Jakie inwestycje są najbardziej opłacalne na rynku numizmatycznym?

Sprawdź, w co opłaca się inwestować na rynku numizmatycznym!

Poszukując alternatywnych produktów, w które można by zainwestować, warto zwrócić uwagę na numizmaty. Chcąc osiągnąć widoczne korzyści finansowe, wybór monet nie powinien być przypadkowy. Gdzie najlepiej ulokować swoje pieniądze? O sposobach inwestowania w cenne numizmaty piszemy więcej w poniższym artykule.

 

Czym jest numizmatyka?

Numizmatyka to termin dotyczący kolekcjonowania starych monet oraz pozostałych środków pieniężnych. Obejmuje ona zarówno ich zbieranie, klasyfikowanie, analizowanie, jak i datowanie. Dla wielu osób numizmatyka stanowi emocjonujące hobby. Warto jednak pamiętać, że jest też świetnym sposobem na pomnożenie swojego kapitału. Inwestycja w stare monety pozwala nam uchronić się przed inflacją i zabezpieczyć swój majątek na przyszłość. Niestety, trzymając pieniądze w przysłowiowej „kieszeni” musimy liczyć się ze stratą ich wartości.

Kolekcjonowanie monet należy zacząć od dokładnego zapoznania się z rynkiem numizmatycznym. Aby sprawdzić wartość danych monet, najlepiej udać się do renomowanego punktu, który zajmuje się skupem i profesjonalną wyceną. Wycena starych monet wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad. Brak ostrożności mógłby doprowadzić do obniżenia wartości przedmiotu. Profesjonalna wycena to sposób na dokładne ustalenie wartości posiadanego przez nas egzemplarzu.

skup monet Gliwice

Jakie egzemplarze są najbardziej opłacalne?

Na rynku numizmatycznym znajdziemy szeroki wybór różnorodnych monet, w które to możemy zainwestować. Aby podjąć trafną decyzję, warto wiedzieć, jakie monety mają największy potencjał inwestycyjny. Jakie egzemplarze szczególnie się wyróżniają?

  • Rzadkie – im mniejsze występowanie danego egzemplarzu na świecie, tym jego wartość będzie wyższa. Warto lokować kapitał zwłaszcza w monety o niskim nakładzie.
  • W dobrym stanie zachowania – istotną kwestią jest też stan zachowania monety. Najcenniejsze są te możliwe do zidentyfikowania, bez zniszczeń czy śladów korozji,
  • Mające wartość historyczną – kolekcjonerzy poszukują numizmatów wydanych w ważnych okresach historycznych.

Oczywiście, nie można pominąć rodzaju kruszcu, z którego została wybita dana moneta. Z pewnością dobrą inwestycją będzie moneta wykonana ze złota, które nie traci na wartości i jest wysoce ceniona na całym świecie. Ponadto kolekcjonerzy chętnie sięgają po monety wykonane z takich surowców jak srebro, platyna i pallad. Inwestować możemy nie tylko w pieniądze kolekcjonerskie, ale również w monety bulionowe. Ich wartość zależy od aktualnej ceny kruszcu.

Popularne monety inwestycyjne

Aby móc bezpiecznie ulokować pieniądze, najlepiej sięgnąć po popularne monety bulionowe, które w razie potrzeby bez problemu sprzedamy. Dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów cieszy się m.in. Kanadyjski Liść Klonowy. Zwracając uwagę na zawartość kruszcu, należy on do jednych z najczystszych monet na świecie. Ta sławna moneta pojawiła się na rynku w 1979 roku. Na samym początku jedyną jej konkurencją był Krugerrand, emitowany w RPA. Wspomniana moneta to równie dobry pomysł na inwestycję. Jej historia rozpoczęła się w 1967 roku. Początkowo zakupić można było tylko egzemplarze o wadze jednej uncji trojańskiej.

Inną propozycją jest Amerykański Orzeł, a więc moneta tworzona z 24 karatowego złota, z domieszką srebra i miedzi. Kolekcjonerzy sięgają także chętnie po monetę Filharmonicy Wiedeńscy. Monety bulionowe w większości przypadków mają naniesiony kapitał. Warto także pamiętać, że znaną polską monetą inwestycyjną jest Orzeł Bielik.

Dlaczego warto inwestować w złote monety bulionowe?

Polecana jest zwłaszcza inwestycja w złote monety bulionowe, które stanowią znakomitą alternatywę dla sztabek. Złoto to ceniony na całym świecie kruszec, którego wartość nie maleje. Co ważne, na złote monety bulionowe bez trudu znajdziemy kupców i w razie potrzeby błyskawicznie je sprzedamy. Kruszec ten uznawany jest za jeden z najlepszych sposobów na ochronę swojego kapitału.

Chcąc inwestować w monety, nie musimy mieć wcale dużego kapitału na start. Ważne jest jednak to, aby inwestować rozsądnie i dobrze zastanowić się nad rodzajem wybranych monet. Aktualne trendy na rynku numizmatycznym nieustannie się zmieniają, przez co niezbędne jest częste sprawdzanie zarówno cen sprzedaży, jak i zakupu.

materiał partnera