracji i nieprzyjemnych niespodzianek. A tych, zwłaszcza na etapie rejestracji, nie brakuje. Firmą konsultingową, która zajmuje się obsługą i pomocą dla przedsiębiorców jest Caldwell Corporate Services. Dzięki nim możesz uzyskać pomoc przy rejestracji spółki lub kupić gotową. Sprawdź ofertę na https://caldwell.pl/rejestracjaisprzedaz.php 

(materiał partnera)