Jak przedłużyć trwałość mebli metalowych?

Meble wykonane z metalu to meble uniwersalne, ponadczasowe, wytrzymałe, praktycznie niezniszczalne. Ale aby jak najdłużej cieszyć się ich walorami, trzeba odpowiednio o nie dbać.

Szczególnej uwagi wymagają meble stojące w pomieszczeniach, w których panują niesprzyjające warunki, wysokie temperatury i podwyższona wilgotność.

Prawidłowe czyszczenie i pielęgnacja mebli

Najpopularniejszymi meblami metalowymi są regały metalowe, np. regały magazynowe, regały warsztatowe i garażowe, szafy, szafki, metalowe stoły i krzesła. Meble metalowe łatwo jest utrzymać w czystości, należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Do mycia nie wolno stosować środków zawierających chlor ani rozpuszczalników organicznych. 

Na gładkiej lśniącej powierzchni mebli łatwo osadza się kurz, dlatego, aby utrzymać meble w czystości, należy regularnie przecierać ich powierzchnię. Najlepiej używać do tego suchej ściereczki z mikrofibry, można delikatnie zwilżyć ją wodą z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń. 

Aby meble ładnie błyszczały, warto przetrzeć je ściereczką zamoczoną w wodzie z dodatkiem sody. Następnie należy wytrzeć meble do sucha i wypolerować kawałkiem miękkiego materiału. Czyszcząc meble należy uważać, aby za bardzo nie moczyć metalowej powierzchni. Wilgoć zwiększa ryzyko wystąpienia korozji. 

Do czyszczenia mebli nie wolno używać drucianych gąbek ani żadnych ostrych przedmiotów. Mogą zniszczyć zewnętrzną warstwę mebli. 

Właściwe użytkowanie

Na powierzchni mebli nie należy stawiać gorących naczyń. Na metalowych stołach zaleca się stosowanie podkładek i mat. W ten sposób zabezpieczymy powierzchnię mebli przed porysowaniem. 

Wprawdzie meble metalowe są odporne na wilgoć, ale powinny stać w suchych pomieszczeniach. Uważajmy na to, by nie przechowywać na nich mokrych rzeczy ani substancji żrących, ponieważ może to doprowadzić do korozji. Meble nie powinny stać na mokrej podłodze. 

Konserwacja mebli metalowych

Jeżeli na meblach zauważymy pierwsze oznaki korozji, należy zaopatrzyć się w specjalny preparat do odrdzewiania. Zapobiegnie on dalszemu rozprzestrzenianiu się zmian. Jeżeli zmiany objęły duży obszar, odrdzewiacz może nie wystarczyć.

Trzeba wtedy zastosować metodę mechaniczną i użyć papieru ściernego. Po delikatnym oczyszczeniu zmienionej powierzchni należy zakonserwować mebel, malując go farbą antykorozyjną. W przypadku poważniejszych zniszczeń meble muszą zostać poddane renowacji. 

(materiał partnera)