Jak poprawnie wycenić swoją pracę i negocjować zarobki?

Czujesz się niedoceniany przez pracodawcę i uważasz, że powinieneś zarabiać znacznie więcej? W takim razie przygotuj się do negocjowania swojego wynagrodzenia i przekonaj szefa, że zasługujesz na podwyżkę. Wspomnij o dotychczasowych sukcesach zawodowych i posiadanych kwalifikacjach. Pamiętaj także, aby nie oczekiwać podwyżki znacznie przekraczającej mediany zarobków na Twoim stanowisku – nie zapomnij zatem zapoznać się z obowiązującymi stawkami.

 

  • Sprawdź średnie wynagrodzenie obowiązujące w Twoim mieście na wykonywanym przez Ciebie zawodzie, aby na tej podstawie ustalić, jak wysokiej podwyżki powinieneś oczekiwać.
  • Przed negocjowaniem zarobków zbierz odpowiednie argumenty, które przekonają szefa, że zasługujesz na podwyżkę.
  • Jeśli szef odmówi Ci podwyżki, uważnie wysłuchaj jego innych propozycji i zastanów się, czy któraś z nich może chwilowo zastąpić wyższą pensję.

Zapoznaj się z medianą wynagrodzenia

Zanim zdecydujesz się na negocjacje zarobków, to musisz najpierw zapoznać się z medianą wynagrodzenia na określonym stanowisku, biorąc przy tym pod uwagę kluczowe czynniki wpływające na wysokość pensji. Dzięki temu będziesz w stanie realnie określić czy Twoje oczekiwania są odpowiednie i przekonasz się, jak Twoja miesięczna wypłata wypada na tle stawek obowiązujących w innych firmach. Najlepiej więc przejrzyj aktualne ogłoszenia firm poszukujących pracowników.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę oferty z Twojego regionu. Warto bowiem podkreślić, że praca w wybranym zawodzie w dużych aglomeracjach może wiązać się nawet z dwukrotnie wyższą pensją w porównaniu z tą samą profesją wykonywaną w niewielkiej miejscowości. Upewnij się również, że porównujesz ze sobą oferty, które dotyczą Twojego zakresu obowiązków.

Negocjowanie zarobków – o czym musisz pamiętać?

Skuteczne negocjowanie wynagrodzenia nie musi być trudnym zadaniem, jeśli tylko w odpowiedni sposób się do tego przygotujesz. Przede wszystkim należy zastanowić się nad argumentami, które przekonają pracodawcę, że powinien Ci zaoferować wyższe zarobki. Możesz przypomnieć szefowi o swoich osiągnięciach, szczególnie jeśli dzięki nim firma zrealizowała bardzo ważny projekt. Warto też wspomnieć o posiadanych kompetencjach i dodatkowych atutach, takich jak zdobyte certyfikaty branżowe czy ukończone kursy. Być może dzięki temu uświadomisz pracodawcy, że jesteś wartościowym pracownikiem i powinien lepiej płacić za Twoją pracę.

Nie bój się określić, jakiej podwyżki oczekujesz i nie trać pewności siebie. Wspomnij, że dzięki wyższej pensji będziesz mógł zapisać się na kolejne kursy, które pomogą Ci zdobyć przydatne kompetencje. Twoją kartą przetargową może być także podpisana umowa o konkurencyjności. Jeśli bowiem zgodzisz się na zakaz konkurencji, szef powinien w zamian za to zaproponować Ci rekompensatę w formie wyższej pensji. Pamiętaj także, aby zawsze wybierać właściwy moment na negocjowanie zarobków. Jeśli obecnie firma boryka się z problemami finansowymi, lepiej przełóż rozmowę, gdy sytuacja ulegnie poprawie.

Czy wiesz, ile Twoje pensja netto wynosi brutto? Skorzystaj z automatycznego kalkulatora wynagrodzeń i szybko przelicz netto na brutto!

Bądź elastyczny w negocjacjach

Negocjując zarobki, warto być otwartym na propozycje pracodawcy. Jeśli szef odmówi Ci podwyżki, zapytaj go wprost, kiedy możesz wrócić do tej rozmowy. Jeżeli przez dłuższy czas będzie to niemożliwe, być może pracodawca zaproponuje w ramach alternatywy konkretne benefity. Pamiętaj, że nie musisz się na nie godzić, ale najpierw dokładnie przeanalizuj płynące z nich korzyści. Takim benefitem może być na przykład dofinansowanie do kursu branżowego, karnet na zajęcia sportowe czy możliwość korzystania ze służbowego auta. Zastanów się również nad zmianą dotychczasowego trybu zatrudnienia. Benefitem rekompensującym chwilowy brak podwyżki może być chociażby możliwość zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych.

Szukasz pracy w Kłobucku? Sprawdź online aktualne oferty i dowiedz się, jakie warunki finansowe proponują poszczególni pracodawcy.

Podsumowanie

Jeśli zamierzasz wynegocjować wyższe zarobki, w pierwszej kolejności postaraj się obiektywnie wycenić swoją pracę, wzorując się na stawkach obowiązujących na Twoim stanowisku. Nie bój się prosić o podwyżkę, szczególnie gdy czujesz się niedoceniany. Pamiętaj także, aby być otwartym na alternatywne propozycje pracodawcy, jeżeli spełniają one Twoje oczekiwania.

materiał partnera /Grupa Pracuj