Jak pozbyć się glonów z oczka wodnego

Glony są ważną częścią ekosystemu każdego oczka ogrodowego. Jeśli jednak zaczną rosnąć, musimy interweniować. Glony nie tylko psują wizualne wrażenie podczas patrzenia na taflę wody, ale także uniemożliwiają swobodny ruch ryb, zużywają tlen zawarty w wodzie, powodują wahania pH i ostatecznie mogą być przyczyną śmierci żywej populacji w stawie.

 

Jak pozbyć się glonów?

Glony rosną głównie za sprawą światła i substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie. Dlatego staw nie powinien znajdować się w nasłonecznionym miejscu. Jak pozbyć się glonów? Najpierw usuń glony mechanicznie, a także wyjmij pływające, gnijące liście. Glonów można również pozbyć się odkurzaczem stawowym, który usuwa również szlam, osady oraz odchody ryb z dna stawu.

Postaraj się wyeliminować jak najwięcej glonów, ponieważ ich obecność będzie powodować wzrost kolejnych. Po oczyszczeniu mechanicznym oczyść staw specjalnymi środkami chemicznymi do zabijania glonów, które ograniczają ich występowanie i stabilizują środowisko. Regularnie stosuj środki do zwalczania glonów zgodnie z instrukcjami i w określonej ilości.

Filtracja jako profilaktyka glonów

W nowoczesnych oczkach ogrodowych można zainstalować mechaniczną lub biologiczną filtrację, aby utrzymać wodę w czystości. W mechanicznym filtrze ciśnieniowym zatrzymywany jest gruboziarnisty brud, który w przeciwnym razie szybko zacząłby się rozkładać, wspierając w ten sposób wzrost glonów. Biofiltry biologiczne – bezciśnieniowe działają przy pomocy bakterii, które w specjalnych procesach są w stanie pozyskać z wody niebezpieczne substancje azotowe.

Filtr ciśnieniowy można umieścić obok stawu i schować np. w studzience. Jednak filtr bezciśnieniowy jest większy i musi być umieszczony powyżej poziomu oczka wodnego. Woda do filtra doprowadzana jest za pomocą pompy, której wydajność powinna odpowiadać wielkości oczka i ilości ryb w nim znajdujących się.

Czysta powierzchnia

Poziom czystości oczka utrzymają również tzw. skimmery, które połączone są z pompą filtrującą. Niektóre skimmery mają również własny wbudowany silnik. Służą one do zbierania brudu, np. liści i tłuszczu z powierzchni stawu.

UV lampy

Do filtra podłączone są lampy UV, przez które pompa przepompowuje wodę, która ją sterylizuje oraz usuwa glony i zmętnienia. 

Rośliny zwalczające glony

Wystarczające światło słoneczne również sprzyja rozwojowi glonów. Aby zapobiec przedostawaniu się słońca do jeziora, wspaniałe będą pływające rośliny wodne, takie jak lilie wodne, hiacynty wodne i lilie wodne, które powinny pokrywać co najmniej połowę jego powierzchni wody. W małych i płytkich jeziorach idealnie do 70% poziomu wody, ponieważ szybciej się nagrzewają, co przyspiesza wzrost glonów. Skuteczne jest również obsadzenie okolic jeziora roślinami wyższymi, które w ciągu dnia będą rzucały cień na taflę jeziora. 

Natlenienie wody w stawie

Glony nie lubią dobrze natlenionej wody, więc możesz wykorzystać to w walce z nimi. Dotleniając wodę napowietrzaczem nie tylko dostarczasz tlen rybom, ale także eliminujesz występowanie niechcianych glonów, a zimą napowietrzanie zapobiega zamarzaniu wody w stawie. Tlen jest również dostarczany do wody przez rośliny wodne – takie jak trzciny, irysy i różne rodzaje traw.

Karmienie ryb 

Nie przekarmiaj ryb, ponieważ pokarm, który nie jest spożywany przez ryby, osadza się na dnie stawu i sprzyja tworzeniu się glonów. 

materiał partnera