Jak zabezpieczyć poddasze przed nadmiarem słońca

Pomieszczenia na poddaszu mają skłonność do szybkiego nagrzewania się. Latem gorąco może być na tyle uciążliwe, że wymaga zainstalowania akcesoriów, które sprawią, że przebywanie na poddaszu nie będzie męczące.

Dlatego też warto do okien połaciowych zamontowanych na poddaszu dodać rolety, markizy, żaluzje, czy zasłony. Dzięki ich zastosowaniu właściciel uniknie przegrzania pomieszczeń umiejscowionych pod dachem i nadmiernego ich nasłonecznienia.

Najskuteczniejsze w ochronie przed nadmiarem słońca płynącego z zewnątrz są rolety i markizy.

Zatrzymują one promienie słoneczne jeszcze zanim dotrą do szyby, dzięki temu sama szyba nie zdąży się nagrzać. We wnętrzach warto zastosować rolety wewnętrzne, które nie tylko zabezpieczą przed słońcem, ale również staną się elementem dekoracji. Tutaj sprawdzają się m.in. żaluzje, które niczym nie przypominają metalicznych żaluzji sprzed lat. Bogata gama kolorów sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni typ żaluzji dla swojego wnętrza.

Rolety zewnętrzne

Zadaniem rolet zewnętrznych jest skuteczna ochrona poddasza przed nadmiarem słońca. Obniżają temperaturę wewnątrz nawet o kilka stopni. Warto zatem zamykać je kiedy domowników nie ma w domu. Dzięki temu po przyjściu do domu zastaną przyjemny mikroklimat panujący w pomieszczeniach. Rolety zewnętrzne mogą być automatyczne, sterowane za pomocą pilota lub też ustawiane ręcznie. Przy nowo budowanym domu warto przewidzieć to rozwiązanie i już na etapie projektu domu schować elementy rolet w elewacji.

Markizy odbijają promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby, dzięki czemu szyba nie nagrzewa się. Są niezastąpione podczas upalnych, letnich dni. Ich dużą zaletą jest fakt, że nawet gdy są zamknięte przepuszczają niewielką ilość światła, wystarczającą aby swobodnie przemieszczać się po pokoju. W związku z tym jeśli upały się przedłużają nie ma konieczności zwijania i rozwijania markizy.

Na rynku można spotkać markizy, które zapewniają oczom domowników swoisty komfort, chroniąc je przed szkodliwym działaniem refleksów. Jest to szczególnie pożądana cecha wśród osób, które pracują przy komputerze.

Markizy montuje się na zewnątrz okna, ale rozwija od wewnątrz. Markizy wykonane są z wytrzymałego, odpornego na działanie czynników atmosferycznych materiału o strukturze drobnej siateczki.

Rolety wewnętrzne

Dobrej jakości rolety wewnętrzne wykonane są z materiału, który nie ulega kurczeniu podczas zmiany temperatury w pomieszczeniu. Podobnie nie odkształca ich wilgoć. W zależności od zastosowanego rodzaju materiału, jego grubości i faktury, do pomieszczenia wpada odpowiednia ilość światła pochodzącego z zewnątrz.

Ciemne rolety, wykonane z grubego materiału mogą całkowicie zablokować dopływ światła z zewnątrz. Jasne rolety, nawet w pełni zasłonięte, ale wykonane przy tym z cienkiego materiału, nie będą dobrym zabezpieczeniem przed światłem.

Rolety można obsługiwać ręcznie lub automatycznie. Jeśli zainstalowane są wysoko ich obsługa możliwa jest dzięki specjalnym drążkom.

Rolety pełnią również funkcję dekoracyjną. Dobrze dobrany materiał i faktura może współgrać z wystrojem wnętrza. Bogactwo kolorów i faktur daje duże możliwości aranżacyjne.

Rolety zaciemniające najlepiej ze wszystkich rodzajów rolet chronią przed nadmiarem słońca. Pokryte są specjalną powłoką aluminiową, która sprawnie odbija światło oraz promieniowanie. Możliwe jest dobranie rolet zaciemniających w różnych kolorach. Każda z nich tak samo skutecznie chroni przed światłem płynącym z zewnątrz.

Rolety plisowane uważane są za rolety dekoracyjne. Materiał nie zwija się w rulon, a układa się w równe, ozdobne fałdy. Dostępne są w różnych kolorach. Produkuje się je z różnego typu materiałów, od półprzezroczystych do materiałów pokrytych powłoką aluminiową, która dodatkowo przyciemnia wnętrze.