Jak wypowiedzieć umowę OC po sprzedaży samochodu?

Jednym z obowiązków związanych ze sprzedażą auta jest poinformowanie o tym fakcie firmy ubezpieczeniowej. Na szczęście wypowiedzenie OC nie musi być czasochłonne, gdyż wszystkie formalności można obecnie załatwić przez internet.

 
Warto dopilnować wszystkich formalności związanych ze sprzedażą samochodu i zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji oraz w firmie ubezpieczeniowej. Konsekwencją ewentualnego zaniedbania może być np. mandat i punkty karne, które zamiast na konto nowego właściciela, przypisane zostaną sprzedawcy auta.

Jak wypowiedzieć OC?

Na początek jednak warto podkreślić, że po sprzedaży samochodu obowiązkiem dotychczasowego właściciela nie jest wypowiedzenie umowy OC, a jedynie zgłoszenie faktu sprzedaży pojazdu. W myśl przepisów o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczenie OC/AC przechodzi na nabywcę auta w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży. Wówczas to wyłącznie nabywca ma możliwość wypowiedzenia OC, gdyż przykładowo może mieć większe zniżki albo po prostu porównywarka ubezpieczeń podpowiedziała mu korzystniejszą, konkurencyjną ofertę.

Dlatego po stronie sprzedawcy leży jedynie zgłoszenie transakcji. W tym celu można wysłać informację mailowo lub wypełnić specjalny formularz, który większość towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia w formie elektronicznej. Do zgłoszenia niezbędne będą dane zbywcy oraz nabywcy, a także informacje dotyczące pojazdu. Zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe proszą również o dołączenie do zgłoszenia kopii umowy kupna-sprzedaży.

Ile czasu na wypowiedzenie OC ma sprzedający? Zgodnie z przepisami okres na zgłoszenie sprzedaży samochodu wynosi 14 dni od daty podpisania umowy.

Formularz wypowiedzenia umowy OC dla nabywcy

Jak już zostało wspomniane, zdarza się, że nowemu właścicielowi nie opłaca się kontynuować polisy dotychczasowego właściciela. Mowa tu przede wszystkim o sytuacjach, w których poprzedni właściciel auta płacił za OC w ratach, które teraz przechodzą na nabywcę. Jeśli jednak sprzedawca był piratem drogowym lub po prostu niedoświadczonym kierowcą, warto sprawdzić porównywarkę ubezpieczeń i znaleźć tańsze ubezpieczenie samochodu, które będzie uwzględniać chociażby zniżki za bezszkodową jazdę.

Zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wypowiedzenie umowy OC przez nowego właściciela może nastąpić w każdym momencie okresu trwania ubezpieczenia. Przy okazji warto też przypomnieć, że polisa, która przeszła na konto nabywcy nie ulega automatycznemu przedłużeniu, jak to bywa w przypadku kontynuacji OC. Dlatego warto załatwić tę sprawę od razu lub pilnować terminu wygaśnięcia ubezpieczenia, aby uniknąć surowych kar z auto bez ważnego OC.

materiał partnera